Proč chlapi potřebují volnost

28.08.2022

Chlapi potřebují být hýčkáni, ale také dýchat, občas si zablbnout, vyrazit s kamarády do hospody, na fotbal a někdy jen nepřítomně zírat na televizi. Dopřejte jim to a budete jejich No. 1 navždy.

Podle některých vědeckých výzkumů si muži, kteří nemají prostor pro "svoje dny", své kamarády a koníčky, připadají nezajímaví a nepřitažliví ve vztahu k opačnému pohlaví. Potřebují se totiž cítit jako chlapi, a to se jim v rámci každodenního večerního programu otoman, mamina, telka + křupky, kafe, pivo, limo rozhodně nepodaří.

Nedohlížejte!

Dokážete si představit, že se vás pořád někdo ptá, kam jdete, kdo tam bude, co tam budete dělat a kdy přijdete? Stačí si připomenout podobně zvídavé otázky rodičů, které vás spolehlivě otrávily ještě dřív, než jste vystrčila nos ze dveří. Bylo vám -náct a lezlo vám to na nervy? Tak si na to vzpomeňte vteřinu před tím, než se rozhodnete dávno dospělého a navíc svéprávného partnera bombardovat stejně zbytečnými dotazy. Zaprvé nejste jeho matka a za druhé je takové chování dehonestující, a to nemluvě o vydírání typu "už jdeš zase pryč, to nemůžeš být jeden večer se mnou doma?" Nezapomeňte, že nemá kouli u nohy, ale naopak má právo na stejnou volnost a svobodu jako vy. Jediné, čeho svým chováním docílíte, bude, že vám začne lhát, což je dříve či později cesta do pekel.

Zamyslela jste se nad tím, proč partner čím dál více utíká ze společného bytu? Nebude tím, že si od vás a vašeho věčného dohlížení potřebuje odpočinout? Místo, abyste se trápila tím, kde a co váš miláček dělá, raději si skočte do posilovny, vyrazte na kolo, na tenis, zkrátka tam, kde ze sebe vybijete všechnu negativní energii a unavíte se natolik, že jediné, na co se doma zmůžete, bude pozdrav. Navíc přijdete na jiné myšlenky, poznáte nové přátele a nejspíš i zjistíte, jak zbytečně jste otravovala život nejenom jemu, ale i sobě.

Věřte mu

Nechcete ho pustit s kamarády na motorkářskou jízdu, aby se vám tam náhodou nezapomněl s jinou? Jde o to, jak to mezi sebou máte. V pevném vztahu, kde se oba milují, váží si jeden druhého a ctí se, by takové podezření nemělo vzniknout už proto, že k němu není důvod, samozřejmě kromě vaší žárlivosti, ale to je zase pouze váš problém.

"Já se vyloženě těším na to, když od jara do podzimu jednou za měsíc vyrazí na motorkách na víkend," vypráví čtyřicetiletá Milena o svém vztahu s partnerem. "Pozvu rodiče, kteří mi pomohou s dětmi, probereme příbuzenstvo, něco dobrého uvaříme a je nám dobře. Někdy dcery naopak odvezu k nim a jeden den uklízím a druhý lenoším. Taky se stalo, že partner přijel domů už v sobotu, protože se mu po mně stýskalo," usmívá se spokojeně. "Věřím mu. A ani v nejmenším by mě nenapadlo pátrat po tom, zda opravdu o víkendu dělal to, o čem mi pak vyprávěl," dodává.

A to je přesně ono, nechte mu volnost a nesnažte se za každou cenu šmírovat jeho soukromí. Jak vám by se líbilo, kdyby vám partner lustroval mobil, e-maily nebo prohledával kabelku? Pravdu stejně nezjistíte. Sice se říká, důvěřuj, ale prověřuj, jenže v tomhle případě spíš platí, co oči nevidí, to srdce nebolí...

Na co už rozhodně nemá smysl žárlit, jsou jeho kamarádi. Jak známo, mužské přátelství je pevné a překoná všechno, i rozvod či rozchod s vlastní manželkou nebo partnerkou.

Nedělejte stíhačku

Možná se znáte s jeho kamarády, takže by vám nedělalo problém s nimi vyrazit na pánskou jízdu. Jestliže vás ale nepozvali, tak se mezi ně necpěte, jinak dostanete nálepku ,,stíhačka". A rozmyslete si to i v případě, pokud se vás nějakému dobrodinci zželí a navrhne vám, ať jdete taky. Chlap totiž občas potřebuje být jenom s chlapy. Takové chvíle jsou pro něj důležité, protože mu dodávají sebevědomí a pocit skutečného chlapství. Tak ho tomu vašemu neberte. Ostatně nikde není psáno, že se bude chodit bavit s kamarády do konce života. A rozhodně na něj nečekejte, až se vrátí domů. Máte přece také svůj život, svoje koníčky, zájmy a kamarádky. Rovněž nezapomeňte, že každý správný chlap si dokáže uklohnit na plotně něco k snědku sám, takže se vykašlete na to, že musí mít brouček teplou "véču" a vyrazte do světa za svými radostmi, aniž byste si lámala hlavu s tím, že na něj doma čeká prázdný byt i talíř... Uděláte to dvakrát třikrát a dost možná zjistíte, že brouček najednou začal vynechávat pravidelné golfové srazy a je s vámi doma, či vám dokonce zařídil trenéra, abyste mohla na golf chodit s ním.

I muži mají své dny

Někdy přijde den, kdy se vám nedaří a vypadá to, jako byste ráno vstala levou nohou. Přesně tohle občas prožívá i každý muž. Jenže na rozdíl od nás žen, které potřebujeme svou nepříjemnou situaci probírat a řešit, on zaleze do obývacího pokoje k televizi a nepřítomně čučí na fotbal. Na váš dotaz, co bylo v práci, jenom něco zamručí, takže je atakován dalším dotazem, zda se něco děje. Následuje podrážděná odpověď, že nic, za ní pak další poznámka, ať vám nic nemlouvá, že vidíte své. Co myslíte, že se stane? V každém případě vyletí jako papírový čertík z krabičky a buď se pohádáte, nebo prohlásí, že se na to může vykašlat, když ani doma nemá klid, práskne dveřmi a vrátí se až nad ránem.

Moje kamarádka Alice po dvou nevydařených manželstvích třetího manžela už neřeší. Jak prohlásila jednou u vína, chce si ho totiž nechat. "To, že se něco během dne stalo, poznám už u dveří, když sotva odpoví na pozdrav. Pak přijde do kuchyně, půl hodiny kouká do ledničky, na talíř si navrší naprosto příšerné kombinace jídla, i když vařím večeři, a jde si to sníst do právě uklizeného obýváku. Zeptám se akorát, co je nového a jestli chce kafe. To přikývne a jinak už za celý večer neřekne ani slovo a já taky ne. Ráno se probudí a usmívá se, jako by nic. Tak za dva tři dni z něj stejně vypadne, proč byl naštvaný," líčí situaci, kdy její muž "má svůj den".

Hýčkejte ho

Nenoste mu snídani do postele, nezavazujte mu tkaničky u bot a ani neprovozujte jiné, podobně úslužné práce. Naopak ho pochvalte za to, že tu snídani přinese do postele vám. Že se mu něco nepovedlo? To se stane v životě každému. Místo invektiv ho chlácholte, že dělal, co mohl. Muži sice mají rádi samostatné ženy, ale ty by to se svou nezávislostí neměly přehánět. Proto, i když možná umíte vyměnit žárovku, opravit rozbitý vodovodní kohoutek nebo porazit strom, svěřte tuhle činnost partnerovi. Bude se totiž cítit maximálně nepostradatelný a pro vás důležitý. A stejně tak budete vy nepostradatelná a důležitá pro něj.

Text: Běla Gabrielová

Zdroj: Časopis Perfect Woman