Jak vyzrát na podzimní padání vlasů

12.09.2022

Proč padají na podzim a na jaře vlasy více než během zbytku roku?

Padání vlasů je přirozený jev. Vlas žije v průměru pět až sedm let. Poté se začne vlasová cibulka ztenčovat, až úplně vymizí, vlas se tím odpojí od výživy a vypadne. Člověku denně vypadne okolo 30 až 50 vlasů. Tento počet se zvyšuje stejně jako u většiny srstnatých savců na podzim a na jaře z důvodu přesrsťování. Je to takový pozůstatek v naší genetické výbavě. Výpadek je však velmi individuální.

Na padání vlasů tedy nemá vliv venkovní teplota, ani podzimní splíny?

Je důležité si uvědomit, že normální padání vlasů je proces. Trvá to nějakou dobu, než vlas vypadne, většinou jeden až tři měsíce. Pokud je náš organismus vyčerpaný ať už nemocí, v zimě střídáním teplot nebo podzimní depresí a v létě dehydratací, projeví se to nejprve na okrajových orgánech, kterými jsou i vlasy. Ovšem až o nějaký ten měsíc později. Proto po náročném létě mohou padat vlasy na podzim a po deprimující zimě zase na jaře.

Akutní a masivní padání vlasů je případ pro trichologické vyšetření, jak se ale bránit padání vlasů preventivně?

Základem je zdravý životní styl, to znamená dostatečný pitný režim, pestrá a vyvážená strava a kvalitní spánek. Právě při hlubokém spánku totiž produkuje naše tělo melatonin, který má vliv i na správný růst vlasů. I když v dnešní době to ne každý z nás zvládá. Potom je dobré sáhnout po správných a dobře vstřebatelných potravinových doplňcích, např. Glycovit obsahuje kombinaci vitamínů a minerálů, která podporuje vlasy, nehty i celý organismus.

A používat kvalitní přípravky na vlasy. V tom vám pomůže jen čtení etiket. V dnešní době existuje na trhu již mnoho značek, které vynechávají při výrobě sulfáty, pěnidla a plnidla. Podívejte se však také na to, které účinné složky přípravek obsahuje. Může totiž krásně prokrvovat pokožku kofeinem, zároveň ji však vysuší, protože nenabízí žádnou hydratační či výživnou složku.

Jaký šampon tedy volit?

Dobré je přesně vědět, co vás trápí. Pokud je to jen pocit, že vlasy najednou padají více, vyzkoušejte trichologický šampon a vlasovou vodu proti padání vlasů. Dejte si ale načas, většinou trvá problém vyřešit tak dlouho, jak vznikal. Nestřídejte různé značky jen proto, že nezafungovaly okamžitě.

Na druhou stranu, pokud padání nebo jakýkoliv problém s vlasy řešíte déle, navštivte trichologickou poradnu. Každý člověk má jiný typ vlasů a tudíž jiné potřeby, které nejlépe identifikuje mikrokamera a odborný konzultant.