Odhalte tajemství sušených květin

09.06.2022

Sušené květiny představují krásný a udržitelný způsob, jak do vašeho domova vnést kousek přírody. Vydejte se s floristkou Carolyn Dunsterovou na voňavou cestu tímto prastarým uměním a vdechněte svému domovu romantickou atmosféru.

Máte-li zahradu nebo i jen pár květináčů na balkoně, už vám tam jistě něco roste, co by se dalo usušit. Jaký je klíč k úspěchu? Experimentování a jednoduchost. Jak prodloužíte trvanlivost svých oblíbených rostlin a vytvoříte si fantastická aranžmá, včetně 10 projektů, které si sami můžete vyzkoušet, naleznete v knize Nasucho: pěstujeme a sušíme květiny pro moderní aranžmá (Grada, 2022).

Jak si vyrobíte ručně vážanou kytici?

Budete potřebovat:
• směs sušených trav - např.: bezkolenec, ječmen myší, srha laločnatá
• směs sušených volně rostoucích květin - např.: kopretina bílá, řebříček, brukev řepka
• 12 stonků pryšce
• 1 plod okrasného česneku
• 15 stébel ječmenu obecného
• směs malých a velkých plodů máků
• ostré nůžky, provázek nebo stuha

Jak postupovat:

Krok 1
Rozložte rostliny podle druhu na rovný povrch.

Krok 2
Začněte okrasným česnekem, případně jinou velkou kulovitou květinou, z níž udělejte ústřední bod kytice. Chyťte stonek mezi palec a ukazováček a druhou rukou k němu přiložte stonek pryšce tak, aby se s česnekem křížil.

Krok 3
Postupně přidávejte po pár rostlinách z každé skupiny a průběžně kytici otáčejte po směru hodinových ručiček. Držte ji v místě, kde ji později svážete.

Krok 4
Snažte se, aby se vám dokola pravidelně a rovnoměrně střídaly květiny, trávy a plody.

Krok 5
Když jste spokojeni s tvarem, svažte stonky provázkem nebo stuhou liščí smyčkou. Pro přirozený vzhled povytáhněte některé vyšší traviny a plody nahoru, aby čněly nad ostatní rostliny.

Krok 6
Nakonec stonky sestřihněte na stejnou délku.

Zdroj: DUNSTER, Carolyn. Nasucho: pěstujeme a sušíme květiny pro moderní aranžmá. Praha: Grada, 2022, s. 148-151. ISBN 978-80-271-3317-8.