Psychologie barev v interiéru

14.02.2024

Barvy hrají v interiéru klíčovou roli. Nevíte, jak se v jejich působení vyznat? Pojďte to zjistit s námi.

Barvy dávají interiéru ráz i duši

Barvy mají schopnost ovlivňovat naši náladu, chování a ve vztahu k interiéru i celkový dojem z prostoru. Interiérové barvy proto volte s ohledem na využití prostoru, jeho styl i osobní preference.

Obývací pokoj by měl působit vřelým dojmem

Obývací pokoj je místem setkávání s rodinou i přáteli. Své místo zde mají hřejivé okry, oranžová, červená či odstíny hnědé. Tyto barvy vytvářejí pocit pohody a přátelského ducha. Dáváte-li však přednost vzdušnému interiéru, použijte jako hlavní barvy světlé odstíny.

Kuchyně – kreativita a energie

Kuchyni se ne nadarmo přezdívá "srdce domácnosti". Do kuchyně volte energické barvy stimulující kreativitu a chuť k jídlu. Dle psychologie barev je to zejména červená, oranžová nebo žlutá. V kuchyni jsou vítané i syté odstíny, které tyto účinky zesilují.

Ložnice musí přinášet klid

Ložnice je místem regenerace a spánku. Optimální volbou jsou barvy se studeným podtónem – například modrá nebo bílá. Vhodná je i šedá barva na zeď, kterou lze doladit o doplňky v zajímavých barvách. Pro vytvoření relaxační atmosféry je oblíbená zelená či fialová barva.

Koupelna je synonymem osvěžení i relaxu

Ačkoliv by se mohlo zdát, že koupelna je především praktickým místem, pro mnohé je i symbolem odpočinku. Oblíbené jsou zejména světlé odstíny. Typicky se využívá bílá barva na zeď s barevnými akcenty v podobě kachlí. Dále však i béžová, žlutá, růžová a zelená s jemnějšími pastelovými podtóny. Modrá barva evokuje nejen relaxační pocity, ale také čistotu a svěžest.

Dětský pokoj musí dělat radost

Barvy v dětském pokoji by měly podporovat a rozvíjet kreativitu, vybízet k tvorbě, inspirovat a zároveň vzbuzovat radost. Jasné a hravé barvy, jako jsou žlutá, oranžová nebo růžová, mohou dětem dodat energii a radost. Příliš intenzivní barvy by ale mohly působit rušivě. Volte spíše pastelové odstíny.

Pracovna je prostorem koncentrace a produktivity

Soustředění a minimum rušivých elementů jsou tím, co v pracovně většina hledá. Barva stěn může mít zásadní vliv na koncentraci i výslednou produktivitu při práci. Obecně se doporučují spíše neutrální barvy, jako je šedá, béžová a tmavší odstíny modré. Tyto barvy pomáhají udržet pozornost a podporují efektivnost.