Pravidelná a správná péče o dveře se vyplatí

22.08.2022

Zamysleli jste se někdy nad tím, kolikrát za den se dotknete dveří a klik? Zvláště v domácnostech, kde žije hodně osob, je tato část interiérového vybavení používána prakticky neustále. Při každém dotyku se přenáší mikroskopická zrnka nečistot a dveře tak postupně ztrácejí svůj původní čistý a zářivý vzhled. Na dveře také samozřejmě usedá všudypřítomný prach a při otevírání a zavírání se opotřebovávají panty, zámky a další příslušenství. Proto je zcela jistě na místě myslet na pravidelnou údržbu, díky které budou dveře sloužit mnoho let. A jak tedy o dveře správně pečovat?

Každý povrch vyžaduje jinou péči

Z široké nabídky interiérových dveří si dnes vybere každý, podle svého vkusu i podle toho, kolik chce do této položky investovat. Každý materiál má svá specifika a výhody i nevýhody - a právě na ty je třeba myslet i při údržbě. Hodně informací o tom, jak správně pečovat o jednotlivé materiály, které se využívají pro výrobu dveří, je možné najít na internetu. Lepší ale určitě je zjistit si informace o údržbě přímo od výrobce. Platí však některé obecné zásady, které zvládne dodržet každý

Rady pro všechny povrchy

Na trhu jsou dnes k dostání speciální přípravky na jednotlivé typy povrchů. Na nich je vždy uveden návod pro správné použití, kterým je potřeba se řídit. "Rozhodně nedoporučuji používat k čištění dveří abrazivní pískové prostředky nebo agresivní typy přípravků. Vhodné nejsou ani nejrůznější drátěnky a kartáče často používané ve snaze odstranit větší nečistoty. I při sebevětší opatrnosti totiž pravděpodobně nezabráníte poškrábání povrchu dveří," vysvětluje Martin Dozrál, generální ředitel společnosti SOLODOOR.

Pozor na vodu

Dřevěné a dýhované dveře sice v posledních letech trochu ztrácejí na oblibě, ale stále mají své příznivce a v mnoha domácnostech mají své nezastupitelné místo. Při jejich čištění je potřeba nezapomínat na to, že i dýha je dřevo, takže vyžaduje stejné zacházení. Dveře s těmito povrchy by neměly být vystavovány přílišné vlhkosti a je vhodné je čistit pouze jemným, lehce navlhčeným hadříkem. Při větším znečištění pomůže mýdlový čistič určený na tento typ povrchů.

Moderní vzhled, skvělá údržba

Moderní povrchy jako laky a lamináty se snadno udržují a vyznačují se také poměrně vysokou odolností. Hodí se tedy především do domácností, kde neustále pobíhají děti a pod nohama se motají kočky nebo psi. Do takových interiérů není vhodné pořizovat dveře potažené fólií, které zvířecí drápky nebo nejrůznější hračky rychle poškodí. "V takovýchto domácnostech oceníte střednětlaký laminát (tzv. CLP povrch), který se vyznačuje vysokou odolností proti mechanickému poškození. K jeho čištění stačí použít suchý nebo jen nepatrně navlhčený jemný bavlněný hadřík. Při větším znečištění pomůže trocha vody se speciálním saponátem na laminátové povrchy," vysvětluje Martin Dozrál. Na údržbu skleněných ploch se hodí jemná jelenice nebo oblíbené mikrovlákno.

Součástí dveří jsou pochopitelně rovněž zámky a panty, případně další příslušenství. Některé tyto doplňky jsou kovové, takže potřebují ochránit před korozí, k čemuž dobře poslouží minerální a silikonové oleje.

Jak zabránit poškození

Před samotným čištěním celých dveří je dobré zvolený čisticí prostředek vyzkoušet na malém kousku plochy dveří. Ani na lakované nebo laminátové povrchy rozhodně není vhodné používat přípravky s alkoholem nebo ocet, protože se jedná o silně agresivní látky. S vodou je lepší vždycky šetřit, může totiž poškodit nejen samotný povrch dveří, ale zateče také do zárubní, pantů a zámků.