Ploché bříško po porodu? Nic není nemožné!

09.12.2022

Každý z nás chce vypadat co nejlépe. Štíhlý pas a ňadra dmoucí. Jenže realita bývá často zcela jiná. Ne každá žena - ale to se týká i mužů - nemůže mít postavu topmodelky.

A i když třeba cvičíme a posilujeme, stále nejsme se svojí postavou spokojeni. Především s břišními partiemi. Ty dostávají zabrat hlavně v těhotenství nebo při významných změnách váhy. Příčinou může být diastáza, tedy rozestup břišních svalů, která naši postavu poněkud deformuje. Naštěstí už existuje šetrná metoda k jejímu odstranění!

V těhotenství ke zvětšení bříška dochází přirozeně a po porodu se svaly dají většinou do pořádku během 6 až 8 týdnů. Někdy, a to zejména u žen, které rodily v krátké době podruhé, rozestup břišních svalů přetrvává. Diastázu může ale způsobit i tlak zvenčí - přibývání na váze, nesprávné cvičení nebo některé nevhodné sporty. Pacient s diastázou má velmi často vedle vystouplého břicha i špatné držení těla. Přímé břišní svaly totiž tvoří opěrný systém zad a diastáza tak může způsobit bolesti zad či břicha.

Ideální v boji s nehezkým bříškem je samozřejmě vhodné cvičení a posilování. Tam, kde ale tyto konzervativní postupy léčby diastázy selhaly - zejména posilovací cviky - začínají se myšlenky klonit k poslednímu, tedy operačnímu řešení. Což dříve obnášelo takzvanou otevřenou operaci. To ale přinášelo výsledek, který právě nelahodil oku - tedy ránu od pupku po mečovitý výběžek s následnou viditelnou jizvou na břiše o velikosti přibližně 15 až 20 centimetrů. Tahle tradiční operace s velkou otevřenou ránou má mnohá rizika. Vedle nepěkného bříška především velkou pooperační bolestivost, delší pooperační hospitalizaci po dobu 7 až 10 dnů a pomalou rekonvalescenci.

"Dnes už existuje moderní chirurgické miniinvazivní řešení diastázy, které zaručuje, že nenastanou komplikace spojené s otevřenou operací. A navíc tak dosáhneme i skvělého estetického výsledku. Novou metodu používáme v naší nemocnici již rok a pacienti si nemohou výsledky vynachválit." představuje nejnovější metodu JUDr. Jitka Kellnerová, ředitelka SurGal Clinic v Brně, která jako jedna z prvních v ČR nabízí miniinvazivní řešení tohoto problému.

"Operace se provádí laparoskopicky zkušeným operatérem. Na těle zůstává pouze 5 malých jizev pro vstup operačních nástrojů. Obrovskou výhodou je pak velmi krátká hospitalizace. Za rok využívání této metody jsme od potíží pomohli již stovkám pacientů." doplňuje MUDr. Petr Diviš, PhD., lékařský ředitel nemocnice SurGal Clinic.

www.surgalclinic.cz