Průvodce opalovacími krémy

04.07.2021

Není opalovací krém jako opalovací krém. Stejně jako u ostatní kosmetiky platí, že při výběru musíte dbát na to, co potřebuje vaše pokožka, na to, co opalovací přípravek obsahuje, a také na to, kdy a kde jej budete používat. Špatný výběr opalovacího přípravku by totiž mohl mít fatální následky pro vaši pokožku.

Co je ochranný faktor

Za kouzelným označením SPF se skrývá anglický název Sun protection factor, tedy ochranný sluneční faktor, který chrání pokožku před škodlivým UV zářením. Čísla 15, 20, 30 a 50, která jsou velkými písmeny napsána na obalech přípravků notoricky znáte, ale víte vůbec co znamenají? Zjednodušeně se dá říci, že jsou násobkem času, jaký můžete strávit na slunci bez ochrany. Tato doba by neměla přesáhnout 15 minut, u žen s velice světlou pletí je ještě kratší.

Je to tedy tak, že opalovací přípravek s faktorem 30 ochrání pokožku 30x déle než nic, tedy více než 7 hodin. Nutno říci, že kdyby jedno namazání fungovalo půl dne, bylo by to opravdu skvělé. Ale bohužel není tomu tak. V běžném životě je potřeba opalovací přípravek používat každé 2 hodiny, protože po této době se začíná jeho účinnost snižovat. Pokud sportujete, plavete nebo se extrémně potíte, je nutné použít přípravek častěji.

Kdy použít jaký faktor

To, jak vysoký ochranný faktor potřebujete, závisí samozřejmě na tom, jaký jste fototyp, a také na tom, kde se pohybujete a co děláte. Nejvyšší faktor je nutné použít během pobytu u moře nebo na horách, kde se slunce extrémně odráží a získává na síle. Ve městě, pokud se nechystáte jít se opalovat, vám postačí SPF 20-30+.

Krému nemusíte používat moc, množství by ale mělo pokrýt celou plochu těla. Na obličej by vám měla stačit asi polovina čajové lžičky, na tělo pak dvě až čtyři polévkové lžíce. Důležité je ale přípravek důkladně rozetřít.

Gel, sprej, mléko nebo krém

Na trhu existuje hned několik variant přípravků, které mají stejnou účinnost a liší se jen konzistencí, tím, jak se nanášejí a jak dobře se roztírají. Pokud máte rádi hutnější kosmetiku, je pro vás ideální opalovací krém, který se pomaleji vstřebává, ale na druhou stranu je odolnější vůči otěru. Naopak milovníci rychle vstřebatelné kosmetiky ocení gelové složení nebo ultra rychlý sprej. Nejen pro děti jsou skvělé speciální přípravky, které jsou v prvním okamžiku barevné, takže přesně víte, jak dobře jste si je rozetřeli, a později na vzduchu transparentní, takže za chvíli nejsou vůbec vidět. Maminkám taková barevná hra usnadní jindy úpornou snahu neustále děti mazat.

Jak chránit citlivou pokožku dětí

Miminka a děti do 1 roku by se neměly vystavovat přímému slunci a když už, tak by se na něm neměly pohybovat bez ochrany. Jejich kůže ještě není zcela vyspělá, je velmi citlivá, a protože u nich zatím nefungují obranné a nápravné mechanismy a obranyschopnost proti UV záření, snadno se mohou spálit. Na druhou stranu běžně dostupné opalovací krémy nejsou pro malé děti vhodné svým složením. Proto raději zvolte přípravky obsahující pouze fyzikální ochranné faktory. Tyto přípravky jsou vhodné i pro děti do 5 let. Nezapomeňte děti chránit oděvem. Dokonce jsou na trhu speciální dětské oblečky, které UV filtr obsahují.

Zásady bezpečného opalování

  1. 1. První vrstvu opalovacího přípravku naneste 20 minut před tím, než vyjdete na slunce, a používejte ho vždy, ať jste ve městě, v přírodě, a dokonce i když je zataženo, protože UV záření proniká i přes mraky.
  2. 2. Mezi 11. a 15. hodinou, kdy je slunce nejintenzivnější, byste se neměla pohybovat na přímém slunci, ale raději být ve stínu.
  3. 3. Vrstvu opalovacího přípravku obnovujte každé 2 hodiny.
  4. 4. Pozor na kombinaci opalovacích přípravků a další kosmetiky. Zejména parfémy mohou na pokožce vytvářet skvrny.
  5. 5. Každý večer ošetřete pokožku přípravky po opalování. Jsou hydratační, mají regenerační účinky a často obsahují příjemně chladicí složku.
  6. 6. Jestliže si kůži spálíte, použijte panthenolové přípravky z lékárny, které kůži regenerují. Kůži pak do zhojení slunci nevystavujte.
  7. 7. Nikdy nepoužívejte opalovací přípravky po expirační době nebo přípravky, které vám zbyly z loňského roku. Taková kosmetika může napáchat na vaší pokožce více škody než užitku.