Nejluxusnější spánek, jaký jste kdy zažili

11.05.2023

Právě jste se přestěhovali do nového, zařizujete své první bydlení nebo se chystáte na již neodkladnou revizi lůžkovin? Než se vypravíte do kamenného či on-line obchodu, si zkuste zodpovědět otázku, co od nové výbavy očekáváte.

Je pro vás důležitý materiál, vybíráte podle měkkosti a poddajnosti, hřejivosti, rozměrů, způsobu prošití hmotnosti nebo designu? Někdo má raději přikrývku sám pro sebe, hřejivou a objemnou, jiný zase upřednostní francouzskou variantu pro dva, lehkou a nadýchanou.

V českých domácnostech je velmi oblíbené tzv. duté vlákno, hlavně díky zvyšující se poptávce po hypoalergenních materiálech. Duté vlákno velmi účinně izoluje teplo a dobře snáší časté praní. Může mít mnoho podob a různých zpracování, v obchodě můžete kromě běžných přikrývek narazit také na velmi luxusní formu dutého vlákna, které jen těžko rozpoznáte od prachového peří.

Kvalitu prověří čas

Při výběru se zaměřte také na kvalitu prošití. Dobře se podívejte na švy a rozložení výplně v jednotlivých dílech přikrývky. Po letech užívání a praní oceníte, že náplň díky pevnému prošití stále drží tvar a je rovnoměrně rozmístěna v celé ploše přikrývky. I polštáře mohou být různě zpracovány, stejně jako přikrývky. Vždy vybírejte podle individuálních potřeb, ne každému vyhovuje měkký a poddajný polštář – nemalá část spáčů upřednostňuje spíše pevnější provedení. Velmi výhodnou investicí je kvalitně ušitý polštář, u kterého se díky snímatelnému potahu dá náplň přidat nebo odebrat, případně po letech zcela vyměnit.

Pro náročné

Díky exkluzivní kolekci polštářů a přikrývek Cashmere objevíte nový rozměr pohodlí! Jemná kašmírová vlna je přirozeně hypoalergenní, prodyšná, hřejivá, a navíc skvěle odvádí vlhkost. Přikrývky jsou vhodné pro celoroční použití. Kašmírová vlna, která vyniká svojí hebkostí a řadí se k nejluxusnějším přírodním materiálům, se získává v jarním období ručním vyčesáváním srsti kašmírských koz. Následuje pečlivý výběr té nejkvalitnější a nejjemnější vlny. Kašmírské kozy žijící na vysokohorských planinách jsou velice odolné a stejnou vlastností se pyšní i samotný kašmír. Při správném používání si výrobky z kašmíru budete užívat dlouhá léta. "Povrch polštářů a přikrývek je z kvalitní bavlny, prošívaný povlak v odstínu přírodní bílé je snímatelný se zipovým uzávěrem. Okraje lemuje precizní zlatá bordura, látku zdobí jemný bílý vzor kašmírských koz. Náplň tvoří 50% kašmír a 50% vlna," popisuje luxusní kolekci Martina Matějovská, obchodní ředitelka společnosti Matějovský, tradičního českého výrobce ložního povlečení a bytového textilu.

Luxus ve spojení s přírodou

Pevné, hladké, medově zlatavé a jemné, takové je vlákno vyrobené ze sóji. Díky skvěle vyváženým vlastnostem této mimořádné rostliny se na jedinečný pocit pohodlí budete těšit večer co večer. Polštáře a přikrývky od Matějovského si vás získají precizním designem, a především dokonalým komfortem. "Exkluzivní kolekce Soya je vhodná pro celoroční použití," přibližuje produkt Martina Matějovská. Polštáře a přikrývky chrání povlak z kvalitní 100% bavlny. Vnější prošívaný povlak v krémovém odstínu s jemným geometrickým vzorem, který vyniká na bavlněné žakárové látce, je snímatelný a se zipovým uzávěrem. Okraje lemuje precizní zlatá bordura.

Rostlinné peří? Kapok!

Kapok nebo také Vlnovec pětimužný je tropický strom až 70 metrů vysoký, který pochází ze Střední Ameriky. Duté vlákno z vlnovce, přezdívané přírodní hedvábí nebo také rostlinné peří, se získává ze semen, které odpuzují hmyz a ve vodě se nepotápí. A právě díky špatné smáčivosti nachází kapok široké využití v textilním průmyslu. "Kapok, kromě toho, že je antibakteriální a nepohlcuje pachy, tak především výborně izoluje teplo. Takže v létě chladí, v zimě hřeje. Je hydrofobní, tedy odpuzuje vodu a současně velmi rychle schne. Duté vlákno z kapoku má nespočet jedinečných vlastností, které jsou běžným textilním materiálům dodávány uměle," popisuje novinku Martina Matějovská.

Kapok patří mezi eco-friendly materiály a jeho unikátní vlastnosti jsou známé již dlouho. Vlákna kapoku jsou však velmi lehká a jemná, proto bylo obtížné je zpracovávat. Až díky postupnému rozvoji je možné kapok efektivně spřádat a využívat jeho všestrannost v textilním průmyslu. V průběhu zpracování kapoku není třeba provádět žádné chemické úpravy.

Lůžkoviny Kapok jsou úžasně nadýchané a měkké. Vnitřní vlákno ze směsi kapoku a mikrogelu chrání potah z bavlny opatřený zipovým uzávěrem. Vrchní prošívaný potah je rovněž snímatelný se zipovým uzávěrem a je lemován dvojitou ozdobnou paspulí zlaté barvy. Díky unikátním vlastnostem lůžkovin z řady Kapok si užijete spokojený spánek v každém ročním období.

Náš tip: Zdravý spánek nezná kompromisy. "Když vybíráte ložní povlečení, zaměřte se na čistě přírodní materiály," doporučuje Martina Matějovská. V posteli by se nemělo objevit povlečení z polyesteru, v současné době se jedná hlavně o povlečení s označením mikrovlákno nebo mikroplyš. Často se prezentuje jako "rychleschnoucí", "nežehlivé" či "nemačkavé", což je v podstatě pravda, protože umělá vlákna na rozdíl od těch přírodních nemají tak dobrou schopnost absorpce vlhkosti. Pokožce, která je v bezprostředním kontaktu s takovou tkaninou, není umožněno dostatečně dýchat, veškerá vlhkost pak zůstává na povrchu a látka je pak studená a lepivá.