Novinka od Vitany – řada Smoky Taste dodá vašemu jídlu kouřovou chuť, ať už grilujete kdekoliv

22.05.2023

Grilování patří mezi nejoblíbenější letní aktivity. Setkáváme se s přáteli a rodinou, samozřejmostí je dobré jídlo a pití. S grilováním je spojená také typická kouřová vůně a chuť. S Vitanou si ji teď můžete vychutnat kdekoliv a kdykoliv. Tato oblíbená česká značka totiž pro letošní grilovací sezonu připravila novou řadu koření a steakových omáček Smoky Taste.

Kouřová chuť je mezi lidmi stále populárnější – touhu po uzených a grilovaných pokrmech máme ostatně zakódovanou v naší genetice. "Kouřová příchuť a vůně je oblíbená po celém světě, napříč všemi kulturami. Hořením dřeva vzniká typické kouřové aroma, které si náš mozek spojuje se vzpomínkami našich předků. Vaření na ohni totiž bylo pro vývoj lidstva klíčové. Tepelně upravené jídlo pomohlo našemu trávení, které trvalo kratší dobu. Zbylo tak více času na jiné věci – například různé vynálezy," vysvětluje PhDr. Eva Ferrarová, Ph.D., která se zabývá antropologií jídla na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Řada lidí, především ve městech, ale v dnešní době nemá možnost grilovat na otevřeném ohni. "Proto kouřovou chuť nově nabízíme všem, kdo třeba využívají pouze elektrický nebo plynový gril, nebo si maso připravují na pánvi či v troubě doma," vysvětluje Michaela Plecitá, produktová manažerka společnosti Orkla Foods Česko a Slovensko, do jejíhož portfolia koření a omáčky Vitana patří.

Čtyři nové kořenící směsi Smoky Taste jsou určeny pro dochucení kuřecího, hovězího, vepřového masa, ale i kuřecích křídel. Originální recepty na zadní straně obalu navíc přináší inspiraci na nové grilovací recepty. Spolu s kořením představuje Vitana Smoky Taste i tři steakové omáčky v příchutích BBQ Sweet & Mild, BBQ Grilled Ribs a BBQ Honey & Chipotle, které se kromě grilování také výborně hodí k pečení, ochucení minutek nebo třeba pro přípravu sendvičů.

A jak kouřová příchuť vlastně vzniká? "Zcela přírodně – konktrétně v tomto případě hlavně z uzené papriky nebo chipotle, což jsou uzené chilli papričky. Tyto ingredience se udí podobně jako třeba maso – jsou vystaveny kouři z vybraných druhů dřeva. Oblíbený je například pekanový ořech, ořešák nebo dub," vysvětluje Sabina Farková, vývojová inženýrka za kategorii koření ve společnosti Orkla Foods Česko a Slovensko.

Vitana k uvedení nového produktu spouští také svou tradiční grilovací kampaň, která začala 17. dubna. Součástí komunikace je televizní reklama, kampaň v tištěných médiích, online kampaň včetně sociálních sítí, ale také vystavené přímo v obchodech. Celá řada Smoky Taste bude od začátku dubna k dispozici na vybraných prodejnách.

Doporučená maloobchodní cena pro koření je 23,90 Kč, pro steakové omáčky 66,90 Kč.