Nenávratná ztráta vlasů? S čím pomůže tricholog a je transplantace vlasů vhodná i pro ženy?

03.03.2022

Osobní kosmetičku nebo manikérku má už každá třetí Češka, zatímco služeb trichologů, specialistů na péči o vlasy, využívá stále nízké procento naší populace. Obecně považují lidé trichologa za lékaře a vyhledávají jeho pomoc až ve chvíli, kdy je problém s vlasy neúnosný. Proč je ale důležitá prevence?

Trichologie dokáže vyřešit problém mastící se pokožky hlavy, suchých lámavých vlasů či tvorby lupů. Nejčastější pohnutkou k návštěvě tohoto odborníka je ale podle statistik vlasového centra a kliniky zdraví CLINICAL Hair&Health nadměrné vypadávání vlasů. Ať už je spouštěčem padání stres, špatné stravování nebo jde o alopecii areáta, v mnoha případech lze tyto potíže řešit doplněním vitaminů, minerálů, kvalitním spánkem či nasazením adekvátní léčby. V případě, že se na základě trichologického vyšetření zjistí, že vlasy již samy nedorostou, lze na pomoc přivolat "robota".

Kdy začít vypadávání řešit?

Běžně člověku vypadne za den 30 až 50 vlasů. Na jaře, po zimním období, které vlasy vyčerpávalo, i o něco více, do 100 vlasů je stále vše v pořádku. Každá žena však svůj denní výpadek zná, ví, jak vypadá její kartáč na vlasy, kolik vlasů najde v umyvadle... Zbystřit byste měli, pokud na sobě pozorujete nadměrné vypadávání vlasů, svědění pokožky hlavy nebo vznik lysin. Pokud se s některou z těchto potíží potýkáte, navštivte trichologické vyšetření, které odhalí příčinu vašich obtíží a poradí, jak se s nimi vypořádat. Není vyloučené, že právě ve vašem případě pomůže jednoduchá úprava stravy nebo případné medikace - vypadávání vlasů totiž může být také vedlejším účinkem některých léků nebo důsledkem vleklé nemoci. Tricholog Vám navíc doporučí i vhodné návyky běžné hygieny vlasů.

Jak rychle zastavit padání vlasů? Co proti dočasnému padání vlasů můžete udělat sama?

• Doplnit vitaminy a minerály
Na podporu růstu vlasů je dobré doplnit tělu selen, zinek, vitamin C, A a D, železo a další přírodní látky. Hledejte ideální vstřebatelnou kombinaci, která nezatíží Vaše trávení, např. Glycovit Derma H. Do svého jídelníčku zařaďte ryby, zdravé oleje či semena a oříšky.

• Hydratovat
Dostatečně svůj organismus i vlasový stvol hydratujte. Tekutiny pomáhají dobrému prokrvení a funkci celého našeho těla. Krev pak může snadno roznášet vstřebané vitaminy a minerály tam, kde je jich zapotřebí. Nově rostoucí vlasy také potřebují vláhu, zde ale voda nepomáhá, zkuste keratinovou masku Protettivo nebo zábal z balzámu Instant.

• Masírujte
Cirkulaci krve vlasové pokožky podpoříte také masáží hlavy. Zvládnete to během chvilky - bříšky prstů jemně kružte od čela postupně po celé hlavě.

• Čistá pokožka hlavy je základ
Dobře vymývejte přípravky na vlasy. Jak styling, tak i šampon či kondicionér ulpívá na pokožce hlavy, může ji zanášet a ucpávat póry. Nové vlasy pak mají ztíženou cestu na svět. Zároveň je důležité si uvědomit, že nový vlas roste, až když starý vlas vypadne. Proto je dobré navzdory psychologickému efektu urychlit a tím dříve ukončit proces vypadávání.

Lze zpomalit dědičné plešatění?

Pokud se právě vás týká dědičné plešatění a na základě obrazu rodičů či prarodičů znáte svou diagnózu, neváhejte začít preventivní kúru co nejdříve. Přípravky obsahující kmenové buňky rostlinného původu, jako je Genetics-LPA, dokáží účinně zpomalit proces stárnutí vlasových folikulů, tedy váčků, odkud rostou vlasy.

Nejtrvalejším řešením s přirozeným výsledkem však zůstává transplantace.

Mnoho žen se zákroku tohoto typu bojí a volí raději příčesy, které mohou problém padání ještě zhoršit. V dnešní době je však transplantace vlasů zcela běžná a nemusíte se kvůli ní stříhat dohola. Transplantací lze zaplnit vypadané kolečko vlasů na vrchu hlavy, lysinu po jizvě či zvětšující se kouty nebo ustupující linii vlasů kolem obličeje.

Můžete vybírat z ručních metod nebo zvolit zákrok asistovaný robotem ARTAS či NeoGraft, který zkracuje dobu rekonvalescence i zákroku samotného na minimum. Jde o nejpřesnější metodu transplantace s garancí doživotní záruky. Zákrok se provádí v lokální anestezii, takže je zcela bezbolestný. Klient sedí s obličejem opřeným o polštář. Zatímco robot pracuje, vy můžete sledovat film, poslouchat hudbu nebo řešit pracovní maily.

Zajímá Vás problematika transplantace více? Chcete znát 3D model výsledku svého zákroku? Podívejte se na www.robotickatransplantace.cz