Podmanivé kostelecké lázně

22.09.2022

Rodinné lázně v Kostelci u Zlína, jejichž historie se začala psát téměř před třemi stovkami let, se specializují na léčbu bolestí kloubů, zad a krční páteře, ale také na revmatismus a kožní onemocnění.

Kostelecké lázně mají zvláštní kouzlo a návštěvníci mu snadno podlehnou. Je to směsice léčivé sirné vody, magické krajiny i ochotného personálu rodinných lázní. Tajemné kouzlo "objevili" lidé už dávno. Například v roce 1790 tam nabíral síly přírodovědec Jan Nepomuk hrabě Mitrovský. Život zachránila léčivá voda rakouskému básníkovi Franzi Grillparzerovi, kterého postavily lázně na nohy a zachránily velkého básníka pro rakouskou kulturu. Ne příliš vábně vonící léčivou sirnou vodu z pítka popíjeli herci, spisovatelé, umělci. Léčili se tam a čerpali inspiraci pro svá díla. Například tam pobýval spisovatel Alois Mrštík, herec Jiří Plachý či arcibiskup Antonín Cyril Stojan. Kouzlo lázní objevují lidé dodnes. Ročně navštíví areál lázní desítky tisíc návštěvníků. Někteří se věnují péči o své zdraví, jiní přijíždějí za sportem a další za rekreačními službami.

Pramen léčivý

Zdejší sirné vody, které jsou využívány k vanovým koupelím jsou opravdovou raritou. Prameny sirných neboli sulfanových vod vyvěrají na území Moravy od Beskyd po Pálavu. Ovšem právě v Kostelci je koncentrace léčivého sirovodíku nejvyšší. S 10 mg sirovodíku v jednom litru je tato minerální voda vskutku výjimečná.

Účinky kostelecké léčivé vody ucítíte ještě dříve, než se uložíte do vany. Léčivý pramen totiž páchne po zkažených vejcích. Tento zápach způsobuje již dříve zmiňovaný sirovodík. Právě ten blahodárně působí při léčbě pohybového ústrojí a kožních chorob, na které se lázně zaměřují. Sirná voda prokrvuje vazy a kloubní pouzdra. Má protizánětlivé a účinky, dobře působí i na cévní potíže a velmi prospívá při léčbě lupénky či atopického ekzému.

Bonusem pro hosty je malebná kopcovitá krajina, která obklopuje lázně, a množství sportovních aktivit, které se nabízejí přímo v areálu lázní nebo v jeho blízkosti - od golfu a tenisu přes koupání se ve vyhřívaném bazénu až po jízdu na kole po cyklostezce, která vede kolem lázní.

Stále něco nového

V areálu lázní se neustále něco vylepšuje. V nedávné době byl zrekonstruován objekt původních lázní v sousedství cyklostezky. Lázeňské procedury si tak můžete užít v krásném a moderním prostředí. Investice do areálu má i duchovní rozměr. Rekonstrukcí prošla lázeňská kaple Marie Magdaleny, kterou slavnostně vysvětil arcibiskup olomoucký Mons. Jan Graubner. Na opravu kaple přispěli svými silami, ale také peněžitou sbírkou místní věřící. Přístupná kaplička, kde jsou stále hořící svíce a čerstvé květiny, půvabně zapůsobí snad na každého kolemjdoucího a místu dává jakousi neuchopitelnou důstojnost. Neustálému vylepšování se nevyhne ani lázeňský hotel. V nedávné době proběhla rekonstrukce jedné z restaurací, následně prošly generální opravou dnes již luxusní tři hotelová apartmá.

Novinky jsou ale také v nabídce lázeňských procedur. Každý rok se v lázních snaží nabídnout něco nového, aby i stálí klienti měli nové motivace. Současná nabídka skýtá asi 70 různých možností, z nichž nejnovější jsou švestkové a jalovcové procedury.

Více o lázních, léčebných procedurách a nabídku relaxačních pobytů najdete na www.hotel-kostelec.cz