Pro zdravé vlasy

25.10.2021

Bývají mastné, jemné, slabé a padají. Jak řešit potíže s vlasy a pokožkou hlavy jsme se zeptali tricholožky a majitelky Clinical Hair&Health Lenky Kašpaříkové.

Co je trichologie?

Trichologie jako vědní obor vznikla spojením dermatologie a léčebné kosmetiky. Zatímco dermatolog se zabývá léčením kožních nemocí a anomálií kůže celého těla, tricholog se soustřeďuje na léčbu pokožky hlavy a správnou péči o ni. Navíc se věnuje i hygieně a léčbě vlasů včetně vlasových cibulek. Zdravá vlasová pokožka je základem úspěchu také při transplantaci vlasů, proto si myslím, že trichologie úzce souvisí i s tímto zákrokem.

Pro koho je vhodná?

Pro každého, kdo chce správně pečovat o svůj typ vlasů, a určitě pro lidi, kteří řeší problémy s vlasy nebo vlasovou pokožkou, a to bez rozdílu věku nebo pohlaví.

Podle čeho poznáme, že je třeba trichologa vyhledat?

Bez odkladu trichologa vyhledejte, pokud pocítíte jakoukoliv změnu stavu a kvality vlasů či vlasové pokožky. Ze zkušenosti vím, že čím dříve začnete akutní stav řešit, tím rychlejší a úspěšnější je trichologická léčba. Vyhledat trichologa byste měla také v případě, že se vám nadměrně mastí vlasy, objevíte lupy nebo si všimnete, že vám vypadne více vlasů, než je obvyklé. Za normální je považováno přibližně 30 až 50 vlasů za den.

Tricholog by měl být součástí našeho diáře - tak jako chodíme pravidelně právě k zubaři nebo na kosmetiku, měli bychom chodit i na preventivní prohlídku u trichologa. Ideálně na podzim nebo na jaře, kdy vlasy padají nejvíce a je dobré zkonzultovat péči na zimu, potažmo léto, která se vašim vlasům hodí nejlépe.

Jaké problémy s vlasy nám pomůže tricholog vyřešit?

Padání a řídnutí vlasů, mastné vlasy, seboroickou dermatitidu, lupy, lupénku ve vlasech, suchou a dehydrovanou kůži a vlasy, alopecii (lokální výpadek vlasů). Také problémy s vlasy a pokožkou po chemoterapii nebo vlasy zničené špatnou péčí a nešetrným odbarvováním... Mohla bych jmenovat i další.

Co je nejčastější příčinou vypadávání vlasů?

V poslední době je to určitě nemoc covid19. Už více jak rok vycházejí studie potvrzující, že covid způsobuje mimo jiné i padání vlasů. S touto nemocí je spojená i velká míra stresu, který působí jako spouštěč padání, není příčinou v pravém slova smyslu. Příčinou může být ale i špatné stravování, špatně nastavená péče o vlasy - nemyslím jen nekvalitní kosmetiku, ale i to, že používáme přípravky nevhodné pro náš typ vlasů. Určitě na tomto místě musím zmínit také genetiku, která má velký vliv na padání vlasů, a v těsném závěsu pak změna hladiny hormonů v organismu - u mužů je to vliv DHT, u žen například nesprávná funkce štítné žlázy, menopauza, porod nebo období po kojení.

Jak probíhá trichologické vyšetření?

Vstupní vyšetření trvá zhruba hodinu, nejprve vyplní klient vstupní dotazník a tricholožka se vyptá na zdravotní anamnézu klienta, zajímáme se o probíhající léčbu a prodělané nemoci - je důležité znát současný zdravotní stav klienta. Pak provede vyšetření trichologickou mikrokamerou - ta snímá pokožku hlavy a vlasy a zvětšuje obraz na připojený monitor. Kamerou se tricholog podívá také na cibulku vytrženého vlasu a porovná ji s trichogramem, takovou škálou možností, jak může nemocná vlasová cibulka vypadat. On i klient tak vidí, jak situace vypadá. Proběhne také takzvaný pull test - pročesání vlasů rukou, při kterém tricholog zjistí, kolik vlasů volně vypadává. Potom navrhne možnosti léčby daného problému přímo "na míru pro klienta". Zda s léčbou začne, to už je na klientovi. Po nasazení trichologické kúry následuje kontrolní vyšetření (většinou 4-6 týdnů po začátku, dle diagnózy). To zabere cca 30 minut a je zdarma.

Kdy uvidíme první výsledky?

To je zcela individuální. Například při akutních potížích s vlasovou pokožkou, jako je pnutí nebo svědění vlasové pokožky, dokážeme díky trichologickým přípravkům ulevit velmi rychle. Zklidňující oleje a séra zabírají ihned. Dlouhodobé potíže, které klienti roky přehlížejí, naopak trvá vyřešit mnohem déle, někdy i několik měsíců. Ze zkušeností víme, že obvykle ale trvá trichologická léčba okolo 3 měsíců. Záleží na klientovi, jak důsledný je v dodržování a používání navržené trichologické kúry. Ale padání vlasů v důsledku nemoci účinně zastavíme i po 1. měsíci intenzivní trichologické péče.

Co obsahuje základní kúra?

Základní kúra obsahuje šampon a vlasovou vodu pro daný typ vlasové pokožky a pak vlasový krém Instant, který může klient použít jako kondicionér, masku i regenerační zábal. Součástí kúry může být i kolagenový olej, peeling na vlasovou pokožku či různá další séra. Podle ročního období je vhodné zařadit mezi každodenní péči o vlasy také bezoplachové ochranné přípravky.

Jak by měla vypadat správná péče o vlasy?

Péče o vlasy je velmi individuální záležitost a každý by měl znát svůj typ vlasů a jaké produkty jsou právě pro něj nejvhodnější. Ale pokud člověk nemá žádný vážný problém, jde jen o správné pořadí přípravků, které vlasy vyživují a chrání. Myslím tím přípravky bez sulfátů, parabenů, niklu apod. Ty vlasům sice na chvilku dodají lesk nebo je třeba umyjí, ale druhý den si můžete vlasy mýt znovu, protože jsou zplihlé, těžké nebo nedrží tvar. Navíc je při dlouhodobém používání zatěžují a můžou je poničit.

Takže za mě peeling na pokožku hlavy, který odstraní nečistoty, pak šampon na pokožku hlavy, šampon na vlasy a důležitá věc na závěr je vlasový krém, který ve vlasu uzavře vše, co jsme mu právě dodali, uhladí ho a pomůže tak rozčesání, a dodá mu pevnost a lesk. Podle potřeby pak vlasová voda a před foukáním určitě přípravek s ochrannou funkcí.

A foukat! Hlavně foukat. Nenechat kvasinkám a houbám možnost se na mokré pokožce množit.

Letos slavíte 10 let, kam se za tu dobu trichologie posunula?

U nás na klinice jsou to zaručené postupy a přehledné návody, jak na který problém, ověřené mnoha klienty a samotnými tricholožkami. Už víme, po kterém přípravku sáhnout a co jak dlouho trvá.
V Čechách je ale stále malé povědomí o tom, co trichologie dokáže. Chtěla bych, aby lidé věděli, že s problémem ve vlasech nemusí chodit do lékárny a zkoušet namátkou, co by tak pomohlo. Zároveň by bylo dobré, aby s trichology více spolupracovali dermatologové. Tak jako my upřímně říkáme klientům - s tím už nedokážeme pomoci, musíte na dermatologii, tak aby to fungovalo i obráceně.

Kromě trichologie nabízíte také transplantaci vlasů...

Ano, byl to logický krok vstříc klientům, kteří si zakládají na svém vzhledu, ale z důvodu většinou změny hladiny hormonů jim vlasy na určitých místech už nerostou nebo řídnou. V takovém případě dokážeme, laicky řečeno, vlasy ze zátylku "přesadit" tam, kam je potřeba.

Jak vypadají vlasy po transplantaci a jsou výsledky trvalé?

Jsou to klientovy vlasy, takže výsledky jsou naprosto přirozené, žádná syntetická vlákna. Navíc jsme jediná klinika v naší republice, která používá k transplantaci robota. Ten naskenuje úhel růstu vlasů, takže extrahuje vlas i s folikulem nepoškozený. Pak vlasy zasadí pod stejným úhlem, pod jakým rostou vlasy okolní. Tím zaručuje, že je zákrok nerozpoznatelný a výsledky trvalé.

Jak dlouho zákrok trvá a jak probíhá?

Trvání závisí na rozsahu zákroku. Většinou kolem 4-6 hodin, při kterých klient sedí nebo leží, jak je mu to pohodlné. Zákrok se provádí v lokální anestezii, takže může sledovat film na tabletu, číst noviny nebo používat telefon. Po celou dobu se o jeho pohodlí stará tým odborníků. Obvykle zhruba tři měsíce po zákroku jsou již vidět výsledky.

Jaká je cenová hladina transplantace vlasů?

Cena se odvíjí od počtu transplantovaných štěpů - lůžek, ze kterých rostou dva a více vlasů. Malé zákroky začínají na 49 tisících, nejčastěji se operují kouty, které se pohybují kolem 60 tisíc. Pro Čechy je to stále velká suma oproti částkám, které nabízejí společnosti spolu s cestou do zahraničí. U nás si ale za výsledky stojíme, fotogalerie vám napoví, zda to za to stojí. A na spokojenost klientů se můžete podívat například přes naše hodnocení na www.clinicalhelp.cz.


Text: Soňa Pařížská