Příliš sexy

16.04.2022

Muži si vybírají ženy podle živočišného pudu. Jenže pak se začnou bát, že by jim mohla utéct s jiným.
Pro každého muže je atraktivní jiná žena, což je nejspíš v pořádku už proto, že se tak dostane na všechny. Kromě fyzické přitažlivosti ale muži oceňují na ženách i další vlastnosti, například jejich kouzlo, šarm, charisma, osobnost, kterou se odlišují od ostatních. Zjednodušeně řečeno jsou pro ně přitažlivé nejenom vzhledem, ale i projevem. S tím souvisí i určitá nepřístupnost. Když si uvědomíte, že muži rádi dobývají, není divu, že se na takové ženy obvykle slétají jako vosy na med. Ženy s výrazem "pomoc, zachraňte mě" sice mohou v mužích vzbudit zájem, ale nikdo si nepověsí na krk chudinku tvořící ze života jeden velký problém. Takže zelenou mají pohodářky a ještě k tomu takové, které cokoli vtipně glosují a ve správnou chvíli zmlknou a naslouchají. Paradoxní ovšem je, že když už mají muži ženu jistou, sami znejistí a začnou žárlit.

Spirála žárlivosti

Říká se, že špetka zdravé žárlivosti je kořením vztahu. Dáváme tak přece najevo, že nám na druhém záleží, a není nám jedno, co se s ním děje. Asi nebude překvapující, když řekneme, že muži to mají v otázce žárlení jinak než ženy. Na rozdíl od nich, které trnou pokaždé, když partner vysloví jméno své bývalky, je chlapovi ex jeho ženy ukradený. Nestará se o to, zda ho může ohrozit někdo, kdo byl před ním. Takový člověk pro něj není nebezpečný proto, že se s ním jeho partnerka rozešla, už ho nechtěla, případně ho opustila kvůli němu. Na koho tedy chlap žárlí? Na přelud, pana X, který v jeho fantazii číhá za každým rohem, aby mu jeho sexy partnerku odloudil.

"Když jsem se s manželem seznámila, pracoval ve firmě, kde byla většina žen," vzpomíná osmatřicetiletá Lída. "Zůstal s nimi v kontaktu i poté, co odešel jinam. Nevadilo mi, že se s nimi čas od času chodí na skleničku. Tak nějak jsem čekala, že kdyby to bylo naopak, povznesl by se stejně. Jenže jsem se spletla. Jednou jsem potkala v obchodním centru kluka, který patřil do naší prázdninové party u babičky, kam jsem jezdila jako dítě. Zašli jsme na kávu, popovídali jsme si a domluvili se, že se určitě ještě potkáme. Dorazila jsem domů a nadšeně jsem manželovi o tom náhodném setkání vyprávěla. Začal mě zpovídat jako u výslechu. Kdo to je, jak často se s ním vídám, jestli je ženatý, jak vypadá... Tehdy to ještě bylo v pohodě. Po nějaké době jsem ale Honzu i s jeho rodinou pozvala k nám na chatu. Manželovi jsem o tom řekla. Sice nic nenamítal, ale během návštěvy se choval příšerně. Když odjeli, řekl mi, že se mu nelíbí, že se s Honzou stýkám. Namítla jsem, že mu taky nebráním ve styku s jeho kamarádkami. Na to on prohlásil, že to je něco jiného. Chápete to?"


"To je obvyklá mužská reakce," podotýká k tomu psycholožka Majka Hájková. "Do jeho hájemství vstoupil cizí element, s nímž má manželka společnou minulost. Navíc nejde o žádného ex, kterého opustila. Manžel se tak začíná cítit ohrožený."


V takovou chvíli si muž začne vytvářet konspirační teorie, podněcované (byť nevědomky) manželkou, která mu na dotaz, kdo volal, odpoví, že Karel, a když se zeptá, co chtěl, řekne, že nic. Jak nic, to by jí přece nevolal, napadne muže a spirála pochybností se začíná roztáčet.

Problém s vizualitou

Možná si teď řeknete, že má, co chtěl, mohl si vzít Marii odvedle a ne nejkrásnější holku ze školy. Jenže chlapovi se ženská musí líbit. Je sice fajn, když je vtipná, okouzlující a pohodová, ale pokud k tomu nepřihodí atraktivní vzhled, zůstává jen prima kamarádkou. K tomu, aby se stala partnerkou, by podle většiny mužů měla mít dlouhé vlasy, prsa a smyslný zadeček ve stylu Pippy Middleton, i když na tu prasklo, že si na svatbě své sestry Kate pomohla vycpávkami. Jenže než byla prozrazena, stačily se do ní mezitím zamilovat davy chlápků širokého věkového rozpětí.

Existuje ovšem ještě jedna teorie, a sice že muži podvědomě hledají ženu, která jim dá potomka. Tu charakterizují široké boky, velké prsy a plné rty. "Partnera si hledáme také úměrně svým fyzickým předpokladům," dodává Majka Hájková. "To znamená, že atraktivní chlap si nejspíš vybere stejně atraktivní partnerku a naopak."

Teorie ženy

Tu někteří chlapi pochopili beze zbytku. Stejně jako chytré ženy i oni vyvolávají ve svých protějšcích pocit, že je třeba o ně bojovat. Vlastně jim tak trochu dávají najevo, že nic není jisté. Kromě kamarádů mají i kamarádky, se kterými udržují kontakt, protože je pro ně důležitý efekt obletovaného samce, na kterého se stojí fronta. Proč ne, je to pikantní a žena si svého partnera velmi pečlivě hledí. Zájem o další zástupkyně něžnějšího pohlaví však nelze přehánět, protože trpělivost ženy není nekonečná. Navíc fakt, že je třeba být stále ve střehu, může i unavit.

Žena potřebuje vědět, že je pro svého muže důležitá, výjimečná, přitažlivá nejenom fyzicky, ale i duševně, a že to všechno okolo je jenom hra. Byť na určité hraně, protože co kdyby se mezi mužovými obdivovatelkami našla nějaká, která se rozhodne, že chce víc?

Nedostatek sebevědomí?

Krásná, sexy, prostě bohyně každým coulem. To je partnerka, o které sní každý muž. Jenže když takovou ženu najde, začne se zmítat v pochybnostech, jestli jí stačí. Místo aby si užíval po boku přitažlivé krásky, začne přemýšlet, jestli na ni má, a to i v případě, kdy mu žena dává najevo, že jí není lhostejný.

Mimochodem, i to je úděl sexy žen - být ve vztahu ta aktivnější, protože muž jako by ztratil elán přesně ve chvíli, kdy ji má jistou. Nepřijde vám to trochu postavené na hlavu? Krásku dobyl, ona se mu poddá a on najednou přemýšlí nad tím, že je takový vztah nad jeho síly, že ho nezvládne, že mu vadí, že je jeho partnerka středem pozornosti ostatních mužů. V počínání takového muže nehledejte logiku, která říká, že muž se své "dobyté" ženy nevzdá. Praxe totiž bývá poměrně často opačná.

Jak už bylo řečeno výše, muže nejdřív přitahuje vizáž ženy. Po určité době zjistí, že jeho žena je nejenom krásná, ale také chytrá, sebejistá a samostatná. A co většina chlapů rozhodně nesnese, je fakt, že by měli doma ženu právě s touhle vražednou kombinací.

Těžký život sexy ženy

Ve studii jisté americké univerzity se říká, že dobře vypadající manželka je zárukou šťastného vztahu. Otázkou ale je, co si máme představit pod pojmem "dobře vypadající". Žena, která může jednomu muži připadat atraktivní, u druhého nevyvolá žádné emoce. Roli hraje místo setkání, duševní rozpoložení, ale také třeba zkušenosti s podobnou situací.

Pokud si myslíte, že to má přitažlivá žena v životě jednodušší, jste na omylu. Lidská závist bývá bezbřehá (ostatně stačí si vzpomenout na vtipy o blondýnách) a velmi rychle sexy ženě přisoudí řadu negativních vlastností, od povrchnosti přes povýšenost až po sobeckost. Atraktivní žena sice dostává spoustu nabídek a pozvání na rande, ale často se z nich nevyklube nic víc než jepičí vztah, který muž neustojí.

Moje kamarádka Blanka je sexy. A navíc chytrá. Jelikož žije už dlouho sama, je také samostatná, protože ví, že se musí spoléhat jenom sama na sebe. Muži o ni mají zájem a ona o ně. Jenže sotva se k ní nějaký nastěhuje, za pár měsíců odchází. Když se jednoho, se kterým to vypadalo hodně slibně, zeptala, proč ji opouští, prohlásil: "Převálcovala bys mě. Nestíhám sledovat, kdo z mých kamarádů na tebe mrká, kolik dalších chlapů tě svléká očima, k tomu si musím dávat pozor, abych vedle tebe dobře vypadal, vhodně se choval a ještě stíhal reagovat na to, o čem se chceš bavit."


Že by tam byl zakopaný pes? Je obecně známo, že muž, na rozdíl od ženy, nezvládá vykonávat několik činností najednou. Stačí, když mu k jedné přidáte druhou, okamžitě zpanikaří, začne zmatkovat, a když neví kudy kam, přijde mu jako nejjednodušší řešení se vším prásknout a jít od válu. Najednou tak začne zjišťovat, že své partnerce nestačí. Nenapadne ho, že by se mohl změnit, vyjít jí vstříc, o svých pocitech si s ní promluvit. Rovnou pálí mosty, aniž by se jí zeptal, co jí vadí. Možná by tak zjistil, že kromě toho, že je jeho partnerka sexy, je také tolerantní.

V souvislosti s krásnou ženou můžeme hovořit o dvou typech mužů. První před ní prchnou hned po prvním rande a druzí se zamilují. Ale to je tak všechno, protože jediné, na co si v řadě případů troufnou, je nezávazný románek, který skončí tím, že začnou žárlit, anebo selžou, minimálně ve svých očích. Leckdy také dělají chyby, kterých by se v jiném vztahu nedopustili.

Krása nikoli na doživotí

Zajímavý je fakt, že většina mužů, kteří se svou atraktivní partnerkou pár let vydrží, ji podle vyjádření v internetových diskuzích přestane vidět jako atraktivní a sexy. Nejde o to, že by se jim přestala líbit, ale zvyknou si na ni a to, že je přitažlivá, berou jako běžnou věc, která je nemůže rozhodit. Navíc s přibývajícími roky a zkušenostmi muži hledají u žen také další kvality než pouhý vzhled. A fakt, že je žena navíc hezká, berou jako příjemnou přidanou hodnotu, která je v jejich vlastních očích činí rovněž atraktivními.

Osamělá krása

Kolem sexy žen muži často chodí po špičkách a mají obavy vyjádřit své pocity. Proto krásné ženy často nemohou najít životního partnera. Na druhou stranu jsou některé z nich za svou situaci částečně zodpovědné tím, jaké nároky kladou muže. Jak už bylo řečeno, jsou samostatné, sebevědomé, zvyklé rozhodovat. K tomu ale bývají bohužel příliš racionální, své možnosti neustále zvažují, často neznají slovo kompromis a neumí řídit se vnitřními pocity.

Text: Sára Kleinová

Zdroj: Časopis Perfect Woman