Nevejdete se do kozaček? Pomohou vám kompresní punčochy

06.01.2022

Jen těžko hledat ženu, která by v zimním botníku neměla alespoň jedny kozačky. Jsou praktické, pěkné a na zimu ideální. Mnoho žen ale každoročně obíhá obchody a hledá takové, které by zapnuly přes lýtko. Je vám to povědomé? Patrně máte problémy se žílami a otok je jedním z projevů. Tzv. "syndrom těsných kozaček" se objevuje u žen, ale i u mužů, kteří bojují s otoky, a to zejména v létě nebo v přetopených místnostech. Vlivem tepla se roztáhnou žilní stěny a žilní chlopně, které vrací krev zpět k srdci, tuto činnost nestíhají, protože jsou příliš daleko od sebe. Část krve tedy protéká dolů. Zdravá žíla se s tím popasuje a na zlepšení otoků stačí studenější sprcha nebo si dát nohy nahoru a nechat je trochu odkrvit. Ráno tito lidé vstávají bez otoků a nemusí příliš mnoho řešit. Jenže ti, co trpí žilním onemocněním, už se s jistými otoky probouzí a během dne se ještě zvětšují.

Kompresní punčochy mají obrovský efekt

V zimě se u spousty žen žilní nedostatečnost projevuje třeba tím, že se nevejdou do kozaček. Co s tím? Zimní měsíce jsou ideální na nošení kompresních punčoch. Ačkoliv se velice obtížně nasazují, jejich efekt je obrovský. Důkazem je nedávná studie z roku 20191, která porovnávala kvalitu života lidí s žilním onemocněním před nošením kompresních punčoch a po 6 měsících. Většina účastníků na konci hlásila výrazné zlepšení a u mnohých kleslo chronické žilní onemocnění do nižšího stadia. Skokové zlepšení bylo znatelné u vyšších stadií, která se projevují právě otoky. Spokojení byli po půl roce i lidé s metličkami a křečovými žilami, což jsou počáteční projevy. Žilní onemocnění je progresivní a bez toho, abyste jej řešili, se bude zhoršovat. Kompresí můžete vývoj výrazně zbrzdit. "Pokud má pacient chronické žilní onemocnění, stávají se s lékařem doživotními partnery. My můžeme toto onemocnění přibrzdit, zpomalit progres, ale trvale vyléčit ne," varuje angioložka MUDr. Petra Zimolová z Kardiologické kliniky 2. Lékařské fakulty UK a FN Motol v Praze.

Kompresní terapie pomáhá na otoky, bolesti nohou a noční křeče

Kompresní punčochy snadno schováte pod kalhoty nebo právě do kozaček, do kterých se díky nim časem lépe vejdete. Jen si představte tu parádu, až jednou vejdete do prodejny a nebudete muset vybírat pouze ze speciálních modelů určených pro široká lýtka. Punčocha funguje tak, že vyvíjí vnější tlak na nohy. Žíly jsou poté podněcovány k tomu, aby snáz a lépe vyháněly krev zpátky srdci a krev se neusazovala v dolních končetinách a neroztahovala žilní stěny. Kromě otoků zmírňuje kompresivní terapie pocity těžkých nohou, bolesti a noční křeče a celkově zlepšuje projevy spojené s chronickým žilním onemocněním. Další informace a rady lékařů najdete i na www.zilniporadna.cz

Zajděte si k lékaři. Poradí s kompresí a předepíše i léky

Kompresní punčochy a podkolenky mají čtyři třídy komprese, a ne každá je vhodná pro každého. Punčochy s nižším tlakem se lépe natahují, ale tlak vyvíjený na nohu nemusí být dostatečný. V takovém případě by byla ztráta času je nosit. Poraďte se proto se svým praktickým lékařem, která třída je pro vás vhodná, aby mělo nošení v zimních měsících smysl. Může vám je totiž rovnou i předepsat a díky tomu vám punčochy pojišťovna částečně proplatí. Stejně tak vám lékař může doporučit a předepsat léky na žíly (venofarmaka), které jsou při léčbě nezbytné.

Tipy, jak lépe nasadit kompresní punčochy

1. Nasazujte je ráno vsedě, než vylezete z postele.
2. Mějte ostříhané nehty a obroušené paty.
3. Zkontrolujte, zda je kůže na nohou suchá.
4. Sundejte všechny šperky z rukou.
5. Užívejte saténový návlek nebo tzv. navlékač kompresních punčoch.
6. Pomohou vám také gumové úklidové rukavice s drsnými dlaněmi a prsty. L