Nohy jako modelka

19.04.2022

Věnujte nohám pozornost, jakou si za to, že nás celé dny poctivě nosí, zaslouží. Vyzkoušejte naše tipy na domácí i profesionální pedikúru a péči o nohy.

Kromě toho, že zanedbané nohy působí odpudivým dojmem, fakt, že se o ně dostatečně nestaráte, se odrazí nejenom na jejich zdraví, ale i na zdraví celého těla. Při nedostatečné péči vás mohou začít bolet kolena, záda, páteř a negativně je ovlivněn i krevní oběh a srdce. Jak tedy na nohy, aby dlouho vydržely?

Domácí péče

Základ tvoří pravidelná hygiena. Nejprve nechte nohy odpočinout v teplé vodě, kam můžete přidat koupelovou sůl či olej. Ztvrdlá kůže na patách tak krásně změkne. Nohy velmi pečlivě vysušte a dál pokračujte s pomocí pemzy, pilníku na chodidla či rašple. Dobrou práci odvede také peeling. Jakmile se zbavíte zrohovatělých částí, nohy znovu opláchněte a namažte krémem určeným pro ošetření chodidel. Ostatně nohy byste si měla mazat po každé večerní koupeli. Toto ošetření můžete podpořit i bavlněnými ponožkami, které si natáhnete na noc.

Nezapomínejte ani na pravidelnou péči o nehty. Jemné si zvládnete upravit sama, ztluštělé či jakkoli poškozené nehty svěřte do rukou odborníkům. To platí i v případě, že máte problém s jejich zarůstáním nebo s kuřími oky.

Pro domácí péči o nohy existuje také řada přístrojů, které je lepší používat za sucha.
Kromě ztvrdlé kůže bývá nepříjemným problémem nohou i nevábný odér. V tomto případě neotálejte a navštivte ihned lékaře. Může se totiž jednat o plíseň, které se nezbavíte domácími prostředky, ale odbornou léčbou. Pokud lékař nic podobného nediagnostikuje, snažte se střídat boty, které vždy před odložením do botníku vystříkejte sprejem proti zápachu. Boty by měly být samozřejmě kožené a tabu jsou ponožky z umělých vláken.

Dokonale hladké

Jen nohy bez nevzhledných chloupků hezké. Chloupků se zbavíte poměrně snadno pomocí jednorázových holítek a holicí pěny určené přímo ženy. Pro suché holení jsou vhodné strojky s výměnnými hlavicemi. Zkusit můžete také voskové pásky nebo cukrovou pastu. Dobrých výsledků lze dosáhnout i s pomocí domácích přístrojů fungujících na bázi IPL (intenzivního pulzního světla), které vás chloupků nejenom zbaví, ale současně zpomalí i jejich další růst. Jen musíte mít na paměti, že proceduru musíte opakovat každých 14 dní a na rozdíl od klasického holení vám zabere více času. Další možností, jak se zbavit nežádoucích chloupků na nohách (a nejenom tam), je laserová depilace. Domácí přístroje určené pro tuto metodu jsou ale drahé a výsledek může být leckdy spíš zklamáním. Proto je lepší nechat se ošetřit na klinice zabývající se estetickou péčí, která disponuje kvalitním přístrojem se zdravotnickou atestací.

Profesionální péče

Pedikérská studia poskytují dva druhy ošetření. Tou první je klasická ,,mokrá cesta", kdy se chodidla namáčejí do vaničky s vodou a dále se spolu s nehty upravují pedikérskými nástroji dle potřeby. Na závěr se nohy ošetřují vhodným krémem a někdy je možné si objednat i masáž dolních končetin. Problémem této metody občas bývá nedostatečně vydezinfikovaná vanička, takže si z pedikúry můžete odnést i něco jiného než pouze upravené nohy.

Jinou kávu představuje přístrojová neboli suchá pedikúra, která klientům zaručuje bezbolestnost celého ošetření. Je oblíbená zejména proto, že při ní nedochází k manipulaci s ostrými nástroji, takže nehrozí říznutí, což může být například u diabetiků nebezpečné. Pedikérky pracují se speciálními bruskami, s nimiž obrousí ztvrdlou kůži a zkrátí a upraví nehty, včetně zarostlých. Současně vás zbaví otlaků, mozolů a kuřích ok, takže budete chodit jako laňka. A samozřejmě nechybí finální hydratace krémem nebo olejem a masáž chodidel.

Krása ukrytá ve zdraví

Nezapomínejte na své nohy a věnujte jim pečlivou pozornost. Pravidelně je prohlížejte, všímejte si změny barvy, kvality nehtů, pokožky, citlivosti apod. Investujte do kvalitní obuvi. Zapomeňte na žabky, balerínky a lodičky na vysokých jehlách. Podpatek u bot by měl mít zhruba 3-4 cm. Boty střídejte, a pokud je to jenom trochu možné, choďte v trávě či po písku bosa.

Důležité je i cvičení: alespoň třikrát denně zkuste roztahovat prsty u nohou, brát do nich různé drobné předměty. Také se snažte několikrát týdně vyrazit na kolo, in-line brusle nebo si zaběhat. Pokud ani jedno, druhé či třetí neprovozujete, vystupte cestou z práce o stanici dřív a upalujte svižným krokem k domovu.

Text: Sára Kleinová

Zdroj: Časopis Perfect Woman