Single Vánoce

24.12.2021

Partner vás opustil, děti mají jiné zájmy, kamarádky žijí vlastní životy. Jak si vychutnat sváteční atmosféru, když si připadáte jako kůl v plotě?

Slyšíte to rok co rok: všeobecně se tvrdí, že Vánoce jsou nejkrásnější svátky v roce, rodiny by je měly strávit společně a celkově by si lidé měli být blíž. Dokonalá idylka. Jeden z toho skoro získá dojem, že jakmile se přiblíží datum Štědrého dne, člověk se automaticky přepne do módu štěstí a pohody. Tak to tedy opravdu nefunguje. Záleží jen na vás, v jakém duchu se vaše svátky ponesou. Buď můžete do poslední chvíle bláhově doufat, že vaši blízcí změní plány a dorazí, anebo otřete slzy zklamání a zamyslete se, jak si to tentokrát užít po svém! I když vám to teď tak nepřipadá, zůstat o svátcích sama má také své kouzlo!

Buďte paní svého času!

Už žádné celodenní postávání u plotny jenom proto, aby vaši drazí byli spokojení. Nemusíte se zařadit do kilometrové fronty na kapra, když máte raději lososa. Nečeká vás balení dárků za pět minut dvanáct, protože dřív jste to nestihla. Ruku na srdce: kolik věcí z příprav na vaše vysněné Vánoce byste dělala jen proto, že se to tak dělat má? Není svým způsobem osvobozující, že to tak nakonec nedopadlo? Nejste štvanec a máte spoustu volného času, s kterým můžete naložit, jak je vám libo: třeba zůstat celý den v posteli a "sjíždět" od rána do večera pohádky, aniž by nad tím někdo kroutil hlavou, nebo vyrazit vánoční na trhy, na které byste své drahé nedostala, protože je tam moc lidí.

Probuďte v sobě rebelku

Kdysi dávno jste se s rodiči pohádala málem do krve, abyste si obhájila svou lásku. Nebála jste se oponovat učiteli, za což jste musela strávit odpoledne po škole. Zastala jste se kamarádky, které se ostatní v partě posmívali. Jenomže pak jste dospěla a odvážnou slečnu s přesvědčením, že zvládne všechno na světě, odvál čas. Místo ní tu sedí paní od rodiny, která hořekuje, že se proti ní spikl celý svět. To je ta pravá chvíle na návrat do minulosti! Vybavte si ten pocit, když jste tajně utíkala na rande, radost při tanci na první diskotéce nebo při prvním polibku. Povedlo se? Znovu se vám do žil vlila známá energie? Tak ji zužitkujte! Vždycky jste chtěla vědět, jestli bude na fíkusu držet formela? Hurá do toho! Hrávala jste si na rockovou hvězdu? Dopřejte koledám novou úpravu!

Tohle jsem já

Když už jsme u těch návratů do minulosti, neuškodí se během svátků na chvíli zastavit a zhodnotit svůj život. Vytáhněte fotky a zavzpomínejte na staré dobré časy. Zamyslete se nad tím, jestli jste dosáhla všech met, kterých jste dosáhnout chtěla. Snažte se vybavit si dětské sny. Proč byste to měla dělat? Účelem není upadnout do hluboké deprese nebo se hroutit, protože jste chtěla být princeznou a jste spíš popelkou. Upřímně si řekněte, zdali existuje něco, čeho byste ráda dosáhla, a jste ochotna pro to něco udělat. Vzpomněla jste si, že jste chtěla umět tančit tango? Zjistěte, kde ho učí, a zaplaťte si lekce. Sníte o své vlastní knize? Sedněte k počítači a začněte psát. S jasným dosažitelným cílem nebudete mít čas na splín. Je lepší se o splnění přání snažit než si vyčítat, že jste do toho nikdy nešla. A kdy jindy byste na něj měla čas, než když nemusíte skákat kolem ostatních?

Zabavte se

Nemůžete si pomoci, ale padá to na vás. Ačkoli jste si stokrát nařizovala, že budete veselá, sotva ráno rozlepíte oči, naplno vnímáte, že jste doma sama. Všude panuje ticho, které ruší jen tikot hodin. Tak to je pravá chvíle přejít k plánu B. Zapomeňte na koledy a v přehrávači si pusťte CD, které vám vždycky zvedne náladu. Dneska nezabírá? Ani ostatní vaše životabudiče? OK, co se zaměstnat tak, aby vaše dotěrné myšlenky neměly šanci? Slibujete si delší dobu, že proberete šatník a vyřadíte z něj přebytečné kousky? Nechtěla byste to udělat právě teď? Neříkala jste, že až budete mít pár minut, budete doma podle DVD cvičit zumbu? Přece vás neodradí fakt, že to není typická sváteční činnost. Pořád to není ono? A co se domluvit s místní charitou, že jí tentokrát přijdete vypomoci?

Mějte vše pod kontrolou

Vždyť víte, že vám stačí přičichnout ke špuntu od vína a už zpíváte lidové písně. Co teprve, když se alkoholu napijete! Přece si nechcete uříznout ostudu tím, že budete pod parou vykřikovat z balkónu, že vás Vánoce nezajímají, nebo v silně podroušeném stavu zavoláte svému ex a opilecky mu sdělíte, že vám totálně pokazil svátky. Proto raději veškerý alkohol, který doma najdete, ano, i rum na pečení, zavřete na zámek někam do sklepa nebo ho velkoryse darujte sousedce. Jestli máte i za střízliva potřebu se ze svých pocitů vypovídat, svěřte se rybce v akváriu, plyšové hračce z dětství či zavolejte na nonstop linku pomoci zavedenou pro tyto účely.

Text: Monika Tomsová

Zdroj: Časopis Perfect Woman