Nové číslo časopisu ESTETIKA

07.12.2023

Editorial - Splněná přání

Štědrý den bude za pár dní. Nevím, jak u vás doma, ale u nás vrcholí vánoční úklid. Někdy si říkám, kde se vzala tahle tradice, celý dům před svátky uvést do perfektního stavu. Někdy na pár hodin, někdy bohužel jen na pár minut… Kdo má děti, ví, o čem mluvím.

Při úklidu ráda vzpomínám na dětství. Pouštím si vánoční koledy, s dětmi si rozdělíme úkoly a vrháme se na práci pokoj po pokoji. Přemýšlím, jaké to bylo, když jsem byla v jejich věku. Nepamatuji si, že by babičky nebo mamka byly ve stresu, jako jsem dnes já, z toho, že něco není uklizeno. Svátky jsme si užívaly společně se sestrou v klidu, v jejich náruči. Hrály jsme Člověče, nezlob se nebo karty. Doma to nádherně vonělo napečeným cukrovím a já jsem se snažila být maximálně hodná, abych dostala od Ježíška chodicí panenku. Dodnes cítím tu radost, když jsem ji vyndala z krabice, dědeček mi do ní dal baterky a já sledovala její první kroky.

Nevím, jestli si ještě dnes, kdy jsou děti přehlcený hračkami, dokáží užít tu pravou radost z dárků. Mohu jen doufat, že až je budou rozbalovat, budou jim zářit jejich nádherná očička stejně jako mně, když si to chodicí panenka štrádovala do mé náruče.

Krásné svátky plné splněných přání vám za celou redakci přeje

Jana Militká