Přivítejte jaro novou postavou

22.04.2022

Ještě poslední brambůrek a od pondělka začnu držet dietu. Také to znáte? Přesvědčujete se, že s hubnutím začnete hned po víkendu, pak po středečním večírku a nakonec až od nového měsíce... 


Přestaňte donekonečna odkládat své rozhodnutí a začněte hned! Plavková sezóna se blíží mílovými kroky a vy určitě nechcete skrývat svoje křivky na pláži a potit se v nevzhledném oblečení.

Zapomeňte ale na rychlé diety, které jsou postavené na hladovění. Tento přístup tělo naprosto rozhodí, zpomalí celkový metabolismus a tělo začne čerpat a spalovat tam, kde to vůbec nepotřebujeme. Navíc tyto striktní opatření vedou k následnému jo-jo efektu.

K dosažení vysněného těla stačí upravit jídelní návyky a rozvrhnout si je pravidelně do více porcí. Uvidíte, že po několika týdnech se výsledky dostaví a vy se v létě nebudete muset za své tělo stydět.

Začněte detoxikací

Než začneme hubnout, je dobré tělo na toto období připravit. Vhodná je detoxikace, která nám pomůže zbavit se toxinů, vyčistit játra, střeva a ledviny. Dost často jsme překyselení, a proto jde hubnutí velmi pomalu nebo vůbec.

Detoxikačních metod je hned několik, někdo pije podpůrné hubnoucí čaje, bylinky nebo drží půsty, nicméně vždy je nutné u čisticí kúry vydržet potřebnou dobu. V těchto dnech zařazujeme hlavně syrovou stravu, která obsahuje všechny enzymy a živiny neporušené, což prospívá dobrému trávení.

Dobrý a jednoduchý způsob, jak detoxikovat a odkyselit organismus před hubnutím, je dva týdny popíjet ráno nalačno zelený koktejl. Jde o kombinaci salátové okurky, řapíkatého celeru, petržele, citronu, zázvoru a koriandru. Tato kombinace je velice účinná a její příprava a rozmixování nezabere víc jak 5 minut.

Volba potravin je opravdu blahodárná a vysoce účinná. Skutečně se budete cítit už po několika dnech velmi vitálně. Salátová okurka totiž čistí střeva a ledviny, zbavuje tělo jedovatých látek, posiluje imunitu, zlepšuje zužitkování bílkovin a pomáhá s úbytkem na váze. Celer odvádí přebytečnou vodu, zabíjí plísně a bakterie ve střevech, dezinfikuje močové cesty i ledviny. Petržel je skvělým čističem krve. Koriandr odvádí těžké kovy a toxické látky. Zázvor působí protizánětlivě. A citron nastoluje zásaditost v organismu, posiluje obranyschopnost a také pomáhá při očistě ledvin. Tato kombinace je navržena tak, aby alkalizovala vaše tělo, pomohla k očistě orgánů, jater a krve. Silně detoxikuje, proto funguje jako tzv. hloubkový čistič.

Abyste zdravě podpořila hubnutí, je třeba dodržovat tyto zásady:
1. SNÍDEJTE

Pokud nemáte čas, protože si raději přispíte, děláte zásadní chybu. Kvalitní snídaně vám dodá energii, a navíc působí jako startér metabolismu. Ti, kdo ráno pravidelně snídají, mají v práci vyšší výkonnost a k obědu sní o mnoho méně. Vhodnou snídaní jsou třeba cereálie s jogurtem nebo ovesná kaše s ovocem.

2. PRAVIDELNĚ JEZTE 5-6 PORCÍ DENNĚ
Příčinou neúspěchu v hubnutí může být kromě nedostatku fyzické aktivity i špatné rozložení jídel. Když celý den hladovíme, večer pak sníme, na co přijdeme. Náš organismus si navíc podvědomě vybírá kaloricky vydatná jídla, které si ukládá do zásob, protože zoufale potřebuje sílu a tuší, že další den nic nedostane. Paradoxně tak přibírá ten, který jí málo nebo téměř vůbec.

3. JEZTE VYVÁŽENOU STRAVU
Jíme, protože potřebujeme přijímat živiny, a to všechny a bez výjimky. Pokud snídáte rohlík s marmeládou, obědváte rizoto se zeleninou, večeříte zeleninový salát a mezi tím se sem tam odměníte cereální tyčinkou, dodržujete sice výše zmíněné zásady, ale výsledný efekt se nikdy nedostaví. Dopřáváte svému tělu mnoho sacharidů, ale například žádné bílkoviny. Každá živina, kterou tělo pozře, má své uplatnění a místo v našem jídelníčku, proto je třeba konzumovat vyvážený poměr sacharidů, proteinů, lipidů a ostatních látek.

4. PIJTE
Sledovat osvědčený příjem tekutin 2,5 až 3 litry je při každodenním shonu velmi těžké. Přesto je voda nezbytná pro náš organismus a je třeba příjem přísně hlídat. Pokud pijeme málo, pozná to i náš šéf, protože lidé, kteří nedodržují pitný režim, jsou unavení a mnohem hůře se vyjadřují a soustředí. Takže před důležitou schůzkou nebo pohovorem určitě vypijte velkou sklenici vody a budete se sama divit, jak vám to dnes skvěle pálí.

5. CVIČTE
Nemusíte hned rozbít prasátko a běžet si koupit permanentku do nejbližšího fitcentra. Bez pohybu se to ale rozhodně neobejde. Správná fyzická aktivita vám dodá nejenom energii a zaplaví tělo endorfiny, ale podstatně urychlí vaši snahu obléknout ty mini bikiny, které na vás mávají z výlohy. Při redukci hmotnosti je důležité vybrat ten správný sport a intenzitu. Pokud máte stejně jako Bridget Jones utkvělý pocit, že čím víc se budete trápit na rotopedu, tím více tuků ze sebe shodíte, mýlíte se. Vynikajícím ukazatelem, jak nalézt ten správný okamžik, kdy tělo nejvíc spaluje, je sledovat vlastní tepovou frekvenci. Ta ideální se projeví tak, že se dokážete bavit s lidmi kolem, aniž byste se zadýchávala a lapala po dechu. Pokud to tak je, zpomalte.

6. KOMBINUJTE POHYB
Stejně jako není vhodné jíst pouze jednostranně zaměřenou stravu, i cvičení by mělo být variabilní. Běhejte, jezděte na kole a bruslích, choďte do posilovny, zkrátka dělejte vše, kde kombinujete aerobní činnost s posilováním. Chystáte se na kolo? Vyberte trasu, kde jedete po rovině a ke konci vás to vede do kopce. Jízda po rovinaté krajině může být příjemná na odpočinek, ale rozhodně při ní výrazně nezhubnete. Přílišné kopce vám zase zdvojnásobí svalovou hmotu, ale tukové zásoby kolem pasu zůstanou.

7. CHOĎTE DO PRÁCE PĚŠKY
Patříte mezi radikální odpůrce sportu a raději byste snědla vlastní kecky, než je nazula a šla si zaběhat? Choďte pěšky. Využijte každého okamžiku, kdy se můžete projít. Jezdíte do práce hromadnou dopravou? Vystupte o pár stanic dříve a zbytek dojděte po svých. Jdete na kafe s kamarádkou na opačnou stranu města? Zapomeňte na taxík, auto nebo tramvaj, projděte se! A pokud jede k vašim dveřím výtah, řekněte mu provždy sbohem a upalujte po schodech...

8. STANOVTE SE REÁLNĚ CÍLE A HUBNUTÍM SE BAVTE
Jestliže vás hubnutí do plavek bude omezovat a otravovat, velice brzo s ním skončíte. Pokud si navíc stanovíte měsíční limit deset kilo dolů, patrně po třiceti dnech naprosto demotivované a zcela vysílené padnete do postele a plné vzteku a stresu sníte na protest dvě tabulky čokolády. Zvolte si cíle reálné, kterých snadněji dosáhnete a které vás povzbudí k těm dalším. Najděte si sama vlastní způsob, který vám bude vyhovovat a přinese vám radost a potěšení.

9. ZA DOBRÉ VÝSLEDKY SE ODMĚŇUJTE
Pokud zaznamenáte první výsledky, odměňte se třeba novými menšími kalhotami. Motivace je jednou z nejdůležitějších motorů pro správné a trvalé rozhodnutí dosáhnout optimální váhy. Pravidelně odpočívejte, navštěvujte místa, která vás rozveselí a rozmazlí. Pravidelná masáž nebo pobyt v sauně vám udělá na těle i mysli mnohem lépe než vysedávání s kamarádkou v kavárně a odříkání si šlehačkového dortu, který se na vás směje už od chvíle, co jste vešla dovnitř.

10. NEBUĎTE NA SEBE PŘESPŘÍLIŠ PŘÍSNÁ
Když na něco budete mít nesnesitelnou chuť, dopřejte si toho velmi malé množství. Dovolte si tuto neřest bez stresu pod podmínkou, že zítra půjdete z práce pěšky po celou cestu. Pokud jste zhřešila více, nevěšte své rozhodnutí na hřebík, ale pokračujte ve svém zdravém životním stylu nanovo. Každý občas chybujeme. Je nutné si tuto chybu uvědomit a pracovat na sobě i nadále.

Text: Sandra Miloševičová, nutriční specialista

Zdroj: Časopis Estetika