Nejlepší recept na hubnutí po vánocích? Přece nepřibrat!

01.12.2021

S příchodem vánočních svátků mnozí tuší, že zdravý a vyvážený jídelníček půjde stranou. Dobré jídlo sice k Vánocům patří, ale nemělo by ho být více než snesete, protože takovým způsobem mohou být svátky zdrojem pozdějších zdravotních problémů. Proto se vyhněte svátečnímu přejídacímu maratonu a následnému břichu dědy Mráze - víme, jak na to.

Němci, Italové či Angličané - čeho se zvyknou přejídat v jiných zemích?

Pokud by existoval bůh přejídání, bez pochyb by se jmenoval Prosinec, jeho milovaná Kapustnica či Lenost a jejich božští potomci Medovníček a Štědráček. V jiných zemích to však může vypadat úplně jinak. Klasické štedrovečerní menu s drobnými odchylkami tedy jistě všichni dobře znáte. Oplatky s medem, zelňačka, hrachová či fazolová polévka, moučné jídlo a následně hlavní část - smažená ryba s bramborovým salátem. Standardní dezerty jako sušené ovoce, ořechy či moučníky nebo drobné pečivo. Například ve Velké Británii se hlavní vánoční večeře podává až 25. prosince. Hlavní chod představuje pečený krocan s nádivkou a polevou a tradiční vánoční pudink jako dezert.

Takoví Italové zase zvyknou na vánoční večeři připravovat polévku a samozřejmě těstoviny jako základ, přičemž zbytek se odvíjí v závislosti na regionu - na Severu je to pečená drůbež s nádivkou, na Jihu zase smažená ryba. Jako dezert známý moučník Panettone s rozinkami a kandovaným ovocem. V mnoha rodinách však 24. prosince přejídání nekončí, ba naopak roztáčí obrátky.

Víte, kolik přibližně lidé o Vánocích zvyknou přibrat?

Vánoce - období, kdy je tělesný, ale zejména tukový nárůst největší. Studie říkají, že na západním světě zvyknou lidé přibrat přibližně pól kilogramu, který činí cca 1 % jejich hmotnosti. Pokud to však s příjmem vánočních kalorií přeženeme, nárůst hmotnosti může být mnohem vyšší.

Vezměme si jednoduchý příklad:

Představme si, že žena, která má průměrný denní příjem přibližně 2 000 kalorií (kcal) a udržuje si hmotnost, "upustí uzdu" a začne s přejídáním 24. prosince a skončí až Silvestrem (31. prosince), což celkově tvoří 7 dní přejídání se. Každý z těchto dnů nepřijme obvyklých 2 000, ale 5 000 kalorií, a tedy 3 000 kcal denně představuje tzv. kalorický přebytek, který se, logicky, musí někam uložit. Bohužel pokud jde o pojídání klasických vánočních dobrot, tak rovnou do tukových zásob.

Pro ještě lepší představu si uveďme fakt, že 1 kilogram tuku představuje přibližně 7 700 kalorií, a tak dokážeme jednoduše přijít na orientační množství kilogramů, které dokáže jmenovaná slečna přibrat během týdne vánočního mlsání.

Přibere přibližně 2,72 kilogramu za 7 dní při příjmu 5000 kcal v důsledku týdenního kalorického přebytku 21 000 kalorií (uvedená hmotnost je však orientační, závisí na několika fyziologických faktorech).

A je to tady, černé na bílém, proč jsou fitness centra po Vánocích přeplněná, proč lidé sahají po různých spalovačích tuku s cílem získat zpět svou předvánoční formu.

V jednom švédském průzkumu studenti s nadváhou přibrali během vánočních svátků průměrně 6,1 až 8,8 kg, přičemž studenti s normálním BMI jen 0,2 - 0,5 kg.

Nevinné vánoční pamlsky?

Většinu tradičního vánočního cukroví tvoří tuk, mouka a cukr. Problémem jsou tedy kromě jejich výborné chuti i jiné vlastnosti, které nám to vůbec neusnadňují - jsou kalorické, ale zároveň drobné, a proto je s radostí zobkáme, ale málokdo si představí jejich skutečnou kalorickou hodnotu.

Pro lepší představu uvádíme kalorické hodnoty těch nejběžnějších vánočních dobrot. Ty se však na základě různorodosti receptů mohou mírně lišit:
• Vanilkové rohlíky = 450 kcal / 100 g
• Perníky = 390 kcal / 100 g
• Sacherové zákusky = 410 kcal / 100 g
• Grilážky = 630 kcal / 100 g

Jídla, která se skládají z velké části z cukru mají vliv na hladinu glykémie.
Je pravdou, že vzhledem k ingrediencem, které se využívají v běžných receptech, jsou skutečně kaloricky bohaté, ale nemusíte se oblíbených vánočních dobrot vzdávat - připravte si je ve zdravější a dietní podobě:
1. Nahraďte bílou mouku například mletými ovesnými vločkami, mandlovou, kokosovou moukou či jinými lehce stravitelnými alternativami.

2. Vynechejte bílý cukr a zkuste těsto osladit podle chuti použitím medu, stévie nebo použijte protein, který zároveň poslouží jako dietní zdroj potřebných bílkovin, které zasytí na delší dobu a vám tak nezbude prostor pro další mlsání.

Perníky jsou v téměř každé rodině nedílnou součástí Vánoc. Co takhle si je připravit tak, že můžete dát sbohem výčitkám a plnohodnotně si je vychutnat? Proteinové perníky od jsou plné bílkovin, zdravé, rychle připravené a chutnají božsky.

Recept na proteinové perníky

Potřebujeme:
140 g hladké ovesné mouky
140 g proteinu Kompava Wellness Daily Protein /příchuť natural
2 vaječné bílky
50 ml rozpuštěného másla
3 PL medu
2 PL perníkového pepře
½ ČL prášku do pečiva

Postup
Všechny suché suroviny smícháme zvlášť - mouku, protein, prášek do pečiva a perníkové koření. Následně přidáme ostatní suroviny. Z hmoty vznikne jemné těsto, které necháme v chladu odpočinout alespoň 2 hodiny. Těsto vyválíme cca na 5 mm tloušťku a vykrojujeme z něj různé tvary. Před pečením je potřeme rozšlehaným vajíčkem, aby se krásně leskly. Perníky uložíme na plech vystlaný pečícím papírem. Pečeme v troubě vyhřáté na 150 °C přibližně 15 minut. Necháme vychladnout a můžeme se pustit do zdobení.

7 tipů jak nepřibrat během Vánočních svátků (no dopřát si s rozumem)

1. Před a po mlsání vypít sklenici vody, která zasytí a zlepší trávení.

2. Jíst menší porce, protože často za nás jedí jen oči, přitom skutečně jsme sytí.

3. Jíst pomalu a každé jídlo si vychutnávat.

4. Dopřát si po domácku a zdravěji připravené dobroty.

V nevinných 100 g tradičních vánočních koláčcích se může nacházet až třetina celodenní energie při racionálním stravování.

5. Pozor na alkohol - vyplatí se míchat si ho vodou, protože obsahuje množství tekutých kalorií.

Hrnek svařeného vína obsahuje přibližně 200 kcal, možná i více v závislosti na přidaném cukru. Zkuste skvělý vánoční punč plný vitamínů a minerálů, obohacený o iontový nápoj Kompava HypoFit- dodá potřebné minerály a zároveň punč osladí, takže není třeba přidávat tradiční množství cukru a tedy vualá, kalorie jsou ušetřeny.

Recept na vánoční punč

Potřebujeme
0,7 l červeného rybízového vína
2 dcl rumu
0,5 l vody
2 pomeranče
3 dávky Kompava HypoFit (příchuť černý rybíz/višeň)
1 citron
sladidlo podle chuti (stévie/med)
koření (celá skořice, mletá skořice, badyán, hřebíček, sušená kůra z citronu či pomeranče)

Postup
V hrnci zahřejte červené víno, ale dejte pozor, aby nezačalo vařit. Přidejte vodu, HypoFit, rum, koření. Koření přidává každý podle vlastní chuti a potřeby. Během zahřívání oloupejte a nakrájejte pomeranče a citron a dejte je do punče. Pokud jste milovníci výrazné ovocné chutě, přidejte 2 - 3 plátky ovoce.

6. Hýbejte se nepřetržitě celé svátky. Pohyb na čerstvém vzduchu nejen, že prospívá zdraví, ale rovněž pomůže spálit kalorie z vánočních dobrot.

Hodinovou procházkou klidným tempem dokážeme spálit až 200 kcal, které představují přibližně 100 g vánočního bramborového salátu s majonézou. Hodinovou procházkou rychlým tempem spálíme 250 - 350 kcal a hodinovým během či lyžováním se dokážeme zbavit až 550 kcal - hýbat se proto vyplatí, zvláště pokud si uvědomíme, že vánoční večeře tvořená smaženým kaprem (450 kcal / 160 g) a majonézovým salátem (200 kcal / 100 g) obsahuje minimálně v průměru 600-700 kcal.

7. Po přejezení se si dopřejte detox v podobě zdravých potravin a výživových doplňků, které pomohou vašemu organismu zbavit se škodlivých látek.

Vánoční přejídání totiž neodpovídá potřebám organismu, narušuje jeho rovnováhu a vyvolává několik chorobných změn, proto je důležité nezapomenout na následnou "očistu" pro zachování zdraví.

Věděli jste, že období Vánoc se tradičně pojí s větším výskytem depresí?

Ke vzniku depresí a úzkostných stavů přispívá také stres z nakupování dárků pro blízké. Statistiky říkají, že lidé si nákup často nechávají na poslední chvíli, a proto vzniká pod tlakem nervozita, stres a deprese - stavy, které mohou vést ke vzniku různých zdravotních problémů.

Pokud máte i vy pocit, že všechny nápady jsou fuč a nevíte, jaké dárky koupit pro blízké, tak sáhněte po dárku, kterým nic nezkazíte, ba právě naopak - jistě zapůsobí na každého. Věnujte dárek plný zdraví, který zajistí kvalitnější život v podobě výživových doplňků - ideální dárek pro všechny, pro mámu, tátu, bratra či sestru, přítele či přítelkyni, babičku či dědu.

Získané 3 kg během Vánoc je možno poměrně jednoduché a reálně shodit, avšak lidé, kteří zvyknou pouze tloustnout každoročně během Vánoc si takto mohou během 3 let zajistit + 10 nepěkných kilogramů.

Nikdo ještě nepřibral z jednoho nezdravého jídla. Proto buďte k sobě upřímní a nelžete sami sebe. Byl to opravdu jen jeden chod či jeden den? Pokud ano, všechno je v pořádku, jen je třeba se zpátky vrátit do standardního, udržitelného režimu - žádný extrém.

Jednoduše, jezte všímavým způsobem a přijďte do práce po vánočních svátcích stejně štíhlí jako jste odcházeli.

Nepropadněte zbytečnému stresu - 1 kg navíc po vánočním přejídání je možná pouze důsledek vyššího obsahu vody v těle z důvodu vyššího příjmu solí a sacharidů, většího obsahu střev menstruačního cyklu.
Nezapomínejte, Vánoce nejsou o jídle, ale o atmosféře.