Příliv mládí ve sklenici: Jak může pitný režim změnit život ženy po 40?

03.08.2023

Že je důležité dostatečně pít víme všichni. Ale věděly jste, že jakmile sfoukneme poslední svíčku na dortu na oslavě s trojkou na začátku, je téměř trestné vyrazit ven bez lahve vody? Pro zachování energie a vitality je nutné dát hydrataci na první místo. Důvody jsou dva. Proměny v regulaci tělesné teploty a snížená citlivost na žízeň.

V tomto článku se podíváme na význam hydratace ve středním věku a poskytneme vám praktické tipy, jak zůstat svěží a plné energie.

Proč je důležité hlídat si pitný režim, když je nám krásných 40 (a víc)?

Nedávná studie provedená na Univerzitě ve městě Ottawa odhalila, že s věkem naše tělo dává stále méně najevo, že vodu potřebuje. Červená kontrolka při pocitu žízně, která fungovala v mladších letech, slábne a není na ni spolehnutí. Proto je nutné si příjem tekutin pečlivě hlídat a na pocit žízně se nespoléhat.

S věkem v těle klesá i množství kyseliny hyaluronové a kolagenu. Pokud je těchto látek nedostatek, poznáme to na bolestech kloubů, suché pokožce a křehkých vlasech a nehtech. Zkrátka se pomalu, ale jistě vytrácí "šťavnatost mládí".

Jak poznat, že trpíte na dehydrataci?

Kromě silné žízně existují další příznaky dehydratace, na které byste měly dávat pozor:

● Méně frekventované močení
● Tmavě zbarvená a silně zapáchající moč
● Únava
● Závratě a mdloby
● Zmatenost
● Zápach z úst
● Suchá nebo zarudlá kůže
● Křeče svalů
● Horečka a zimnice
● Bolesti hlavy
● Touha po jídle, zejména sladkostech

Pokud se setkáte s těmito příznaky, začít s pitím vody je dobrým prvním krokem (nicméně pokud příznaky přetrvávají, je vhodné kontaktovat svého lékaře).

Kolik vody denně vypít?

Dle NZIP (Národní zdravotnický informační portál) je potřeba vody u jednotlivých lidí ovlivněna různými faktory, jako je jejich energetický metabolismus, okolní teplota, složení jídel, obsah soli v potravě a míra fyzické aktivity. Nemůžeme zapomenout ani na nemoci a léky.

Optimální se zdá denně vypít 30-40 ml vody na každý kilogram své tělesné hmotnosti.
Pokud vážíte 70 kg, tak bude vaše pleť i tělo jásat při n 2-3 litrech vody.

Obecně platí, že zdraví dospělí lidé by měli vypít přibližně 1 ml vody na každou 1 kcal energetické hodnoty potravy, kterou přijmou za den. Například pro dospělého muže, který přijme přibližně 2 500 kcal, to znamená přibližně 2,5 litru vody denně.

Triky, jak na pitný režím, aby vás bavil

● Perlivá voda: Perlivá voda hydratuje stejně dobře jako čistá voda. A pro mnoho z nás bublinkový nápoj jako malá odměna. Pokud máte rády perlivou vodu, ale nechcete zatěžovat planetu plasty, pořiďte si starý dobrý sifon.

● Ano děkuji: Kdykoliv vám někdo nabídne vodou, vždy řekněte ano.

● Džbán: kupte si džbán a v rámci ranní rutiny jej naplňte. A do večera vypijte. Záleží na velikosti džbánu, ale i pravidelné 2 litry jsou velkým posunem.

● Připravte si živou vodu: Přidejte si do vody několik plátků okurky nebo vyzkoušejte různé ovoce a bylinky. Voda vás bude víc lákat, když bude lahodit oku i chuťovým pohárkům díky citronu, mátě a pár malinám.
Hlídáte si hydrataci i z pohledu krásy pleti? Nenechte vše náhodě a do denní rutiny zařaďte například Collamedic kolagen kapsle s kyselinou hyaluronovou. Pravidelným užíváním dosáhnete zvýšení množství kyseliny hyaluronové v těle až o 40 %. Vyhlazení jemných i hlubokých vrásek až o čtvrtinu určitě ráda přivítáte.


Udržování optimální hydratace ve středním věku je zásadní pro naše celkové zdraví a pohodu. Tím, že klademe důraz na pravidelný příjem vody, rozpoznáváme příznaky dehydratace a objevujeme zábavné a kreativní způsoby, jak zůstat si pití vody ohlídat, zpomalujeme stárnutí. Zajišťujeme si vitalitu, energii a krásu během tohoto vzrušujícího období života.

www.collamedic.cz