Rozvod před třicítkou

30.03.2022

Plánovali jste společnou budoucnost, udělali důležitý životní krok, a přesto jste zase v bodě nula a s cejchem "rozvedená".

Začali jste spolu chodit už na gymplu, přestáli jste vysokoškolské studium, po babičce jste dostala byt, kam jste se nastěhovali a kde vás hned první společnou noc požádal o ruku. Pochopitelně, že jste neřekla ne, ale horlivě jste kývala, že ano. Jenže už po pár měsících se to zvrtlo a po roce jste podepisovali rozvodové papíry.

Mladá a rozvedená

Podobně na tom byla Lenka, které je dnes čtyřicet. V šestnácti se zakoukala do spolužáka Romana a začali spolu chodit. I když se hádali, milovali se, takže časem vztah dospěl ke svatbě. I když... Brali se, když jim bylo dvacet. V té době už bydleli v bytě po Lenčině babičce. "S odstupem času si myslím, že jsem to byla hlavně já, kdo se chtěl vdávat. Pravdou ovšem je, že Roman nebyl proti a já byla šťastná, že budu mít jeho jméno, že mi bude patřit se vším všudy. Ještě na vysoké jsem otěhotněla, ale bohužel jsem o dítě přišla. Psychicky jsem to nesla natolik špatně, že jsem od sebe bývalého manžela doslova odehnala, i když mi chtěl pomoct a podržet mě. Vydržel se mnou těch nejhorších pár měsíců, a pak mi jednoho dne, s taškou v ruce, oznámil, že podal žádost o rozvod, a odešel. Kdybychom spolu jenom chodili a dal mi kopačky, snášela bych to asi lépe než fakt, že jsem zůstala ve čtyřiadvaceti letech nejenom sama, ale navíc rozvedená."

Nerozlučná dvojka

Měla jsem spolužačku Martinu. Se svým přítelem začala chodit, už když jí bylo čtrnáct, a rychle se pro ně vžilo spojení nerozlučná dvojka. Když vystudovali střední školu, přišlo mi svatební oznámení. Jí bylo devatenáct a kousek, jemu o dva roky víc. O pár let později jsme se potkaly v nemocnici, kde pracovala jako zdravotní sestra. Už byla rozvedená. Vyprávěla mi, že na začátku manželství bylo všechno fajn, a až postupně si uvědomila, že i v době, kdy má volno, o němž manželovi vždycky řekla dopředu s nadějí, že by si mohli někam vyrazit, on si zařizuje vlastní program. Začala proto vymýšlet společné aktivity sama, jenže on je téměř pokaždé smetl ze stolu a šel si po svých. Nakonec to vzdala s tím, že třeba přijde na to, že by spolu měli trávit zase tolik času jako dřív. Dopadlo to ale jinak, oznámil jí, že se zamiloval jinde a chce se rozvést. Nechápala to, když prý spolu vydrželi tak dlouho...
"Na tom, že se vztah, který začal, když vám bylo ,náctʻ, rozpadne, není nic neobvyklého," říká psycholožka Marie Hájková. ,,Nejde o to, jak dlouho vztah trval, ale kdy vznikne. Malovat si, že s partnerem ze střední vydržíte až do důchodu, je celkem naivní představa. Málokdo je totiž v tomto období už natolik vyzrálý, že ví přesně, s kým chce strávit zbytek života," vysvětluje.

Rána do břicha

Jako ránu do břicha popsala Martina stav, když ji manžel požádal o rozvod. Přijde něco, co naprosto nečekáte. Jenže ono to tady bylo už dřív, jenom jste nevnímala prvotní signály toho, že mezi vámi a partnerem není všechno úplně v pořádku. Automaticky se ptáte, co jste udělala špatně, když si ničeho zásadního nejste vědomá. Chyba ovšem nemusí být na vaší straně a ani na straně partnerově. Někdy v sobě skrýváme tajná přání, pocity, které si mnohdy ani neuvědomujeme a které vyjdou na povrch třeba právě díky svatbě. Martinin manžel prozřel, odešel a ze zdravě sebevědomé mladé ženy zbyl neurotický uzlíček plný trápení a sebeobviňování. Jako zdravotnice si naštěstí velmi dobře uvědomila, že potřebuje pomoc odborníka, a začala navštěvovat psychologa. Na tom není nic špatného, protože s odchodem partnera často ztrácíme půdu pod nohama. Pět, šest i více let je dlouhá doba, vlastní zážitky splynou se společnými, naši kamarádi a jeho kamarádi se stanou společnými známými. A co dál...

Ještě jedna šance?

Samozřejmě vždy je tu šance na nový vztah. Hodně ale záleží na tom, jak se vyrovnáte se vztahem minulým. "Myslím, že mě rozvod dost poznamenal," přiznává Lenka. "Od té doby jsem si zásadně vybírala o dost starší partnery, od kterých jsem očekávala, že už vědí, co od vztahu chtějí. Většinou to byli rozvedení muži, takže dělili svůj čas mezi mě a svoje děti. Chápala jsem to, ale nelíbilo se mi to. Chtěla jsem je pro sebe a s nimi svoje dítě. Kamarádky mi radily, abych si našla někoho v mém věku. Nešlo to, všichni se mi zdáli nezralí stejně jako můj bývalý manžel, i když ten se mezitím oženil a má dvě děti a spokojenou rodinu. Já jsem tu svoji vyměnila za kariéru. Je mi čtyřicet a vypadá to, že to tak zůstane napořád," říká.

Na rozdíl od Martiny, která se svěřila do péče odborníka, Lenka si našla kamarádku s podobným osudem, která ji utvrzovala v tom, že chlapi jsou neřádi a nedá se jim věřit. Stejnou medvědí službu vám mohou poskytnout i vaši dříve společní známí, kteří s vámi donekonečna rozpitvávají celou situaci, navíc vás nezapomenou informovat o tom, že vašeho ex viděli s novou partnerkou, že u nich byli na návštěvě... I proto je lepší si o tom, co vás trápí, popovídat s někým, kdo se na celou situaci dívá z nadhledu, kdo vás vyslechne a bude vám chtít především pomoct.

Buďte tu chvíli jen pro sebe

Rozvod sám o sobě je náročný, stresující v jakémkoli věku. Přitom rozvedené bezdětné ženy před třicítkou to mají v podstatě nejlehčí. Stále si mohou relativně bez problémů najít nového partnera a založit s ním rodinu. To ovšem je teorie, v praxi tkví zakopaný pes obav z dalšího vztahu v poničeném sebevědomí. Často takové situaci nahrávají i rodiče, kteří se bojí, kdo si jejich dceru teď vezme, když už je rozvedená. Zákon schválnosti je neúprosný, takže se navíc vyrojí vdávající se a rodící kamarádky a otřesená dušička dostane opět na frak. Mají pocit, že skončily, zatímco jejich kamarádky teprve začínají. Jenže život jde dál.

Stalo se, co se stalo, a nemá smysl si to vyčítat. Berte to tak, že je lepší, když nefungující vztah skončil, než kdybyste se v něm měla plácat po zbytek života. A to platí také v případě, že máte dítě - i ono dokáže velmi dobře vycítit, že to mezi mámou a tátou neklape. Zkuste se určitou dobu věnovat sama sobě, svým koníčkům, zálibám, rodině. Je jedno, čím se budete zaobírat, důležité je, aby vás to těšilo. Ve chvíli, kdy získáte odstup, budete věci vidět jinak a možná pochopíte, proč k rozvodu vůbec došlo.

Nové vztahy?

Jakmile budete připravená na nový vztah, není důvod to nezkusit. Každopádně je vhodné se nejprve rozkoukat kolem sebe. Nabídka nic moc? Pak musíte změnit prostředí: přihlaste se třeba do tanečních kurzů, začněte chodit na golf, nazujte tenisky a vyrazte si zaběhat. Možností je spousta, šance na to, že potkáte nového partnera téměř stoprocentní. Hlavně netlačte na pilu, to je totiž vidět a potencionální partnery takové chování spolehlivě odradí. Naopak si užívejte pozornosti, nevinných flirtů, bavte se. Je jasné, že než si s někým začnete, budete si ho chtít alespoň trochu prověřit, zjistit, zda si budete vyhovovat a rozumět si v časech dobrých i zlých.

Text: Sára Kleinová

Zdroj: Časopis Perfect Woman