Povolené či stažené pánevní dno – jak poznám rozdíl?

20.01.2023

Než se pustíme do posilování pánevního dna, je nezbytné vědět, jak na tom tato oblast našeho těla je. Pokud je svalstvo povolené, s posilováním můžeme bez obav začít. Jestli je ovšem tato oblast našeho těla přetížená, mohlo by nám posilování naopak uškodit. Jak ale poznáme, jestli jsou svaly a tkáně pánevního dna oslabené či naopak příliš stažené?

Napoví vám drobné rozdíly

Nerovnováha v napětí oblasti pánevního dna trápí až čtvrtinu žen. Hypotonus (oslabení), hypertonus (přetížení) pánevního dna či jejich kombinaci může způsobit fyzická, psychická i hormonální zátěž či pohybové stereotypy. Jejich příznaky jsou často velmi podobné, existují ale indicie, které vám mohou pomoci hypotonus a hypertonus rozlišit.

Hypotonus, neboli oslabené či povolené pánevní dno, nejčastěji poznáme podle sníženého prožitku při pohlavním styku a sníženou schopností dosažení orgasmu. V těžších případech se může objevit prolaps poševní stěny a orgánů.

Hypertonus, neboli přetížené pánevní dno, typicky doprovází bolest - při pohlavním styku, menstruaci, bolesti kostrče či podbřišku. Zároveň dochází k necitlivosti, neschopností relaxace či napojení se na oblast pánve, zácpám či špiněním před menstruací.

Bolest je však projevem, který často doprovází kombinaci hypotonu a hypertonu - zejména bolesti beder a křížové oblasti. Stejně tak inkontinence, která je většinou spojována s ochablým svalstvem pánevního dna, může značit, že jsou svaly naopak v napětí.

Základní kámen péče je relaxace

Balanc v oblasti pánevního dna nám pomohou nastolit drobné změny, jako je správná aktivace nitrobřišního tlaku, správný dech a stoj, kterým jsme se věnovali v minulém článku. Zásadní je ovšem schopnost vědomé relaxace pánevního dna. Fyzioterapeutka se zaměřením na tuto oblast nám prozradila příjemný a účinný cvik, který je vhodný pro přetížené i oslabené pánevní dno.

Položte se na břicho.
Ruce položte na své půlky.
S nádechem vtáhněte konečník, aniž byste stahovala půlky k sobě.
S výdechem jej uvolněte, vytáhněte směrem nahoru a volně dýchejte.
Najděte ten správný balanc

Sílu oslabenému pánevnímu dnu mohou pomoci navrátit venušiny kuličky. Tři váhové kategorie pečují o pánevní dno žen každého věku a kondice. Vyberte tu pravou váhu pro sebe za pomocí našeho průvodce.

Buďte k sobě laskavá

Bolest a jiné nepříjemné projevy dysfunkce pánevního dna by rozhodně neměly být normou. Pokud jimi trpíte, nestyďte se o nich svěřit partnerovi či partnerce a vyhledat pomoc odborníka, který vám pomůže rozklíčovat příčinu a najít řešení problému. Vaše tělo si vaši pozornost a péči zaslouží.

Článek vznikl ve spolupráci s profesionální sex koučkou Mgr. Julií "Gaiou" Poupětovou, gynekoložkou a sexuoložkou MUDr. Petrou Vrzáčkovou, Ph.D. a fyzioterapeutkou se zaměřením na oblast pánevního dna, Mgr. Janou Hubáčkovou z fyzioterapeutického centra KINISI
Zdroj: Whoopdedoo.love