Rosení oken – častý problém, kterému lze předcházet

10.01.2023

Odstavné posuvné dveře. Foto: VEKRA

Teploty kolem bodu mrazu přinášejí i boj s rosením oken v interiéru. Strašák v podobě stále rostoucích cen energií nás navíc nutí méně topit, to problém ještě zhoršuje. Pomoc přitom nemusí být složitá.

Proč se rosí okna?

Odpověď je ve vysoké vlhkosti v interiéru, která se pak sráží na nejchladnějších místech, a to jsou okenní tabule. Čím je venku chladněji, tím je rosení větší. Často je to v novostavbách bez rekuperace vzduchu, kde mohou ještě vysychat stěny. Nepříjemné překvapení je to v bytech po výměně oken.

Úplné nebo částečné řešení je ve správné technice větrání, a tedy odstraňování přebytečné vlhkosti. Jejím zdrojem mohou být květiny i běžné činnosti vaření či sprchování. Jen za noc dospělý člověk přirozeně vydýchá až litr vlhkosti. Proto jsou okna ložnice ráno často orosená. Efektivní řešení samozřejmě přináší rekuperace, ale i bez ní lze rosení oken potlačit.

Všechna moderní okna byt utěsní a je jedno, zda jde o plastová okna nebo dřevěná, hliníková či dřevohliníková. Pokud tedy vyměníte stará netěsnící okna za nová, tak vlhkost nemůže samovolně unikat ven. Po výměně oken nebo v novostavbě je dobré sledovat teplotu a vlhkost, pokud při interiérové teplotě 21oC přesáhne relativní vlhkost 50 %, je potřeba vyvětrat.

Ilustranční foto
Ilustranční foto

Ilustranční foto

V zimě větrejte krátce a intenzivně

Když na podzim a v zimě venku klesají teploty, nepoužívejte ventilaci ani mikroventilaci, ty se hodí jen pro teplá období roku. V zimě situaci s rosením zhorší, a navíc uteče zbytečně drahocenné teplo. Na několik minut okno otevřené dokořán, to je cesta, jak ušetřit za teplo. Ostění kolem oken a vybavení bytu se neprochladí, po zavření okna se teplota v interiéru rychle vrátí na příjemnou úroveň.

Pokud máte ráno orosená okna v ložnici, je potřeba mít nacvičený následující postup. Roztemnit, pásek kondenzátu na skle otřít papírovou utěrkou, tu vyhodit do uzavřeného koše. Otevřít okno dokořán na 3 - 5 minut. V místnostech s květinami, akváriem takto větrejte i několikrát denně. V kuchyni a koupelně používejte odsavače par a nesušte v bytě prádlo.

Interiér ložnice. Foto: VEKRA

Vhodně zvolená okna eliminují rosení

Pokud vás čeká výměna oken, nebo vybíráte okna do novostavby vězte, že kvalitní izolační trojsklo hluboko uložené v profilu prakticky eliminuje rosení. Vnitřní skleněná tabule má totiž dostatečně vysokou teplotu. Než se s novými okny sžijete, sledujte teplotu a vlhkost. U starých nezateplených domů se může vlhkost srážet na stěnách a tam pak roste i plíseň.

Stejně důležitá jako kvalita oken je i jejich správně provedená odborná montáž oken. Zásadní je nejen správné osazení, ale také ošetření připojovací spáry. Tam mohou snadno vznikat tepelné mosty. Jde o místa, kde dochází k prochlazování a zde pak mohou vznikat plísně.