Probuďte se do krásy

06.05.2021

Královna ze sněhurky každý den kladla svému kouzelnému zrcadlu dotěrnou otázku, kdo že je v její zemi nejhezčí. A dokud její nevlastní dcera nedorostla do spanilého věku, dostávalo se jí odpovědi, že jen ona je královnou krásy. Byla by však odpověď zrcadla tak lichotivá, kdyby se ho královna šla zeptat hned po probuzení.

Když se podíváte na pohádky pro dospělé ženy, na romantické filmy, pokud se v nich hlavní hrdinka ráno vzbudí, je dokonalá. Její pleť nemá sebemenší chybičku, je možná po nočním dovádění trochu křehká, ale vždy perfektně sjednocená, nikde žádné otlačeniny od polštáře, kůže je pružná a vypnutá, na očním okolí byste nepoznala, že zamilovaná žena usnula až ve tři ráno, nikde žádné tmavé kruhy, otoky či vaky. Vlasy na polštáři jsou možná nedbale, ale rozhodně slušivě pohozené, a když se ona dáma rozhodne přemístit se do koupelny, kartáč, fén, žehličku ani loknovač nepotřebuje, protože její kadeře se jí rovnou elegantně sesunou na ramena. Klidně by si mohla obléci šaty a jít pózovat fotografům na červený koberec. Podobně je to s nedávným trendem: fotkami celebrit, kte-ré předstíraly, že se nafotily hned, jak otevřely oči. Některé z nich opravdu sebraly odvahu a nebály se ukázat, že jsou normální lidé, ale většina z nich stihla před "přirozeným" selfíčkem použít hřeben, alespoň tónovací krém, řasenku či oční linky. Probudit se krásná ale nemusí být jen fikce. Skutečně to jde. Ovšem chce to přípravu a znát pár triků.

Lehká večeře a vydatný spánek

Na tom, abyste se ráno probudila svěží, je třeba za-pracovat už večer. Velmi důležité je, co si dáte na talíř, protože poslední denní jídlo by mělo být sice výživné, ale lehké. Tabu jsou smažená jídla, jídla z fast foodů a jídla plná soli, ta se vám totiž ráno připomenou otoky. Mnohem lepší jsou zeleninové krémové polévky s celozrnným pečivem, kuskus se zeleninou, zeleninové závitky či ryby se salátem.Po lehké večeři se vám také bude lépe usínat. Než se ale uložíte do postele, nezapomeňte se důkladně odlíčit: vaše pleť potřebuje být pro noční regeneraci osvobozena od celodenního nánosu make-upu a nečistot. Pokud jí tento rituál nedopřejete, bude se dusit a pleť, která trpí, nikdy nebude vypadat dobře. V noci v našem těle probíhá tichá, ale přesto důkladná rekonstrukce. K ní je však potřeba sehnat kvalitní stavební materiál, jenž vaší pleti dodají produkty plné výživných látek. Vybírejte proto pro svou pleť vhodné noční krémy či účinná séra. Zabere vám to jen pár minut, ale výsledek je k nezaplacení. Spánek je nezbytně nutnou podmínkou regenerace. Ale spát čtyři hodiny denně nestačí, nestačí dokonce spát ani hodin pět či šest. Nehrajte si na hrdinku, která v jedenáct večer odpovídá na pracovní e-maily a v jednu ráno žehlí manželovi košile na druhý den do práce. Místo toho si udělejte nový plán a rozvrhněte si den tak, abyste nejpozději v deset, v jedenáct hodin mohla položit hlavu na polštáře. Spánek však musí být nejen dostatečně dlouhý, ale také kvalitní. Úmorné převalování se v peřinách se do něj nepočítá. Proto si vypracujte rituál, který vám zaručí, že nestrávíte noc počítáním oveček. Aspoň hodinu před ulehnutím nezapínejte počítač, tablet, nehrajte si s mobilem, raději si vezměte knihu a přečtěte si nějaký zajímavý příběh. Večer už nepijte kávu ani zelený čaj, ložnici aspoň krátce vyvětrejte, nebo ještě lépe spěte při otevřeném okně a až půjdete spát, zatáhněte žaluzie, ať vás neruší ani světlo z ulice. Vliv na to, jak vypadá vaše pleť po ránu, má i to, v jaké poloze spíte. Pokud se pořád převalujete z boku na bok nebo odpočíváte na břiše, ráno se probudíte pomuchlaná a pomačkaná. Mladá pleť si s tím sice rychle poradí, ale kůže, která už začala stárnout a ztrácí elastin a kolagen, se s těmito otlačeninami vyrovnává mnohem pomaleji. A tak, abyste se jim vyhnula, naučte se spát v poloze na zádech.

Pro krásnější rána

Rána ve většině domácností bývají hektická, obzvlášť v rodinách s malými dětmi. Dá se tomu vyhnout a užít si klidná jitra. Chce to jediné: disciplínu. V okamžiku, kdy se naučíte chodit včas spát, si můžete dovolit luxus klidného rána a přivstat si. Vstaňte dřív než zbytek rodiny, připravte si lehkou snídani a pak si udělejte krátkou procházku nebo si zajděte zaběhat. Tenhle trik funguje sportovní aktivita vás nadopuje endorfiny, takže vás hned tak něco nerozhodí, a navíc vám spolehlivě nastartujte lymfatický a oběhový systém, což vám vžene zdravou barvu do tváří. Až se vrátíte, dejte si osvěžující sprchu s vůní, kterou máte ráda, a teprve pak běžte vzbudit ospalce.

Ranní kosmetické rituály

Kosmetické rituály už hrají v našem životě důležitou roli, přičemž skutečnými star jsou večerní odlíčení a právě ranní péče o pleť. Každodenní očista kůže je samozřejmostí, ale zkus-te do svého programu zařadit pár novinek. Ráno svou pleť probuďte čisticím olejem, který rozpouští maz a nečistoty v pórech vmasírujte ho do kůže a pak ho opláchněte vlažnou vodou. Vaším dalším krokem by měla být tonizace, která pokožku změkčí a připraví ji na to, aby mohla lépe čerpat účinné látky z masek či sér. Ano, i ráno si můžete užít hýčkání pleťových masek - na výběr je řada plátěných, hydrogelových i speciálně ranních masek, které se na pleti nechávají působit jen pár minut. Svoji péči pak završte hydratačním krémem s UV faktorem a očním sérem.

Intenzivní rána celebrit

To, že rána rozhodují o tom, jaký budete mít celý den, a o tom, jak se bude cítit vaše pleť, neví nikdo víc než celebrity. Právě proto je nepodceňují.Třeba Victoria Beckham vstává v šest hodin ráno a první věc, kterou si dopřeje, jsou dvě polévkové lžíce jablečného octa. Poté pro celou rodinu připraví smoothie z jablek, kiwi, špenátu, brokolice, citronu a chia semínek a pak stráví hodinu v posilovně. Také nestárnoucí Jennifer Aniston bere rána vážně, a pokud pracuje, vstává prý už v půl páté. I ona má svůj ranní rituál: připraví si teplou vodu s citronem, umyje si obličej, na který nanese krém, a 20 minut medituje. Pak si připraví vydatný shake z banánů, borůvek, třešní a listové zeleniny, dá si půlhodinku spinningu a 40 minut se věnuje józe.