Nové vydání časopisu Sofie Bydlení

26.02.2023

Editorial - Žhavé trendy a jak se z nich nezbláznit

Znáte to. Magazíny o módě, bydlení, zkrátka o životním stylu, se předhání v článcích o trendech pro nadcházející sezónu. Největší nápor už tradičně bývá začátkem roku. Budí to dojem, jako by čtenáři netrpělivě vyhlíželi recept, co si příštích pár měsíců mají oblékat, co bude a nebude zdravé jíst, jak přebarvit stěny a předělat nábytek. Také vám z toho jde někdy hlava kolem a přemýšlíte nad smyslem takových módních vln? Není to tak dávno, co jste si kuchyň zařizovali v čistě bílém designu - jak unisono nabádali experti - a ti samí odborníci teď nemilosrdně odsouvají tento trend do škatulky s nálepkou out. Další zrada nastává, když se ani oni nemohou shodnout a vysílají protichůdné signály. Kdo se v tom má vyznat?
Ve skutečnosti to není tak horké. Trendy rozhodně nejsou diktátem a není potřeba je brát úplně "doslova". Hezky to v našem rozhovoru popisuje designérka Iva Bastlová, specialistka na trendy a barevnost v interiéru. Vysvětluje, jak vznikají a jak s nimi zacházet. Trendy nejsou náhodným výplodem fantazie návrhářů, naopak citlivě reagují na změny ve společnosti a my je často bezděky bereme za své, protože s nimi zkrátka souzníme.

"Na povel" nahrazovat věci, které už nefrčí, modernějšími kousky není to pravé ořechové ani z pohledu ekologie. Samotní tvůrci trendů se poslední dobou zabývají obnovitelností materiálů a jejich uhlíkovou stopou. Příkladem budiž největší mezinárodní veletrh bytového textilu Heimtextil, který proběhl v lednu ve Frankfurtu. Jeho poselství pro rok 2023 je právě udržitelnost a my vám ukážeme, jak ji aplikovat do praxe.
Různorodost trendů nám poskytuje svobodu a prostor pro vlastní vkus a kreativitu. S trendy je to podobné jako s kuchařkou těch nejlepších receptů. To, co máme rádi, sníme na posezení, něco jen ochutnáme... Z aktuálních interiérových hitů jsme pro vás vybrali mimo jiné elegantní a nadčasový japandi styl, vašemu domovu pomůžeme vdechnout jarní atmosféru a ve speciálu Domácí spotřebiče a osvětlení se zaměříme na retro kuchyně, u kterých máte jistotu, že z módy jen tak nevyjdou.

Ochutnávejte podle libosti a mějte se krásně!

Bára Štenglová
šéfredaktorka