Rustikální minimalismus

06.06.2023
Signifikantním prvkem kolekce Cocon v designu Lucie Koldové je pohodlný sedák přecházející v opěrku s tvarem kruhu – k dostání je i v „ovečkově“ polstrované verzi, foto penzion V Bezovém Údolí
Signifikantním prvkem kolekce Cocon v designu Lucie Koldové je pohodlný sedák přecházející v opěrku s tvarem kruhu – k dostání je i v „ovečkově“ polstrované verzi, foto penzion V Bezovém Údolí

Česká značka Master & Master vytváří nadčasově moderní nábytek pro další generace a radost z bydlení – ať už v městském bytě, nebo na samotě u lesa.Při pohledu na atraktivní realizace architektky Lenky Míkové, ale třeba i na nedávno dokončený projekt penzionu V Bezovém Údolí, jehož podobu obdivuhodným způsobem zpracovali sami nadšení majitelé, zůstává mnohdy s podivem, jak harmonicky může působit kombinace tradičního s něčím novým. Tento soulad přirozeně vyžaduje kreativní cit, ale také vhodný nábytek, který nebude s historií místa soupeřit, nýbrž ji svou jednoduchostí elegantně doplní. Jak by ale takové křesílko nebo stolek měly vypadat?

Jednou z nejdůležitějších vlastností pro dosažení tohoto souladu je nadčasový design, který nepodléhá trendům a svou atraktivitu si uchová řadu let. Vedle perfektního řemeslného zpracování a užití poctivých materiálů zaručujících dostatečnou odolnost k docílení harmonie mezi starým a novým přirozeně napomáhá i dobře promyšlená strohost formy konkrétního kusu nábytku – ideálně by se měla nést v duchu hesla "méně je více". Při výběru je zkrátka dobré neztrácet z paměti fakt, že jakákoli extravagance může člověka velmi brzy omrzet, a v historických kulisách to v případě interiérových prvků platí dvojnásob. Krásný příklad umožňující toto příjemné kontrastní spojení představují například kolekce nábytku Cocon či Mistra, které pro značku Master & Master navrhla designérka Lucie Koldová. V obou případech vévodí jejím návrhům žensky jemné a stejně tak účelně funkční a pohodlné tvary. Vhodnou kombinaci pro tradiční či historickou architekturu ovšem nabízí i zcela nová, subtilně vyhlížející kolekce nábytku Roxor a obzvláště v případě venkovského sídla nelze udělat chybu ani s odkládacím stolkem Chicken, který je stejně jako kolekce Roxor dílem oceňovaného designéra Jiřího Pelcla.

"Rozhodně se nesnažíme vyrábět nábytek, který by svým charakterem autenticky odrážel tradiční architekturu starých chalup. Vytváříme nábytek, který díky své jednoduchosti zapadne do jakéhokoli prostředí, ať už je to funkcionalistická vila z 30. let, moderní městský loft, nebo roubenka v Jizerských horách," vysvětlují svůj přístup zakladatelé značky Master & Master Ondřej Zita a Luděk Šteigl.