Saunování v létě? Jednoznačně ano!

14.06.2023

Vydávat se dobrovolně v horkých letních dnech do sauny možná zní jako nesmysl, opak je ale pravdou – benefity saunování totiž oceníte i když panují tropické teploty. Pokud tedy hledáte způsob, jak se lépe vyrovnat s vysokými teplotami, a navíc se zbavit stresu, sauna by měla patřit mezi vaše oblíbené aktivity nejen v zimních měsících.

Zdravé pocení a lepší termoregulace

Pocení je vlastně taková tělesná klimatizace. Při pocení se z těla vypařuje voda a dochází ke ztrátě tepla, organismus se tím usilovně brání přehřátí. "Sauna je synonymem pro zdravé pocení. Díky krátké době v saunové kabině se tělo dostatečně vypotí, aniž by se nadměrně přehřálo. Následné osvěžení ve studené sprše a ledovém bazénku člověka příjemně zchladí a zvýší jeho odolnost vůči extrémním teplotám," vysvětluje Michaela Matějovská wellness center Infinit v Praze, Senohrabech a Brně. Po ochlazení těla, nejlépe vlažnou až studenou vodou, se člověk totiž přestává potit. Venku se tak po saunování budete cítit opravdu báječně, bez ohledu na počasí.

Naproti tomu v horkém dni, kdy nemáme možnost se pravidelně zchlazovat ve studené vodě, se náš organismus pomalu přehřívá. Potní žlázky pracují na plné obrátky, ale pot se kvůli vrstvě oblečení nedostane šanci přirozeně odpařit a tělo se jen nepříliš účinně ochlazuje.

Relaxace a kvalitnější spánek

Jedním z nejoblíbenějších účinků sauny je právě relaxace a odpočinek. Telefon zamknutý ve skříňce, příjemné prostředí, kombinace tepla a různých vůní nebo bylinek v aromatické sauně je naprostý balzám na duši v dnešní uspěchané době. "Pokud se navíc odvážíte skočit do ledového jezírka, čeká na vás odměna v podobě endorfinové vlny, kterou mnozí přirovnávají k orgasmu," dodává Matějovská.

Právě endorfiny a relaxace stojí za neobyčejně kvalitním spánkem, který je pro mnoho lidí důvodem se do sauny vracet i několikrát za týden. Pokud jste náchylní na stres, deprese či úzkosti, a s tím související problémy se spánkem, sauna je místo, které vám může pomoci po celý rok.

Foto: Wellness Infinit