Pro mladší vzhled je potřeba dostatek vitamínů, pohyb a psychická pohoda

22.06.2022

Proč některé ženy s přibývajícími roky vypadají, jak by snad uměly zastavit čas? Zářivá pleť s minimem vrásek, pevné tělo a husté vlasy je zdobí, i když se už blíží babičkovskému věku. Recept na prodloužené mládí hledá spousta lidí, ale je důležité si uvědomit, že nespočívá v jednom zázračném krému či pilulce. Pokud chceme zpomalit stárnutí, je potřeba si ohlídat komplet svůj životní styl. Od jídla, po trávení volného času a špatné návyky.

V první řadě je potřeba skoncovat se starými známými zlozvyky - kouřením a přemírou alkoholu. Kromě celé řady negativních účinků na zdraví uvnitř našeho těla také velmi škodí našemu vzhledu. Kouření způsobuje zužování cév, což zhoršuje prokrvování kůže, do které se tak nedostávají vyživující látky a také se neodvádí pryč škodliviny. Pokožka je vysušená, špatně regeneruje a snadněji se na ní tvoří pigmentové skvrny. Nehledě na to, že cigaretový kouř způsobuje zažloutnutí zubů, což nám také přidává roky.

Alkohol způsobuje dehydrataci pleti, na což organismus může reagovat zadržováním vody a obličej zejména po ránu "zdobí" otoky a kruhy pod očima. Velké množství cukru obsaženého v alkoholu vyvolává proces nazvaný glykace, při kterém se v těle tvoří molekuly, jež náš organismus vnímá jako cizorodé. Mohou být příčinou tvorby akné, vyrážek nebo vzniku vrásek.

Přísun vitamínů udržuje pleť mladou

Důležitým krokem k omlazení pleti je také správný jídelníček. Kromě již zmiňovaného omezení konzumace cukru, je vhodné vsadit na potraviny obsahující antioxidanty. V jídelníčku by neměly chybět potraviny obsahující vitamín A. "Vitamin A patří mezi vitaminy rozpustné v tucích a jde o skupinu látek, z nichž nejdůležitější je retinol (vitamin A1) a karoten (provitamin A). Retinol najdeme výhradně v potravinách živočišného původu, jako jsou játra, rybí tuk a tučné ryby, vejce a mléčné výrobky. Karoteny jsou obsaženy především v rostlinách, jako jsou mrkev, sladké brambory, kapusta, špenát, sušené šípky, sušené meruňky a oranžové melouny či dýně. Vitamin A působí nejlépe společně s vitamíny sk. B, C, D, E, a z minerálních látek ovlivňují pozitivně vstřebávání vitaminu A vápník, fosfor, zinek a selen. S příjmem vitaminu A by si však měly dávat pozor těhotné ženy, protože předávkování vitaminem A může negativně ovlivnit plod dítěte. V tomto případě je na místě příjem vitaminu A ve stravě konzultovat se svým lékařem," vysvětluje Markéta Švarcerová, poradkyně pro výživu.

Důležitý je také přísun vitamínu C, který je důležitý pro imunitu, a také chrání pleťové buňky před poškozením a působí protizánětlivě. Pokožka je tak odolnější vůči slunečnímu záření a nevytváří se na ní tolik pigmentových skvrn. Vitamín C je v čerstvém ovoci, brokolici, paprice a velké množství obsahují také šípky.
Pro své omlazující účinky je známá také rostlina aloe vera. "Už od starověku jsou známé její blahodárné účinky na pleť. Čerstvě vymačkanou šťávou z aloe si potíraly tvář například egyptské královny. Tato rostlina však pomáhá organismu i zevnitř. Obsahuje polysacharidy, vitamíny A, B, C, E a kyselinu listovou. Napomáhá detoxikaci a správné funkci trávení," říká Ondřej Chundela z firmy Curaloe, která na český trh dováží výrobky z ekologicky zpracované aloe vera.

Bez kosmetiky to nejde

V mládí si člověk vystačí s několika málo přípravky, ale jak pleť stárne, vyžaduje čím dál propracovanější péči. Potřebuje ochranu před UV zářením, které urychluje stárnutí kůže, a to nejen v letních měsících. S postupujícím věkem je potřeba také dodat pokožce kolagen, který jí zajistí pružnost a svěží vzhled. Zapomínat bychom neměli ani na šetrné avšak důkladné odličování, které musí být součástí každodenní rutiny, stejně jako vyčištění pleti. Odumřelé buňky pomůže odstranit jemný peeling, po kterém by mělo následovat vždy nanesení výživného krému nebo tonika. Každá pleť je jiná a vyhovují jí jiné přípravky. Pokud chceme, aby naše pleť zůstávala mladá, je potřeba objevit takovou péči, jaká zrovna nám bude fungovat nejlépe.

Cvičení omladí celé tělo i obličej

Kromě vrásek na povrchu kůže nám přidávají roky také povislé svaly v obličeji. Existují však cviky, díky kterým je můžeme posílit. Náš obličej bude vypadat méně unaveně, pokožka se bude lépe prokrvovat, díky čemuž bude vypadat svěží a zbaví se otoků. Cviků je celá řada, zkuste třeba velmi populární Face Jógu. Většinou spočívají v opakování různých výrazů s tlačením proti prstům. Doporučuje se jim věnovat ráno a večer aspoň pět minut. Výsledky mohou být viditelné už po dvou týdnech.

A když jsme u cvičení obličejových svalů, neměli bychom zapomínat ani na ty ostatní. Mladistvý vzhled nám nedodává jen hladká tvář, ale také to, v jaké jsme kondici. Zvolte si sport, jaký vám budu vyhovovat a snažte se zapojit pohyb více do života. Aktivní životní styl je nejlepší elixír mládí.

To souvisí i s psychickým naladěním. Každý se nemůže narodit jako bezstarostný optimista, ale péčí o své duševní zdraví vyhýbáním se stresu si můžeme pomoci k mladistvému vzhledu. Důležitý je pravidelný a dostatečný spánek, díky kterému může tělo relaxovat a načerpat i psychické síly. Pokud máme ve svém životě lidi, kteří nás pouze psychicky vysávají, měli bychom se zamyslet, jestli by nebylo lepší se s nimi přestat vídat. Také neustálé sledování zpráv a zabředávání do problémů naší společnosti může být škodlivé. Lhostejnost není na místě, ale pro psychiku je důležité si umět udržet zdravý odstup.

Tip:

Omlazující sérum s aloe vera

Nové BIO organické Curaloe Omlazující sérum z řady CURALOE ORGANIC. Obsahuje 81 % Aloe Vera, reishi, růži, kadidlo a petigrain. Sérum si poradí nejen s dehydrovanou, unavenou, stárnoucí a ochablou pokožkou, ale díky směsi petitgrainu, růže a kadidla posílí redukci vrásek tonizací a napomáhá s celkovým omlazením pleti.
Balení: 30 ml
Cena obvyklá: 1.290 Kč
Nakupujte na eshopu: www.curaloe.cz