Síla letních bylinek

02.05.2021

Léto je čas, kdy se můžeme při sběru bylinek hezky "vyřádit", tak jak to kdysi dělaly i babky bylinkářky. Ty ve sběru braly v potaz i magické momenty jako třeba letní slunovrat nebo svatojánskou noc, během níž se sbírala třezalka a další "čarodějné bylinky". Ale zpátky do moderní doby...

Bylinky do každé domácnosti

Konečně je tady vytoužené léto. Hřejivé sluneční paprsky hladí naši tvář a dodávají nám pozitivní energii. Jenže všechno není vždy jen zalité sluncem. I horké dny mají své stinné stránky. Vysoké venkovní teploty představují větší zátěž pro srdce a krevní oběh. Obrana před přehřátím stojí náš organismus spoustu sil. Následkem pak bývá únava a malátnost, můžeme trpět bolestmi hlavy a poruchami spánku i koncentrace. Lidé, kteří trpí na nízký krevní tlak, se mohou cítit slabší, někdy až na omdlení. I léto zkrátka bývá svým způsobem namáhavé a stresující. I v případě "letní krize" se však můžeme spolehnout na léčivou sílu přírody, která nám pomůže dodat energii a znovu se postavit na nohy.

Ochlaďte se

Hodně expertů na stravovaní a dietetiku se shoduje, že pití ledových nápojů snižuje kvalitu trávení. Je proto variantou ochladit nápoje bylinkami. Takový nápoj můžete pít o pokojové teplotě, a přesto vás příjemně zchladí. Zkuste dát jako základ zelený čaj - ten chladivou moc má, a do něj přidat mátu, meduňku nebo jitrocel. Bylinky můžete i kombinovat. Použijte čerstvé, protože právě teď si je můžete natrhat na zahrádce, na louce nebo i na balkonu. Kdyby "tomu něco chybělo", přidejte med a citron či limetu. Ke zchlazení je výtečná také vlažná večerní, ale klidně i ranní koupel. Blahodárné účinky v takovém osvěžení má rozmarýn. Do vody ve vaně přidejte buď litr rozmarýnového čaje, nebo do ní nakapejte asi deset kapek rozmarýnového oleje.

Vyspěte se dorůžova

V létě zesilují obtíže se spánkem. Ty vedou k nižší výkonosti, zvýšené nervozitě a oslabují imunitní systém. Součástí zdravého životního stylu je kromě osvojení si nejrůznějších relaxačních technik také využití bylinek, jejichž zklidňující účinky znali a oceňovali již naši předkové. K nejznámějším rostlinkám, které vás příjemně ukolébají ke spánku, patří kozlík lékařský - lidově baldrián. Účinnost zmiňovaného kozlíku lékařského už dávno prověřila staletí léčitelské praxe. Působí proti nervozitě nebo vnitřnímu napětí a zároveň pomáhá při poruchách s usínáním. Přitom ale nevyvolává žádnou závislost a přes den zbytečně neutlumí. Nejjednodušší je užívat kozlík lékařský ve formě čaje. Jeho charakteristický, výrazný zápach ale nevyhovuje každému. Například ale meduňka, která také tiší podrážděné nervy a navozuje klidné spaní, má velmi příjemnou chuť i vůni. Pro příjemnou relaxaci je také nejvděčnější rostlinou levandule, která je právě v létě v plném květu.

Bylinky na spáleniny od sluníčka

Opalování je jednou z oblíbených činností, bez kterých si snad ani nelze představit léto. Jenže když to s přísunem slunečních paprsků přeženeme a spálíme se, není to nic příjemného. Proto je tento čas výborný pro sběr heřmánku. U spálenin od sluníčka se postará o rychlou obnovu pokožky a zmírnění bolesti. Navíc urychlí proces hojení, který za normálních okolností může trvat týdny, a tak zcela překazit dovolenou. Nasušte si ho i do zásoby. Heřmánkový čaj s medem se bude hodit nejen při podzimním nachlazení, ale zklidňuje bolestivou menstruaci i žaludeční křeče. Věřte, že pokud se na Vánoce přejíte cukrovím, budete vděčná za heřmánek, který jste si nasbírala v horkém létě. Od spáleniny od slunce vám také uleví měsíček, který dokáže urychlit proces hojení. Je velkým pomocníkem v boji proti vyrážkám a ekzému, a tak účinkuje i na menší spáleniny, a to nejen od sluníčka. Také brání rozvinutí zánětu, a tak je vhodný i na různá poranění či odřeniny.

Co na bodnutí hmyzem?

Sedmikráska je prototypem bylinky, která by se dala využít na jakýkoliv neduh související s kůží. Výborně pomáhá se štípanci a kousnutími od hmyzu. Urychluje odstranění stop po vpichu či kusadlech a mírní svědění i bolest. Oplachujte postižené místo odvarem ze sedmikrásek nebo si jich pár rozemněte v ruce a naneste přímo na bolavou kůži.

Sbírejte a sušte

Hluchavku bílou je snadné najít, roste téměř všude, stačí vyrazit do přírody. Tato bylinka disponuje širokým spektrem léčivých účinků. Odvar z listů hluchavky se hodí na dezinfekci ran a hluchavková sedací koupel pomáhá při hemeroidech. Čaj z květů hluchavky usnadňuje odkašlávání. Pro svou lahodnou chuť je oblíbený i u dětí. Připravíte ho zalitím dvou až tří čajových lžiček nasušených květů 250 ml vroucí vody.
Kokošku pastuší tobolku mnozí lidé považují za pouhý plevel. Přitom je cenným pomocníkem při různých druzích krvácení. Pomáhá totiž zastavit vnější i vnitřní krvácení. Dokonce posiluje srdce, normalizuje krevní tlak a čistí krev. Léčivý detoxikační čaj připravíme spařením jedné čajové lžičky natě kokošky vroucí vodou, krátce vyluhujeme a popíjíme. Její výrazná kořenitá chuť vám pomůže ochutit také saláty, v malých dávkách i smoothie.

Jitrocel má léčivé účinky, které znali již antičtí lékaři. Jitrocel je známý jako přírodní prostředek proti kašli. Pomůže také při angíně, chřipce, zápalu plic, zánětech dýchacích cest, astma nebo trávicích potížích. Tuto skromnou a nenápadnou bylinku ocení kuřáci, čistí totiž plíce a průdušky. Jitrocelový čaj má díky svým silným detoxikačním schopnostem své místo při očistě těla. Čistí krev, ledviny a pomáhá odvádět škodlivé látky z těla. Poradí si i s mnohými kožními nemocemi a poraněními kůže, jako je škrábnutí, říznutí, popáleniny či bodnutí hmyzem. Stačí namočit do jitrocelového nálevu čisté plátno nebo gázu, přiložit na postižené místo a nechat několik hodin působit. Tyto účinky mu získaly lidový název ranocel. Látky z jitrocele bojují proti bakteriím a podpoří regeneraci buněk kůže.

Černohlávek obecný je rostlina, kolem které obvykle projdeme bez povšimnutí, aniž si uvědomíme její hodnotu. Antibiotické, antibakteriální, antivirové, antimykotické, tonizační, detoxikační, dezinfekční a protizánětlivé účinky - to je výčet blahodárných vlastností, jimiž tato jinak nenápadná bylina působí na naše tělo. Takto široká paleta účinků dělá z černohlávka pomocníka při mnoha potížích.
Při užívání bylinek je třeba uvědomit si, že většina nejsou žádné zázračné rostlinky s okamžitým efektem jako prášek na bolení hlavy. Aby na nás mohly pozitivně zapůsobit a rozvinout své účinky v plné síle, je třeba jim dopřát čas a užívat je pravidelně.

Kromě bylinek sbírejte a sušte plody černého bezu, jablka, hrušky, maliny, ostružiny, rybíz, meruňky, broskve, borůvky, blumy, špendlíky, švestky, jestřabiny a lesní jahůdky. Budou se vám hodit na zimu nejen na zobání, ale i do výborných ovocných čajů.

Text: Olga Strnadová

Zdroj: Časopis Rituals