Není vana jako vana

18.04.2021

Vybavení a zařízení koupelny patří mezi nejnákladnější investice. Jednotlivé komponenty se tedy vyplatí pečlivě vybírat. Velkou pozornost si zaslouží především středobod celé koupelny, tedy vana.
Jak ale vybrat tu správnou, která bude sedět vašim potřebám, finančnímu rozpočtu a dispozicím vaší koupelny? Máme pro vás pět tipů, kterých byste se měli při nákupu držet.

Smalt, akrylát nebo litina

Na trhu jsou k dostání vany z nejrůznějších materiálů, největší poptávka je ale jednoznačně po vanách ze smaltované oceli a akrylátových. Deviza smaltovaných van je jejich nižší pořizovací cena a poměrně vysoká odolnost proti poškrábání. U akrylátových van je možné vybírat z nepřeberného množství forem padnoucích do každého prostoru. Akrylátová vana je příjemnější a teplejší na dotek, materiál je o něco měkčí, takže vana je více náchylná na poškození. Za pozornost stojí i vany litinové, jejichž obliba rok od roku stoupá. Evergreenem mezi nimi je samostatně a volně stojící retro vana na nožičkách.

Kompozitní materiály

Vany z kompozitních materiálů, tedy vyráběné ze dvou materiálů s rozdílnými vlastnostmi, jsou příjemně teplé na dotek a mají vysoké izolační vlastnosti. Jedná se o velmi stabilní vany s dlouhou životností. Stejně jako u akrylátových van, i u van vyráběných z kompozitních materiálů, je k dispozici velmi široká nabídka tvarů a rozměrů.

Klasika nebo asymetrie

Výhoda asymetrických van je především v jejich využití i do menších prostor nebo atypických míst. Velikost a tvar řešte tak, aby vana nezabírala zbytečně moc místa, přesto ale splňovala nároky na příjemnou relaxaci. Trendy záležitostí jsou například ergonomicky tvarované vany, které nabízejí komfort v podobě podpory pro bederní páteř. U rohových van je zase velmi příjemné vnitřní sedátko.

Napouštění vody

Požitek z koupání nezáleží jen na tvaru a materiálu vany, ale také na umístění přívodu vody. Rozhodující je přitom funkčnost a bezpečnost. Například pokud si s partnerem rádi dopřáváte koupele ve dvou, pak je praktická nástěnná baterie, tedy instalovaná nad středem vany. Jestliže máte doma malé děti, které ve vaně snadno zavrávorají, ideálním řešením je napouštění přepadem.

Aby vana neklouzala

Koupelnové doplňky, ať už pro bezpečnost nebo pro vyšší komfort relaxace, jsou bezesporu dobrou investicí. Protiskluzová úprava, je vhodná především do rodin s malými dětmi nebo seniory. Může být vybroušena přímo do materiálu vany, možné je ale i dokoupení nalepovacích pásek.

Text: Zuzana Langová

Zdroj: Časopis SOFIE BYDLENÍ