Síla milenek

05.11.2022

Proč se muži rádi nechávají lapit do lepkavých pavučin milenek, které vám na první pohled nesahají ani po kolena?

Možná jste se také už někdy stala nedobrovolným svědkem podivné metamorfózy partnera, který si našel milenku. Pozdní návraty domů, roztržitost, příliv pozornosti k vám i dětem, množící se hovory se zoufalým kamarádem nebo kolegou z práce, který akutně potřebuje jeho pomoc, přísně hlídaný telefon, který neodkládá ani na cestě do sprchy... A pak střih. Na displeji telefonu vám blikne SMS od manžela, která evidentně patřila někomu jinému, protože se nejmenujete Marta a včerejší odpoledne jste netrávila v hotelovém pokoji, nýbrž na divadelním představení vaší dcery. V hlavě se vám honí spousta myšlenek. Jestli mu máte rovnou zabalit kufry a postavit je za dveře, nebo to nechat až po tom, co ho zabijete. Jestli byste přece jen neměla zvážit lákavou nabídku nezávazného sexu od vašeho kolegy z práce. Nebo jestli by pro vás nebylo zadostiučiněním sbalit kufry raději sobě, s nimi i obsah společného bankovního konta a vyrazit někam na Seychely. Jedna otázka mezi záplavou tisíců dalších ale přece jen převládá: Proč? Jak vám to mohl udělat?

Chci sex. Zn.: Ihned

"Hledáš místo asistentky? Spoj příjemné s užitečným a staň se zároveň i mojí tajnou a diskrétní milenkou. Jsem sympatický, štědrý podnikatel, nekuřák. Můžeš být i studentka. Nástup ihned." Pokud přemýšlíte, jestli jsme se nedali na dráhu autorek románů z červené knihovny, musíme vás ujistit, že nejde o žádnou fabulaci. Jedná se o reálný inzerát z internetové seznamky (nevěříte-li, zadejte si do vyhledávače klíčová slova asistentka a milenka), který krásně dokresluje jeden z motivů některých mužů mít milenku, nebo spíš milého mazlíčka na hraní a zábavu. Nečte se to dobře, ale podle toho, co uvádí seznamka Elite Date, jsou pro některé muže sex a vztah dvě naprosto odlišné věci. Když se novináři ptali lékaře Jaroslava Bartáka v souvislosti s kauzou sexuálního obtěžování a zneužívání asistentek na jeho avantýry, šokoval je sdělením, že mít asistentku a milenku v jedné osobě je u mužů v jeho postavení naprosto běžné a že na tom nevidí nic nemorálního. Schopný manažer koneckonců musí umět dobře rozdělovat úkoly. Jak vypadá v pojetí těchto mužů správná dělba práce? Zatímco manželka bývá ženou mnoha rolí (matkou, pečovatelkou, kuchařkou, servisním pracovníkem, rodinným taxikářem...), milenkám, alespoň podle následujícího inzerátu, muži přiznávají maximálně tři úlohy. "Hledá se 3 v 1: asistentka, osobní řidička a milenka na HPP. Požadujeme: štíhlou postavu, věk do 45 let, řidičský průkaz skupiny B, časovou flexibilitu a chuť pracovat."

Hledám lásku. Zn.: Zoufale

Dalším důvodem nevěry bývá postupné vymizení intimity ze vztahu. "Žijeme spolu, ale nespíme spolu", "přestáváme si rozumět", "partnerka už mě nepřitahuje"... Tak popisují muži, jejichž vztah ztratil šťávu, svůj problém nejčastěji. Chybí jim nejen pravidelná dávka sexu, ale i pocit vzájemné blízkosti, doteky, pohlazení a všechny ty něžnosti, které se rozpustily s každým porodem vašich dětí a ve všeobjímající každodenní rutině. Příčin, proč vztahy vyšeptávají, je řada. Nezanedbatelnou roli však hrají i hormony, zejména hormon lásky, důvěry a morálky - oxytocin.

O oxytocinu bylo dlouho známo jen to, že se vyplavuje u žen při porodu, že urychluje jeho průběh a stará se o to, aby se mezi matkou a dítětem vytvořilo silné pouto. Podílí se ale také na seznamování a v prvních fázích sexuálního vztahu. Pomáhá navodit pocit hluboké intimity, a jelikož se výrazně zvyšuje při sexuálním vzrušení a je základním faktorem pro dosažení orgasmu, vyvodili vědci teorii, podle níž páry, které mají častější sex, spojuje i silnější pouto. Americká endokrinoložka Sue Carterová v této souvislosti zkoumala jedny z nejvěrnějších představitelů věrnosti v říši zvířat, hraboše polní, kteří jsou známí tím, že mají jednoho partnera na celý život a společně se starají o potomky. Výsledky testů ukázaly, že pokud jim dodala do mozku větší dávku oxytocinu, hraboši začali navazovat své vztahy ještě rychleji než dříve. Když naopak zablokovala receptory oxytocinu, začali se hraboši mezi sebou libovolně pářit a pevnější pouta nevytvářeli. Endokrinoložka také porovnávala mozek hrabošů s jejich méně monogamními příbuznými a zjistila, že u věrných hrabošů se receptory oxytocinu překrývají s receptory dalšího hormonu - dopaminu, který je zodpovědný za to, proč je nám tak krásně, když jsme zamilovaní. Izraelští psychologové se pak zaměřili na působení oxytocinu na lidskou mysl a zjistili, že podání tohoto hormonu mimo jiné zvyšuje vnímání atraktivity u jiných lidí.

Co z toho vyplývá? Chybí-li ve vztahu sex a další projevy vzájemné blízkosti, klesá hladina oxytocinu, který nás činí zamilovanými, šťastnými, bezstarostnějšími a v očích partnera krásnějšími. Milenka tak může být pro muže zdrojem, který jim všechny tyto příjemné pocity opět zprostředkuje.

Hledám ženu. Zn.: Jsem muž

Žijeme v době, která v řadě oblastí života stírá ostré kontury a přesně stanovené hranice. Ženy už dávno nejsou putičkami domácími, které by měly na starosti jen péči o rodinu. Stávají se úspěšnými manažerkami, podnikatelkami, lékařkami, soudkyněmi, ministryněmi... A stejně tak i muži již nejsou výlučnými živiteli rodiny a mají stále větší zájem o to, aby se mohli realizovat nejen v kariéře, ale i v rodičovské roli. Co to dělá s našimi vztahy?

"Když děti začaly chodit do školy, naskytla se mi šance stát se ředitelkou nakladatelství. Šla jsem do toho, protože se ve světě knížek pohybuji celý život a viděla jsem v tom skvělou příležitost, jak konečně zúročit všechny své zkušenosti. Pět let po tom, co jsem byla ve funkci, jsem přišla na to, že má manžel milenku a vysněný obrázek o spokojené rodině a skvělé práci se mi zhroutil jako domeček z karet. Donekonečna jsem se jeho i sama sebe ptala, v čem může být asistentka lepší než já. A divila jsem se ještě víc, když jsem místo očekávané blondýny s velkými ňadry (což jsou kvality, které jsem já nikdy neměla) jednou potkala docela nenápadnou myšku, která se mi v několika věcech docela podobala. Stejná sportovní, spíš chlapecká postava, krátký sestřih, tmavé oči... Prý se vedle ní zase začal cítit jako chlap," vypráví svou zkušenost devětatřicetiletá Markéta.

 
Odpověď na otázku "proč?" se zde skrývá v ložnici přeplněné testosteronem. Jde o hladinu mužského pohlavního hormonu, který je přítomen v těle každé ženy. Vědci však vysledovali, že u žen, které zastávají vedoucí funkce, se jeho hladina výrazně zvyšuje. Na místo oxytocinové důvěry a touhy spolupracovat nastupuje větší agresivita, podezřívavost a touha po sebeprosazení.

Ve výsledku tak muži často překvapí, když jejich nevěra praskne a ukáže se, že jejich milenka nemá na rozdíl od vás žádné vysokoškolské tituly, za svůj život se nedokázala odlepit od židle asistentky a není ani nijak výrazně mladší, krásnější nebo prsatější. Na rozdíl od vás možná jen odpoledne nelítá po schůzkách, ale zajde si v klidu na masáž, po večerech nepřipravuje podklady na zítřejší poradu, ale uvaří něco dobrého, a v noci se nesklání v kruhu dopadajícího světla čtecí lampičky, aby odpověděla na další vlnu e-mailů.

Text: Sára Kleinová

Zdroj: Časopi Perfect Woman