Nespalte si vlasy

17.07.2021

Oblíbený letní efekt, kterému říkáme "vyšisované" vlasy naší hřívě vůbec, ale vůbec neprospívá.
Že při pobytu na sluníčku je nutné mazat pokožku ochrannými krémy, ví každý. Stejnou péči je ovšem potřeba věnovat také vlasům. UV záření ve spojení s kyslíkem uvádí do pohybu oxidační proces, který vlasy pozvolna vyběluje. Ty jsou potom od sluníčka "vyšisované", což sice často pěkně vypadá, ale vlasy tento proces jednoznačně poškozuje.

Stejně jako pro pokožku, také pro vlasy existují speciální ochranné přípravky. Spousta značek vyvinula řady, které obsahují speciální šampony, intenzivní regenerační kúry, a hlavně ochranné spreje s UV filtry, které začnou působit dvacet až třicet minut po nanesení. Myslete na to a věnujte svým vlasům odpovídající péči.
Pokud nechcete investovat do profesionálních produktů, nebo jste si ochranné přípravky před odjezdem na chatu zkrátka jen zapomněla koupit, pomozte si procedurami, na které sázely už naše babičky.

Vybarvujte

Každá barva na vlasy postupem času ztrácí svůj půvab a bledne. Působením slunečních paprsků samozřejmě mnohem rychleji. Co s tím? Na odbarvené blonďaté vlasy platí heřmánek nebo lipový květ. Tmavovlásky ocení černý čaj nebo ořechové listí. Postup je ve všech případech stejný - vhoďte hrst bylin do horké vody a několik minut louhujte. Zceďte, nechte trochu vychladnout a propláchněte umyté vlasy. Jejich barva se tak oživí. A dalším domácím lektvarem přidáte i lesk - v litru vody rozmíchejte lžičku medu a kapku jablečného octa, směs vmasírujte do vlasů a po chvíli spláchněte vlažnou vodou.

Pouštní bouře

Pokud máte vlasy vysušené jako Saharu, opět stačí nakouknout do špajzu. Smíchejte 50 ml olivového oleje s jedním čerstvým žloutkem a tuto směs naneste na vlasy, které na dvacet minut zabalte do fólie a ručníku. Nakonec vlasy samozřejmě umyjte.

Jako pápěří

Chovají se vaše vlasy jako prachové peří, které rozfoukne i ten nejjemnější letní vánek? Takto jemným vlasům trochu zlepšíte kondičku, když je potřete směsí ze 2 lžiček ricinového oleje a 1 žloutku, zabalíte do fólie a teplého ručníku a necháte zhruba 20 minut odpočívat. Olej a žloutek mají totiž výborné regenerační účinky a vaše kadeře se díky nim trochu posílí.

Text: Běla Gabrielová

Zdroj: Časopis Perfect Woman