Probudit svůj potenciál

07.08.2021

S výtvarnicí a terapeutkou Františkou Janečkovou jsme se na stránkách Ritualsu již setkali a to společně s jejími překrásnými, energii dobíjejícími obrazy. Dnes si s Františkou budeme povídat nejen o její terapeutické práci, ale i o tom, jak moc nás ovlivňuje doba, ve které rodiče plánují početí potomka.

Františko, cítíš se být více terapeutkou, nebo výtvarnicí?

Cítím se být tím, co právě praktikuji. Po ránu, někdy i odpoledne jsem terapeutka, jindy jsem malířka a taky kuchařka anebo filmařka.

Jak dlouho se věnuješ práci s lidmi?

Od svých třiceti let. Nejdříve jsem byla učitelka a lektorka jazyků a výtvarné tvorby v Anglii a ve Francii. Profesionální terapeutkou jsem se stala v roce 1990 ve Francii, kde jsem žila třicet pět let. Do Čech jsem se vrátila v roce 2011.

Co bylo tenkrát impulsem či navedením na dráhu terapeutky?

To navádění na dráhu terapeutky bylo pozvolné. Nejdříve jsem začala pracovat na sobě, neboť jsem v tom širém světě byla celá vyděšená a plná strachu. Běhala jsem po všech možných seminářích, vyslechla mnoho přednášek, studovala všelijaké vědy jako astrologii, numerologii, psychosomatiku a skončila u energií, které jsou všudypřítomné.

Františko, jak tvé terapie probíhají?

Dnes pracuji pouze po telefonu, a to tak, že požádám klienta, aby si doma lehl do postele, udělal si pohodlí a relaxaci a vzal si sluchátka na uši, abychom měli dobrý zvuk. V těchto klidných podmínkách pak můžeme pracovat i do podvědomí. Když se takto propojíme, poslouchám jeho problém a zároveň naciťuji, kde má klient energetický blok. Mám takovou pomůcku, která mě nikdy nezklamala. Moje tělo mi řekne, kde se ten blok nachází. Blok pak společně pojmenujeme, rozpustíme starou energii a dosadíme novou společně s novým životním postojem.

Je pro tebe samotnou terapie něčím náročná?

Když terapie probíhá v dobrých podmínkách, tak náročná není. Potřebujeme mít s klientem klid a nebýt rušeni. Potřebujeme věnovat pozornost i těm nejjemnějším záchvěvům energie. Řekla bych, že pro vykonávání mé terapeutické práce je nejdůležitější celková psychická a duchovní hygiena života. Spánek, jídlo, vyrovnaný život bez vlivu nízkých energií z lidí, míst i médií.

Františko, s čím za tebou lidé nejčastěji chodí?

Ve Francii mi moji přátelé, lékaři, posílali klienty s vážnou nemocí, kde bylo potřeba pomoci. Dnes jsou to lidé, kteří mají úzkosti, problémy s vlastní hodnotou, sebevědomím a rozličné chronické nemoci.

Můžeš definovat, velmi obecně, co je základem, který potřebuje být opravdu dobře vyřešen, aby byl život vnímán jako harmonický?

Dlouhodobá a dokonalá harmonie neexistuje, neboť se rozvíjíme. Každý však potřebuje poznat sám sebe, najít, kdo opravdu je a žít vyrovnaný život.

Dá se říci, že tam všude tam, kde existuje strach, tam existuje i stín. Jak se lze zbavit strachu?

Ano, strach je něco strašidelného, co je skryto ve stínu, ve tmě. Když ho rozpoznáme a prohlédneme světlem vědomí, posvítíme si na něj, tak je po strachu. Jediným problémem je, že nikdo se nechce na ten strach jít podívat, protože má strach! A tak to trvá tak dlouho, někdy celý život, než se strach odhalí. Požádat terapeuta, aby nás tím strachem provedl, je velká výhoda. Proč? Najdeme lásku! Za strachem je vždycky láska.

Jak moc nás ovlivňuje to, jakým způsobem plánovali naši rodiče náš příchod na svět?

Někteří rodiče plánují kdy a za jakých podmínek budou mít děti. Jiní je mají spontánně, ale situace rodičů, v jaké je dítě počato, je vždycky silný kód v životě zrozence.

Můžeš uvést nějaký příklad?

Uvažování rodičů:
"Už máme dvě děti, ale náš vztah je v krizi. Pořídíme si tedy další dítě." Tito rodiče si pořídili dítě, aby jim zachránilo jejich vztah. Zrozenec bude pak zachraňovat vztahy kolem sebe celý život a nikdy se mu to nebude dařit.
"Pořídíme si dítě, abychom měli větší přídavky na děti." Zrozenec bude stále někomu vylepšovat finanční život, a sám zůstane chudý.
"Až budeme mít byt, pořídíme si dítě." Zrozenec nebude mít nikdy svůj vlastní byt, ačkoliv po něm touží.
"Pořídíme si dítě, které se bude jmenovat jako můj zesnulý bratr." Zrozenec nebude moci žít svůj vlastní život, neboť musí žít za mrtvého.

Ti, co se narodili a rodiče je zrovna moc nechtěli, a přesto jsou tady, mají veliký životní potenciál. Přišli sem, na planetu Zem, skrze překážky a proto mohou dokázat velké věci. Nechť si zvědomí svůj úžasný potenciál, který v nich dříme.

Text: Markéta Vostrá

Zdroj: Časopis Rituals, cesta životem