O další krok k zelenější domácnosti: Jak prát ekologicky?

20.01.2022

Třídíte odpad, šetříte vodou, při nákupech se vyhýbáte plastovým obalům a čisticí přípravky jste už vyměnili za přírodní? Je tu ještě minimálně jedna věc, která může vaši domácnost velmi jednoduše udělat ekologičtější: soustřeďte se na praní prádla.  Při praní prádla je důležité zodpovědět si tři zásadní otázky.

Pojďme se na ně podívat podrobněji:

1) Jak zodpovědná je vaše pračka?
Ačkoli by to napadlo jen málokoho, výběr správné pračky představuje stěžejní bod šetrného praní. Jde totiž o to, aby nespotřebovávala příliš mnoho elektrické energie, ani vody. V obchodě zjistíte oba údaje na takzvaném energetickém štítku, přičemž nejšetrnější je kategorie A++.

Zajímejte se však také o její konkrétní programy, které mohou vodu i elektřinu ještě více ušetřit. "Pokud pračka nemá funkci, která umí přizpůsobit prací program množství prádla, nikdy ji nezapínejte poloprázdnou. Neměla by ale být ani přeplněná, aby se prádlo vypralo opravdu důkladně. Myslete také na to, že čím nižší teplotu nastavíte, tím lépe," radí Mauricio Espinosa ze společnosti ISOKOR Bohemia, výrobce ekologické drogerie a kosmetiky CLEANEE. Praním při teplotě 30 ° C místo 40 ° C spotřebujete přibližně o 40 procent méně energie. Nižší teplota je příznivější i pro vaše oblečení, naopak vysoké teploty mohou zkrátit jeho životnost. Výrobci praček už dnes přidávají také funkci eko, který sice trvá násobně delší dobu (3-4 hodiny), ale optimalizuje spotřebu vody i energie (i při vyšších teplotách).

2) Víte, jak se vyhnout chemii?
Agresivní chemikálie z běžných pracích prostředků zůstávají nejen ve vašem prádle, které je pak v kontaktu s pokožkou, ale některé z nich se dostávají z odpadních vod až do vod povrchových, kde způsobuje například vznik sinic a podobně. Raději si tedy vyberte šetrnou přírodní alternativu. Dokonce i ekologický prací přípravek dnes důkladně čistí a krásně voní - pokud zvolíte například CLEANEE ECO hygienický PRACÍ GEL s vůní pomeranče, který navíc zachovává prádlo měkké a hebké. Dětské oblečení je dobré prát v ještě šetrnějším přípravku, který neublíží ani té nejcitlivější pokožce dětí. Zkuste super šetrný a bezpečný CLEANEE ECO hygienický prací gel na DĚTSKÉ OBLEČENÍ.

Pokud má prádlo větší nebo odolnější skvrny, nezapomeňte před praním použít speciální odstraňovač. A i ten se už dnes vyrábí s přírodním složením, například CLEANEE ECO hygienický ODSTRAŇOVAČ SKVRN. "V ideálním případě je vždy šetrnější prát v ruce než v automatické pračce. Proto pokud je nějaký kousek oblečení znečištěný jen lokálně, anebo prostě pokud se vám zrovna chce, použijte CLEANEE ECO hygienický prostředek na RUČNÍ PRANÍ ve vodní lázni, který ale můžete využít také jako odstraňovač skvrn před klasickým praním. Je jemný a šetrný k prádlu i pokožce a má silné antimikrobiální a antioxidační účinky," vysvětluje Espinosa.

3) Jak často perete?

Teď už víte, jak prát co nejšetrněji k přírodě. Zkuste ale také zapřemýšlet nad tím, jak často perete. Samozřejmě nechceme nikomu radit, aby nosil špinavé oblečení, ale některé věci pereme zbytečně často. Dokonce i někteří výrobci sportovního oblečení nebo třeba džínových výrobků vám dokonce přímo doporučí, abyste jejich produkty prali co nejméně.

"Ideální je vždy prát jen skutečně znečištěné oblečení. Prodloužíte tím jeho životnost a nebudete muset kupovat nové - což je další důležitý krok k udržitelnějšímu a zodpovědnějšímu životu," doplňuje Espinosa ze společnosti ISOKOR Bohemia. Když potřebujete vyprat pouze jeden nebo dva kusy prádla, dejte raději přednost ručnímu praní.