Objevte svět Pouringu a staňte se umělcem

22.08.2023

Pouring, česky tzv. litý akryl, je výtvarná technika pro abstraktní malbu. Víc než malba je to spíše fascinace barvou a vzniklými efekty. Výsledná díla jsou velmi efektní a přitahují pozornost.

Pouring zvládne každý, klidně i malé dítě. Jak je to možné? Nepotřebujete malířské nadání, pouze cit pro barvu. Různé barvy totiž pouze lijete na plátno a pomocí foukání, naklánění a dalších technik je spojujete. Aby byla akrylová barva tekutá, je nutné do ní přimíchat pouring medium, které změní konzistenci a tekutost barvy, aniž by znehodnotilo kryvost barvy či změnu jejího odstínu. Pouring medium vytváří efekt tekoucí barvy a nabízí nepřeberné možnosti, jak si začít s barvami hrát a tvořit.

K pouringu jsou potřeba kvalitní akrylové barvy (vyzkoušejte akrylové barvy Artmagico), pouring medium (skvělé zkušenosti máme s Pentartem, obě značky najdete na e-shopu malovanykaminek.cz) a malířské plátno či jiný předmět, jenž si přejete dekorovat. Akrylové barvy drží na většině povrchů, proto se nemusí zůstat jen u plátna. Pouring můžete aplikovat např. i na kamínky, dřevo či na keramiku. Často se do směsi barvy a pouring media přimíchává také silikonový olej, díky kterému se na plátně objevují různé bubliny, buňky a "oka", jenž výsledný obraz ozvláštní.


Kreativní duše mohou rozvinout techniku k dokonalosti. Pouringem se dají vytvořit květy či mořské hladiny, je možné kombinovat litý akryl se šablonami a samotnou malbou, někteří kreativci roztáčí plátno a využívají fyziky, kdy se barva rozlije rovnoměrně do stran.

Další z faktorů, které ovlivní výsledné dílo je podíl akrylové barvy vs. pouring medium, poměr je zhruba 2:1, ale ideální poměr si musíte vyzkoušet, k přesnému odměření můžete používat i kuchyňskou váhu. K této metodě je nutností ochrana stolu (igelitový ubrus nebo noviny), rukavice, kelímky na přípravu barev a špachtle na jejich míchání, kancelářské špendlíky, kuchyňské utěrky a je také dobré mít předem připravené místo, kde necháte hotové dílo uschnout (ideálně 24 hodin). Nevýhodou litého akrylu je větší spotřeba barvy a relativní nepořádek. Nenechte se ale odradit, chce to jen systém, odhodlání, chuť tvořit a zkusit něco nového :)

Jdete do toho? Vše potřebné najdete ZDE.