Ložnice: 5 podob luxusu

08.09.2022

Pod pojmem luxus si každý představí něco trochu jiného. Jeho hlavní atributy - kvalitu materiálů, vizuální atraktivitu a propracovanost detailů - lze totiž ztvárnit mnoha různými způsoby. Pracujte s textiliemi, barvami, motivy a originálními doplňky tak, aby vás vaše luxusní ložnice co nejvíc vystihovala. Vyberete si z těchto pěti stylů?

1. Romantika přeje lásce

Romantika zkrátka do ložnice patří, o tom není pochyb. Něžná zákoutí vytvoříte použitím pastelových barev, florálních a krajkových motivů, jemných tkanin, roztomilých dekorací, živých rostlin, svícnů a svíček, světelných řetězů. Na vznešenosti romantické ložnici dodáte kvalitou použitých materiálů, látkami se třpytivou nitkou, kožešinami, baldachýnem a vhodně zvolenými obrazy či tapetou. Velmi efektní je pracovat s dekorem čela postele, které se může proměnit v umělecké plátno.

Místnost zútulní a romantický nádech podtrhne vrstvení - ať už dek, polštářků, záclon či závěsů - a také nedbalá elegance. Při dekorování mějte na paměti, že luxusní romantická ložnice nevypadá jako cukrová vata z pouti, ale jako lahodný dort z té nejlepší cukrárny.

2. Boho pro nespoutané duše

Název boho pochází z francouzštiny, původně odkazoval na chudé umělce, kteří vedli nekonvenční a kočovný život. Mohlo by se zdát, že k luxusu má takový směr daleko, ale i zde nejvíc záleží na tom, jak ho pojmete. Dnes se útulný bohémský design vyhřívá na výsluní popularity a vládne světovým magazínům o bydlení.

Doménou boho ložnice je spontánnost, přirozenost a kontrolovaná neuspořádanost. Při zařizování se zaměřte na tlumené přírodní barvy: bílou, béžovou, hnědou a zelenou. K tomu můžete pro oživení přidat teplý pastelový tón. K boho patří materiály jako bavlna, len, ratan, proutí, dřevo a surová kůže.

Zásadní úlohu mají ručně vyráběné dekorace, ve kterých se zrcadlí osobnost a srdce autora. Sáhněte po originálech z malých řemeslných dílen, stěny ozdobte macrame, obrazy z dalekých cest nebo kobercem, exotiku připomenou masky, sochy a suvenýry s africkou tematikou. Kombinujte barvy, vzory a textury, experimentujte.

3. Milovníkům minimalismu

Designová ložnice v duchu minimalismu sama o sobě působí luxusně. Nezatěžují ji zbytečné věci, ornamenty ani jiné "kudrlinky", a tak vypadá uhlazeně, vzdušně a stále uklizeně. Mimochodem dobře se v ní spí, jelikož střídmá paleta barev, čisté linie, strohá elegance a celková lehkost prostoru nerozptylují naše smysly a dopřávají jim odpočinek.

Každý kus nábytku a doplňků musí mít smysl - kvalitou, estetikou i praktičností. O příčku výš na žebříčku luxusu posunete vaši minimalistickou ložnici laděním tón v tónů či monochromatickým zařízením. Stále častěji se součástí návrhů přepychových ložnic stává šatní stěna až do stropu s lamelovými posuvnými dveřmi, které decentně zakryjí případný chaos. Vrcholem luxusu je krb a volně stojící vana, případně koupelna oddělená jen skleněnými stěnami.

4. Závan starých časů

Vintage, antik, art deco - osobitých směrů, které se s nostalgií ohlíží do minulosti, je mnoho, takže máte z čeho vybírat. Pel luxusu podpoříte vytříbenou kvalitou použitých materiálů, originalitou a autenticitou. Mezi doplňky zařaďte úlovek ze starožitnictví, ručně malovaný obraz nebo jiný umělecký předmět z rodinného dědictví, jako estetický prostředek poslouží přirozená patina. Sofistikovanost vintage ložnice pozvednete kombinováním s prvky minimalismu.

S luxusem je už ze své podstaty spjat umělecký styl art deco. Vznikl po první světové válce a vychází z pozdní secese. Vyznačuje se typickou ornamentálností, elegancí a lesklostí povrchů. Základním pilířem nábytku je exotické dřevo. Art deco ložnice je jako vystřižená z dob Velkého Gatsbyho.

5. Glamour lesk

Označení glamour používáme pro něco kouzelného, půvabného a přitažlivého. Interiérový glamour styl je synonymem luxusu, přepychu a právě v ložnici se může předvést v celé své nádheře. Glamour ložnice jsou definovány hollywoodským leskem, honosnými látkami, zlatými detaily a kontrasty struktur. Nebojte se sytých ani tmavších barev, jako je fialová nebo temně zelená.

Důležitou roli tu sehrávají skleněné a zrcadlové akcenty na doplňcích, sametová čela postelí, mohutné závěsy stažené stuhou nebo lankem se střapci, dále měkké deky, nadýchané koberce, saténová povlečení, dekorativní polštáře, kožešiny. V glamour ložnici si budete připadat jako v luxusním hotelu anebo v paláci z pohádky. Ale pozor na vyváženost a kvalitu materiálů - hranice mezi glamour a kýčem bývá tenká.

Text: Bára Štenglová

Zdroj: Časopis Sofie Bydlení