Sex „pod vlivem“

23.03.2023

Alkohol uvolňuje zábrany, bourá hranice a sbližuje i ty, kteří si normálně až tolik nerozumějí. Mnohým se pak pod jeho vlivem podaří nejedna milostná příhoda! Jenže po bouřlivé noci přichází náročné ráno a s ním otázka: jak se s tím vypořádat?

Mejdany, oslavy, párty, ale i večer prosezený původně o samotě v baru, to všechno může mít pro váš milostný život fatální následky. Alkohol má totiž několik zvláštních "schopností". Zásadně mění optiku (takže se vám najednou líbí i ti, na které byste se jinak ani nepodívala), krade zábrany (jež by vás jinak nepřivedly jen tak do něčí postele) a dokáže přichystat tak silnou kocovinu (často především morální), až to hezké není. Přesto se to minimálně jednou za život stane asi každému - popijete, pobavíte se, skončíte v posteli s někým, s kým byste neměla, a po rozednění řešíte celý kolotoč otázek: proč, proč s ním a co si počnete teď?

Kamarádi? Už ne!

Existují zhruba tři kategorie, s nimiž si můžete užít "pod vlivem". Tou první jsou kamarádi, v jejichž případě by vás ani ve snu nenapadlo, že byste spolu mohli skončit v posteli, protože jsou tak blízcí, že se to jednoduše nehodí. Jenže člověk míní, alkohol mění! "Přesně takhle jsem přišla o dlouholetého kamaráda. Asi před rokem se u mě zastavil poté, co se se mnou rozešel tehdejší kluk. Brečela jsem mu na rameni, nadávala s ním na chlapy, on si to nebral osobně a až zázračně trpělivě mě utěšoval. Jenže jsme u toho pili a najednou jsme se líbali, najednou jsme byli na podlaze nazí a najednou bylo ráno a my nevěděli, co si říct. Jen nikdy nezapomenu na ten prázdný pohled, kterým se na mě při odchodu díval. Netuším, kdo dal impulz, kdo koho do té postele dostal, ale vím, že nás to připravilo o dlouhodobé přátelství, už nikdy jsme spolu o tom nedokázali mluvit a nakonec naše přátelství vyšumělo do ztracena," vypráví osmadvacetiletá Karolína, majitelka masážního studia.

Pracovní známosti

Druhou rizikovou kategorii nečekaných milenců tvoří letmí známí a kolegové z práce. Stačí jeden povedený firemní večírek a máte na potíže zaděláno. A budou větší v případě, že jste "pod vlivem" podlehla šéfovi, a úplně největší, když si to nečekaně "rozdáte" se svým podřízeným! I to se bohužel stává, stejně jako dvaatřicetileté manažerce Lucii. "Obvykle nepiju, hodně dbám na zdravý životní styl, nicméně vloni po letních prázdninách se nám ve firmě povedl opravdu dobrý obchod a bylo třeba to oslavit. Nejprve to byla jedna sklenička na přípitek, pak druhá, abych si přiťukla se všemi spolupracovníky. A už to jelo. Tančilo se, zpívalo, tykala jsem si se všemi, s nimiž jsem si během normálního pracovního dne vykala. Nejvíc jsem se bavila s nejmladším členem našeho obchodního týmu. Zdál se mi tak vtipný! Když jsem se ovšem vedle něj ráno probudila, už jsem se vůbec nesmála. Nebýt jeho velké diskrétnosti, kterou vůbec nepovažuji za samozřejmost, přišla bych o práci. Věřte, že si uvědomuju, jaké jsem v tomhle měla štěstí. Ta trochu studu, kterou v jeho přítomnosti stále cítím, je pro mě varováním: už nikdy víc!" svěřuje se Lucie.

Milý neznámý...

Třetí kategorií milenců nalezených pod vlivem jsou muži naprosto neznámí. Ti, které potkáte v baru, kde marně čekáte na kamarádku nebo kde chcete být skutečně sama. Potřebujete si vyčistit hlavu, chvíli nemluvit, vychutnat si drink, uzavřít náročný den. Kdepak, tohle nedělají jen chlapi! My možná jen nechodíme tak často do baru, ale vybíráme si kavárny, vinárny, restaurace. Ale tam všude jsou muži, lovci osamělých žen, jimž vaše popíjení může usnadnit práci. Zvlášť když při tom nevypadáte dvakrát šťastně, protože smutná žena? To je přece snadná kořist... A tak se může snadno stát, že i po takovém docela nevinném posezení "o samotě" skončíte v posteli s někým, s kým byste neměla už proto, že ho vůbec neznáte!

Náročné rozhřešení

Jakkoli se vám samotná noc v nečekané společnosti může líbit, jednou se rozední a vy budete řešit otázku: jak se teď zachovat? Nebude to jednoduché ani v jednom z případů. Jak jste si mohla přečíst, Karolína kvůli jediné noci "pod vlivem" přišla o dlouholeté přátelství. Pro mnohé kamarády je totiž taková situace nesmírně složitá - byla překročena určitá tenká hranice intimity, jeden z vás mohl být ještě nedej bože zadaný, jeden z vás může také po té jediné noci čekat víc, rozvinutí přátelství ve vztah, může se vám to opravdu nemile zamotat. Jen málokteří kamarádi se přes to dokážou přenést, ačkoli se říká, že skutečné přátelství mezi mužem a ženou může vzniknout právě až po sexu, až povolí to skryté napětí mezi pohlavími... Ve skutečnosti jen málo aférek s kamarády pokračuje přátelstvím, spíše končí. Pokud se vám to přihodilo a chcete ztrátě blízkého přítele zabránit, musíte udělat jediné: odlehčit situaci, ujistit jeden druhého o tom, že to prostě byla "nehoda", a jít dál. Sem tam o tom můžete zavtipkovat, ale ani jednoho z vás takové vtípky nesmí zabolet. Prostě buďte fér.

Další kroky

Příběh Lucie pro změnu dokresluje, proč se nevyplatí podlehnout vábení alkoholu a kolegů. Že ona měla štěstí na taktního člověka, neznamená, že by se takové štěstí mělo dotknout i vás. Daleko častějšími následky jsou posměšky ze strany kolektivu - kolegů i podřízených, jimž dotyčný kolega prostě "musel" vyprávět, co ho s vámi potkalo. Kupodivu, tohle dělávají častěji skutečně muži, my si hořkosladká tajemství necháváme pro sebe. Že by byl tedy bezpečnější románek s kolegyní? Ehm, to byl vtip! Méně vtipné vám už ale bude připadat, až si kvůli alkoholovému románku zaděláte na ztrátu zaměstnání, nejen respektu. To pak bude přímo kolosální průšvih. Takže pravidlo zní: ani jeden nikomu ani muk. Pro jistotu si proto najděte argument, který ho umlčí (i kdyby to snad mělo být lehké vydírání...) A ráno se rozejděte až poté, co si to vyjasníte určitá pravidla další komunikace a profesního fungování!

Příliš velké riziko

Kromě ztráty přátelství, respektu, místa můžete po jedné noci ztratit také zdraví. Proto, ať sbalíte kamaráda, nebo podlehnete vábení cizince, který vás bude nalévat šampaňským, myslete na svoji bezpečnost. Kondomy, prosím, to je vynález, jenž vám ušetří nejednu vrásku. A pokud vás snad pohoršuje, že se o nich byť jen zmiňujeme, vězte, že průzkumy ukazují, že použití této mechanické ochrany je samozřejmostí ani ne pro polovinu dospělé populace, což je tristní výsledek! Její použití by pro vás mělo být o to větší samozřejmostí, o co více patříte k těm, jimž se říká "zadaní", protože takové náhodné historky se bohužel nevyhýbají ani těm šťastně vdaným a ženatým (nezapomínejte, že k nim dojde pod vlivem alkoholu!). Zadaní si pak musí vyřešit otázku nevěry, jíž se tou nečekanou noci dopustí. Výčitky jsou takřka jisté, slzy, trápení, smutek také. Přesto všechno by bylo čiré šílenství přijít a přiznat se k takovému přešlapu. Nebo se zbláznit a najednou se doma začít extrémně snažit a obětovat z pocitu provinění. Změny ve vašem chování by mohly být nápadné a vést k otázkám, jež byste nechtěla slyšet ani zodpovědět! Ideální je vybrat si velmi důvěrnou kamarádku nebo naopak neznámého psychologa a vypovídat se z toho. Nic víc...

Nenaplněná očekávání

"Mně se po jedné takové noci strávené se sousedem zase stalo, že se zamiloval. Nadbíhal mi, nechával za dveřmi kytice a dárky a nechápal, že to bylo jen na jednu noc a jen proto, že jsme se opili u něj na večírku!" upozorňuje na další potenciální trápení třicetiletá hudebnice Markéta. Bohužel se může stát i to, že se po sexu "pod vlivem" probudíte s pocity zamilovanosti vy. A nebude to o nic jednodušší situace. Vaše první myšlenka takové ráno by totiž měla být: stalo se, je třeba jít dál. Nic nečekat, nedělat scény, přejít tu překvapivou chybu. Jen tak vám nepokazí zbytek života (ani jeho nejmenší část)...

Text: Sára Kleinová

Zdroj: Časopis PEFECT WOMAN