Oči – okna do duše

04.01.2023

Kdo by nechtěl mít jiskru v oku, zářivý, vše pronikající zrak! Naše oči jsou dnes velmi přetížené nedostatkem tmy během spánku počínaje a neustálým hleděním do mobilních telefonů a počítačových monitorů konče.
Pokud se na sebe zahledíme do zrcadla a uvolníme obličej, zobrazí se nám kolem očí pravý stav naší mentální svěžesti či naopak únavy a přetížení. Zvláště stav pravého víčka poukazuje na to, jak moc jsme zahlceni informacemi, které potřebujeme nějakým způsobem zpracovat a vstřebat. V dnešní době se tukové váčky kolem očí i pokleslost víček řeší operativním zásahem, který odstraní prolapsy, přebytečnou kůži případně i část svalu.

Máme jiná řešení?

Pokud chceme mít uspokojivé výsledky, je potřeba zaměřit se na odpočinek, a to jak reálný, tedy dostatečný a kvalitní spánek ve tmě, tak odpočinek mentální, tedy osvojení schopnosti vypínat mysl, která nás může nesmírně zatížit sama o sobě. Pokud budeme pravidelně meditovat, pěstovat a rozvíjet vnitřní ticho, časem se náš klid zobrazí právě v oblasti kolem očí i v očích. Tato fáze je tedy více klidnící, pasivní. Fáze aktivní je o pravidelném posilování svalů v této oblasti, což často dokáže malý zázrak.

Projasněme zrak

Všimli jste si, jak jasné, čisté a zářivé oči mají malé děti? Jejich duše vidí svět doposud nezakaleně, radostně a s důvěrou. Oči umí být veselé, laskavé, smutné, slídivé, poťouchlé, prolhané...v očích se zračí snad všechny lidské emoce. Oči jsou indikátorem stavu jater, funkčnost pak spadá do kompetencí ledvin. Pokud chceme svému zraku prospět, rozhodně bychom se měli zaměřit ve svém těle právě na tyto dva orgány.

Pečujeme o oči

Svěžest můžeme svému zraku dodat prostřednictvím očních koupelí a obkladů. K bylinkám, které našim očím velmi prospívají, se řadí řepík, sléz, světlík, chrpa, přeslička, růže či heřmánek. Používáme vždy čerstvé odvary a velmi dbáme na čistotu použitých nástrojů. Bylinné odvary určené pro oční koupele vaříme minimálně dvacet minut, abychom zlikvidovali všechny případné bakterie. U očních obkladů můžeme využít sáčky s čajem, které vaříme do pěti minut, necháme vychladit a poté přiložíme na oči.

Oční cviky:

Pro uvolnění očí budeme se vzpřímenou hlavou, pohybovat pouze očima, a to napravo, nalevo, nahoru, dolů, šikmo nahoru a šikmo dolů.

Cvik na pokleslá horní víčka budeme provádět následujícím způsobem: Malíčky zafixujeme obočí a snažíme se pevně zavírat oči. Vnímáme práci jemných svalů.

Cvik na spodní víčko budeme provádět tak, že ukazováčky přiložíme na vnější oční koutky, prostředníčky na koutky vnitřní. Oči budeme opět pevně zavírat. Oba cviky budeme provádět ve třech sériích po 15 opakováních.

Text: Anna Jančíková

Zdroj: Časopis Estetika