Sex na rozloučenou

14.07.2022

Ať už jste se rozešli v dobrém nebo ve zlém, skončilo to. Rozhodla jste se udělat tlustou čáru a poslední tečku za jednou kapitolou. Přesto se celá věc neodbyla jen zabalením vašich věcí do krabic, ale i pořádně divokým sexem?

Možná se spolu stále vídáte, protože máte děti, společné přátele, sdílíte jednu kancelář nebo vás ani rozchod neodradil od návštěvy oblíbeného fitka. Že by vás ale mohlo spojovat ještě něco víc? Osobní setkání s expartnery bývají formálně tabu. Podle průzkumu Gewis Institutu je ovšem realita úplně jiná. Podle něj se do sexuálního dobrodružství s bývalým partnerem pustí alespoň jednou v životě každá čtvrtá žena. Zapomenout na svou ex pak neumí až 94 % mužů. Podle výzkumů se nám po dlouhodobých vztazích zdají o našich expartnerech i pořádně žhavé sny. Antropologové Elizabeth Pillsworth, Martie Haselton a David Buss vysledovali, že erotické sny, v nichž vystupují naši ex, se velmi často objevují v období ovulace.

Sexuální neměnná

Důvody, proč může být sex s expartnerem tak lákavý, jsou různé. Pro některé je to nechuť být ani na přechodnou dobu sám, pro jiné je to otázka pouhé setrvačnosti a pro někoho čisté potěšení ze sexu. Koneckonců se dobře znáte, víte o svých libůstkách i o tom, jaký býval obvyklý scénář vašeho milování. Neřešíte už hlouposti, všechno špatné mezi vámi je zapomenuto a neděláte si starosti se zábranami. Jenže to není všechno!

Láska, nebo nenávist?

Podle izraelského filosofa Aarona Ben-Zeéva má sex na rozloučenou podobné rysy se sexem na usmířenou. "Základem je přenos stavu vzrušení z jedné situace na druhou. Energie a emoce, které jste v jednu chvíli vrazili do hádky, se se stejnou intenzitou promítají i v sexu, který většina lidí popisuje jako ten nejlepší, jaký kdy zažili." Jak přenos stavu vzrušení funguje, otestovali v sedmdesátých letech psychologové Donald G. Dutton a Arthur P. Aron, kteří své pokusné králíky - muže vyslali na cestu přes dva různé mosty: jeden velmi úzký, nestabilní a postavený přes hlubokou roklinu a druhý široký, bezpečný a s pevnou půdou pod nohama. Na obou mostech zastavila účastníky experimentu krásná žena, která je požádala o vyplnění dotazníku. Výsledek? Zatímco muži na stabilním mostě dotazník poslušně vyplnili a šli dál, muži, kteří zápasili na mostě s úzkostí a nejistotou, že se mohou kdykoli propadnout a skončit na dně rokle, se ženou flirtovali a žádali ji o schůzku. Přenos emocí ovšem známe i z jiných oblastí našeho běžného života, například ze sledování filmu, během něhož v jednu chvílí cítíte při ohavných činech záporňáka vztek, který záhy střídá pocit úlevy a štěstí, když zjistíte, že padouch byl po zásluze potrestán a všechno dobře dopadlo. A kolikrát se vám v životě stalo, že jste se probudila z ošklivého snu a jeho pachuť měl pak celý váš den?¨

Emoce jsou prchavé a vrtkavé entity. Přenášejí se z osoby na osobu, ať už jde o nakažlivý záchvat smíchu nebo naopak o smutek. Transformují se ovšem i vůči jedné osobě, kterou můžete jednu chvíli nenávidět a v druhý okamžik se stejnou intenzitou milovat.

Kouzlo nedostupné přitažlivosti

Zatímco v sexu na usmířenou síla sexuálního náboje vyplývá z problémů, které se podařilo dvojici překlenout, v sexu na rozloučenou hraje roli ještě jeden aspekt. Vědomí, že je to opravdu naposledy (bez ohledu na to, že stejnému pokušení po rozchodu můžete propadnout opakovaně). Je to jako cigareta vykouřená před tím, než se svým zlozvykem opravdu skoncujete, nebo jako poslední čokoládová pralinka vychutnaná před tím, než se pustíte do diety. Poslední sex získává punc luxusu, který už nikdy nebudete moct mít.

"S manželem nám to dlouho neklapalo. Každý jsme měl asi trochu jinou představu o životě. Zatímco mně začaly bít biologické hodiny a toužila jsem po dětech, on si vždycky našel důvod, proč je právě teď nemít. Práce, hypotéka, nemocní rodiče... To, že je nechce mít vůbec, jsem pochopila bohužel pozdě. Cítila jsem se strašně podvedená. Proč mi tohle nikdy na rovinu neřekl? V den rozvodu proběhlo všechno v naprosté pohodě. A tak když mě už můj bývalý manžel pozval na skleničku, abychom vše spláchli, nebyla jsem proti. Hodiny jsme si povídali a vzpomínali. Kdybych se s ním právě nerozvedla, snad bych se do něj zase bláznivě zamilovala. V každém případě jsme ten den zakončili společně v ložnici a byl to ten nejúžasnější, nejvášnivější sex, jaký jsem s ním kdy prožila! Možná právě proto, že šlo jen o sex a o nic jiného. V té chvíli už jsem nemyslela na to všechno, co máme za sebou, a ani na okamžik mě nenapadlo přemýšlet o tom, co to může znamenat do budoucna. Prostě jsem si jen užívala daný okamžik," vypráví osmadvacetiletá realitní makléřka Markéta.

Riziko bolesti a morální kocoviny

Podle odborníků může sex na rozloučenou sehrát i významnější roli než jen jako jednorázově prožitá slast. Za určitých podmínek může páru pomoci lépe zpracovat jejich společnou minulost a otevřít budoucnost s čistým stolem. Aby rozchodový sex takto zafungoval, musí ovšem platit určitá pravidla. Podle Aarona Ben-Zeéva si může sex na rozloučenou užít pár, v němž jednomu na druhém pořád záleží, ovšem v čistě přátelské rovině. Druhým důležitým předpokladem je, že akt rozchodu byl výsledkem společného rozhodnutí. To předpokládá i jistou dávku otevřenosti a upřímnosti obou zúčastněných. Pokud totiž jeden z páru stále tajně doufá, že by sex po rozchodu mohl být cestou k obnovení vztahu, obvykle se vydává na cestu velkého trápení. Problém také nastává ve chvíli, kdy v rozpadlém pseudovztahu udržovaném jen na sexuální bázi, nefigurují jen dvě, ale tři zainteresované strany.

"V posteli nám to klapalo na 100 %, chemie fungovala, ale v běžném životě jsme byli jeden pro druhého naprosto nepoužitelní. Protože jsme se navzájem víc trápili, než těšili, domluvili jsme se na vztahu, který bude založený jen na sexu. Žádné něžnosti, žádné důvěrnosti, jen sex. Fungovalo to naprosto skvěle do té doby, než jsem ho náhodou potkala s holkou, která za sebou evidentně měla už několikátý měsíc těhotenství. Když jsme se pak sešli jako vždycky u mě a on mi s kamennou tváří potvrdil, že je to jeho, že se bude zanedlouho ženit a že na našem vztahu nechce dál nic měnit, udělalo se mi na nic. Dokud jsme si navzájem vyhovovali, bylo to v pořádku. Jenže teď už tu nejde jen o nás dva! Vím, že to není moje chyba, protože jsem o jeho novém vztahu neměla ani tušení. Nedokážu se ale zbavit pocitu, že jsem ta největší mrcha pod sluncem, a jsem přesvědčená o tom, že jsem ze sexu se svými ex nadobro vystřízlivěla," líčí svou zkušenost dvaatřicetiletá web designérka Magda.
Text: Běla Gabrielová

Zdroj: Časopis Perfect Woman