Nezávislé venkovní posvícení

03.05.2022

Pozorování oblohy poseté hvězdami může být vrcholem romantiky, ale zátiší s půvabným osvětlením má také něco do sebe. Během večerního posezení pod širým nebem vám bude příjemným společníkem, a dokonce si nemusíte dělat starosti ani s přívodem elektřiny.

Improvizované skupinky

Venkovní prostory našich bytů a domů využíváme v teplých měsících jako rozšířenou obývací zónu. Tyto chvilky si chceme maximálně užít, zpříjemnit je všem přítomným a také díky osvětlení prodloužit třeba až do nočních hodin.

Osamocené tlumené světlo toho moc nezmůže, nikdy nevytvoří tu správnou atmosféru. Zavěste lampy na okolní větve stromů, na zem postavte lucerny v několika velikostech, na pergolu připevněte světelnou girlandu, na stole se mohou mihotat plamínky svíček. Zkrátka kombinujte nejrůznější velikosti i typy.

Alternativa solární energie

Ať už kvůli ohleduplnosti k životnímu prostředí nebo svobodě plynoucí z bezdrátového použití solární svítidla jsou pro zahradu, balkon nebo terasu nejjednodušší volbou. Stejně jako jejich technologie, kupředu jde i design. Lampičky, světelné řetězy, stojací lampy, závěsná svítidla, okrasné kovové koule do záhonů nebo truhlíků - výběr solárních LED svítidel - od elegantního provedení až po etno styl - začíná směle konkurovat těm klasickým.

Solární energie má jedinou nevýhodu, a to je závislost na dostatku slunečních paprsků. Pro jistotu si svoji sbírku venkovních světel rozšiřte o dobíjecí zahradní svítidla. Jednoduše je během dne nabijete a večer vám díky akumulátoru vydrží svítit dlouhé hodiny. Další bezdrátovou variantou jsou světla na výměnitelné baterie.

Svíčky, svícny, ohniště

V relaxační zóně terasy, balkonu nebo zahrady mají nezastupitelné místo svíčky. Jejich nepřítelem je vítr, proto je schovejte do stabilní lucerny nebo prázdné sklenice. Stále populárnější jsou venkovní gelové svícny, náplň vydrží hořet hodiny a lze ji doplňovat. Jestliže milujete praskání a žár otevřeného ohně a sledujete ho s větším zaujetím než televizi, máme pro vás tip. Zdrojem světla a navíc i sálavého tepla jsou zahradní ohniště či krby na biolíh.

Text: Lenka Albrechtová

Zdroj: Časopis Sofie Bydlení