Rady a tipy při výběru koberce

04.08.2023

Ať už si do pokoje pořizujete koberec metrážový nebo koberce kusové, vybírejte pečlivě. Nejen design je v tomto případě důležitý. Odborník z Hornbachu radí, jak výběr zvládnout na jedničku.

Možná vám na první pohled přijdou všechny koberce stejné, ale není tomu tak. Při výběru věnujte pozornost typu vlasu, materiálu a způsobu využití. Je dobré vědět, jak moc bude koberec vytížen a jak dlouho vám bude bez problémů sloužit.

Co znamená "typ vlasu"?
Jednou z nejdůležitějších vlastností koberce je jeho nášlapná vrstva a způsob, jakým je vyroben vlas. "Na hustotě vlákna k výšce vlasu závisí i jeho životnost. Čím je počet vláken vyšší, tím je koberec odolnější proti oděru," upozorňuje Tadeáš Tenkl z oddělení bytového textilu v projektových marketech Hornbach.

Střižený vlas

Konce smyček jsou ustřižené tak, aby vytvořily vzpřímená vlákna, která se navzájem propletou. Jsou o něco dražší, protože jsou hustší, a hodí se do běžného provozu domácnosti.

Smyčka

Vlákno se u tohoto typu koberce neupravuje, povrch tvoří smyčka (pravidelná či nepravidelná). Dlouho vydrží a snadno se udržuje, je tudíž ideální do místností s vysokým provozem.

Kombinace vlas-smyčka

Touto kombinací je možné vytvořit na koberci plastický vzor. Materiály tohoto typu mají tvarovou paměť a na trhu lze vybírat z opravdu široké škály barev a designů. Nevýhodou je kratší životnost.

Z jakých materiálů se koberce vyrábějí?

Výběr materiálu ovlivňuje mnoho faktorů. Je tedy nutné si ujasnit, kde bude koberec plnit svou funkci a co od něj očekáváte. Na podkladové vrstvě z gumy, latexu nebo filcu se setkáte s těmito typy materiálů:

Polyamid - PA (nylon)
Jedná se o nejčastěji používané vlákno. Je pružné a trvanlivé, odolává špíně, má dobré tepelně-izolační a akustické vlastnosti. Hodí se do většiny obytných i komerčních prostor.

Polypropylen (PP)
Je sice cenově nejvýhodnější, ale také nejhůře odolává špíně. Proto se nehodí do prostor s vysokou zátěží.

Polyester (PES)
Tyto koberce disponují neomezenými barevnými možnostmi a výborně odolávají skvrnám. Materiál je navíc stálobarevný s vysokým jasem. Je vhodný do domácnosti a do málo namáhaných komerčních prostor.

Vlna
Úžasně izoluje a tlumí hluk, je stálobarevná a trvanlivá, ale není tak odolná proti špíně. Přírodní materiál znamená i vyšší cenu.

Jaké mají koberce vlastnosti a životnost?

Při výběru nového koberce věnujte pozornost informačním piktogramům. "Dozvíte se z nich například, jaké požární třídě koberec vyhovuje, zda je vhodný pro podlahové topení nebo jestli má certifikovanou protiskluzovou odolnost. Velmi důležité jsou také třídy zátěže, podle kterých poznáte, do jakých prostor se koberec nejlépe hodí," vysvětluje odborník z Hornbachu.

Třída zátěže 21 - koberec je vhodný pro obytné prostory s malým nebo občasným zatížením (ložnice, pokoje pro hosty).

Třída zátěže 22 - koberec se hodí do obytných prostor s běžným používáním (obývací pokoj, chodba, jídelna).

Třída zátěže 23 - vhodný do místností s intenzivním používáním (schodiště, kuchyně, chodby).

V jakých variantách se koberce vyrábějí?

Na trhu najdete nejen mnoho metrážových koberců, ale také velké množství dalších druhů kobercových podlah různých materiálů, barev a designů. "Kusové koberce doladí celkový vzhled místnosti a položit na jiné typy podlah (např. koberce s vysokým vlasem, klasické koberce, žinylkové koberečky, dětské koberce, přírodní a koberce z kůže, orientální koberce). Oblíbené jsou také kobercové dlaždice, které se jednoduše pokládají a v případě poškození snadno vyměňují. Běhouny (dlouhé svinovací koberce) můžete použít třeba do chodeb nebo na schody," radí Tadeáš Tenkl z Hornbachu.

Jak o koberce pečovat?

Pokud máte na podlaze koberec, nevyhnete se pravidelnému vysávání a čištění. Prevencí před zanášením nečistot jsou čisticí zóny (např. rohožky). Na čištění velkých ploch (haly, komerční prostory) doporučujeme použít strojové čištění (parní čištění) speciálními stroji na bázi mokrého vysávání.

Čištění mokrou cestou

Čištění mokrou cestou je možné u koberce, který není položen na podlaze citlivé na vlhko a není k ní přilepen vodorozpustným lepidlem. Používá se třeba voda s prostředkem na čištění vlny nebo speciální prostředky na kobercové podlahy.

Čištění suchou cestou

Čištění pomocí prášku se používá v případě, že není možné použít mokré čištění. Na koberec nasypete speciální prášek, který do koberce "vmasírujete" a podle pokynů výrobce po několika minutách vysajete. Nejčastěji se tímto způsobem čistí kusové koberce nebo přírodní vlákna.
www.hornbach.cz