Nezačít zase znova aneb tipy, jak se zlepšit v cizím jazyce v roce 2022

07.01.2022

Nový rok s sebou nese obvykle celou řadu předsevzetí, která si dáváme ve snaze se v dalších dvanácti měsících stát lepší verzí sebe sama. Někdo sází na cvičení a zdravý životní styl, jiný změní účes nebo se přestěhuje. No a co takhle zkusit méně invazivní změny a investovat čas do něčeho užitečného, třeba výuky cizího jazyka? Přinášíme vám tipy, jak svou znalost angličtiny, němčiny nebo třeba španělštiny zlepšit, případně jak se pustit do zcela neznámých vod nového jazyka.

Zaručených a osvědčených metod, jak se naučit nový cizí jazyk je hned několik. Kolik z nich je ale opravdu funkčních a naučí vás nové dovednosti? Babské rady nemusí být vždy tím nejlepším, a tak vsaďte na skutečně léty prověřené tipy a triky, které i ze začátečníka dokáží udělat ostříleného "spíkra".

Zažeňte stud a mluvte

Abyste mohli cizímu jazyku opravdu přijít na chuť a cítili se v něm komfortně, musíte překonat počáteční rozpaky, strach a stud, že něco řeknete špatně, a prostě mluvit. Právě přirozená konverzace o každodenních věcech vám dodá kýžený pocit jistoty a skutečnou znalost jazyka. Ať už začínáte od nuly, nebo oprašujete pozapomenutá slovíčka ze střední školy, snažte se hned od prvních krůčků konverzovat. Osvědčeným tipem je mluvit s někým blízkým - s kamarádkou, partnerem nebo třeba kolegou z práce. Domluvte se jednou týdně, že posezení u kávy povedete v angličtině a nebo třeba, že si v parku budete vždycky povídat jen německy. Využít můžete také spousty online platforem, kde jsou lidé jako vy, kteří potřebují získat praxi. Přesně oni jsou ideálními parťáky pro pravidelné procvičování. "Lidé se často snaží najednou opravit všechny chyby, které v jazyce dělají. To je ale prakticky nemožné, a zároveň z toho můžete být zbytečně pod tlakem. Proto se doporučuje, aby se člověk v daném období (den/týden) soustředil pouze na jednu věc - např. na to, aby vždy použil správný minulý čas, člen apod.," říká Marie Jelínek, hlavní metodička jazykové školy Skřivánek.

Využijte moderní technologie

Žijeme v době, kdy u sebe nepřetržitě nosíme chytrý telefon s řadou funkcí - můžeme díky němu telefonovat s rodinou z druhého konce světa, umožňuje nám si koupit cokoliv a kdekoliv během vteřiny. A proto neváhejte a využijte smartphone i k výuce cizího jazyka. Existuje řada aplikací, které vám pomohou se slovní zásobou, poslechem, čtením i gramatikou na denní bázi. Notifikace, interaktivní prostředí i pozitivní motivace vám nastaví řád, kdy i pár minut denně může přispět k tomu, že se letos na dovolené domluvíte na recepci bez pomoci delegáta a sami si objednáte koktejl v hotelovém baru. Máte rádi podcasty a zajímáte se o dění ve světě? Vyzkoušejte poslouchat pořad v jazyce, v němž se chcete zlepšit. Podcasty najdete ve všech možných jazykových mutacích i úrovních obtížnosti. Pokud chcete vědět, co se děje kolem vás, začněte v autě poslouchat cestou do práce BBC nebo si večerní zprávy zapněte na Le Monde.

Nechejte se vést profesionálem

Snažíte se s angličtinou začít už poněkolikáté a víte, že nemáte disciplínu? Nebo musíte kvůli pracovní nabídce v krátkém čase ovládnout jazyk, který je vám zcela cizí? Neváhejte a vsaďte na profesionály. Skupinové kurzy jsou určeny pro každého, kdo potřebuje na cestě k lepší jazykové vybavenosti pomocnou ruku. "Výhodou skupinové lekce je, že poznáte nové lidi a budete mít nad sebou lektora, který vám pomůže, pokud se dostanete do slepé uličky. V případě, že jste v nabídce kurzů nenašli žádný, který by vám vyhovoval, můžete si nechat ušít kurz na míru," doporučuje Marie Jelínek. Dnes navíc můžete díky online výukovým platformám hodinu s lektorem zvádnout i z pohodlí domova, v rámci pracovní doby nebo až večer uložíte děti.

Vyjeďte za hranice

Spojte příjemné s užitečným - procvičíte nově nabyté znalosti a ještě vyrazíte za novými zážitky. Aneb až pojedete na dovolenou, zapomeňte na průvodce a snažte se využít to, co jste se samostudiem nebo pomocí jazykového kurzu naučili. Praxe a každodenní pobyt v zahraničí vám umožní zvyknout si na cizí řeč a donutí vás ji používat. Proto až vyrazíte na romantický víkend do Paříže nebo třeba za dobrým vínem na jih Španělska či Itálie, nechejte ostych doma a odvážně se vrhejte do konverzace s místními obchodníky nebo číšníky v restauracích. Studujete nebo jen hledáte možnost intenzivní výuky? Neváhejte využít nejrůznějších zahraničních studijních pobytů či kurzů. Nebojte se, že se nedomluvíte, pokud projevíte snahu, místní se vám budou snažit porozumět a určitě odpustí i gramatické nepřesnosti a překlepy.