Soutěž s limitovanou edicí Chilly Intima pokračuje

12.08.2021

"Mezi námi děvčaty" - tak zní hlavní motto letní soutěže s Chilly intima, ve které může vyhrát opravdu každý. Připraveny jsou skvělé ceny od ROWENTY a pod víčkem každého produktu z limitované edice Chilly Intima je ukryta sleva 20 % na produkty značky ROWENTA. Pozor - losuje se každý týden od 1. 7. do 31. 8. 2021, tak neváhejte a jděte do toho, šance na výhru je vysoká! Více info na www.chillyintima.cz

Důležitost intimní hygieny je z pohledu odborníků z oboru gynekologie - porodnictví klíčová pro zdraví žen. Nezanedbatelný vliv má také na psychickou kondici. "Intimní zdraví každé ženy patří k důležitým stránkám jejího života. Obtíže v této oblasti mají vliv na zdraví ženy a na její celkovou pohodu. Pokud žena pociťuje diskomfort, pálení, bolest či svědění, je to pro ni nejenom nepříjemné, ale narušuje to její každodenní život," uvádí vedoucí lékař Peter Koliba z gynekologické ambulance Gynartis s tím, že ženy pak často trápí obavy o zdraví a také sevyhýbají intimnímu životu. "Intimní hygiena je téma, o kterém se příliš nemluví. Předpokládá se, že ženy o své intimní partie pečují správně, ale ne vždy je tomu tak. Je proto zcela zásadní věnovat pozornost informovanosti žen a dívek ohledně intimní hygieny".

Co nejdůležitějšího by dle Vašeho názoru měly vědět o intimní hygieně dospívající dívky (co jim případně mohou starší ženy z rodiny předat?)

Jak dodržovat intimní hygienu a jak zabránit infekcím, jsou jedny z nejčastějších otázek u dětského gynekologa. V dětském věku by holčičky měly mít oblast genitálií suchou . Péči o tyto partie a oblast konečníku se učí od maminky. Důležité je správné utírání po použití toalety (zepředu dozadu) a pravidelné každodenní mytí čistou vodou. V době puberty dívka pohlavně dospívá, dochází k hormonálním změnám, které se projevují celou řadou projevů. Sliznice začíná vlhnout, což je přirozené, dále na intimních místech rostou chloupky. Zvyšuje se tvorba potu, a proto by měly dospívající dívky věnovat zvýšenou pozornost pravidelné a hlavně správné hygieně. V tomto období často chybí dívkám správné informace, dospělí předpokládají, že je všechno známé a jasné, ale není tomu tak. Je zcela zásadní věnovat pozornost informovanosti dívek o správné intimní hygieně právě v tomto věku!

Od jakého věku by se měly začít dívky zajímat přímo o intimní hygienu a proč by rodiče s nimi měli o tom otevřeně hovořit?

Začínat s intimní hygienou by se mělo už v útlém věku. To má význam nejen z důvodů prevence zánětů, ale je to důležité pro osvojení správných hygienických návyků. Co se dívka v dětství naučí, většinou dodržuje celý život.Pro intimní péči už v dívčím věku se nehodí běžné sprchové gely ani mýdla pro dospělé. Od nástupu menstruace je potřeba správné intimní hygieny ještě důležitější. Role matky, nebo jiné starší zkušené ženy, je zde nezastupitelná. Rodiče (matka) by měli dívce vysvětlit, co se v jejím těle děje, že krvácení při menstruaci je přirozený průvodní jev, a měly by též vysvětlit zásady intimní hygieny v době menstruace. Od dospívání po menopauzu jsou proto vhodná speciální intimní mýdla či gely, které poskytují péči a ochranu před podrážděním a infekcemi.

Jaké jsou zásady správné intimní péče?

Zásady správné intimní hygieny mají několik pravidel. Hygiena je základ, ale nesmí se přehánět. Nadbytečná péče vede k nežádoucímu mechanickému dráždění kůže a sliznice. U zdravé dospělé ženy by pH v intimní oblasti mělo být mezi 3,8 - 4,5, což je kyselé prostředí. Proto by se neměly používat přípravky, které toto pH naruší. Obyčejná mýdla jsou zásaditá (pH 5,5) a narušují tak přirozenou mikroflóru. U dívek a žen je důležité dodržovat zásadu správného utírání zepředu dozadu. Intimní partie by se měly mýt jen zvnějšku. Jejich mikroflóra, která zajišťuje přirozenou ochranu genitálního ústrojí před infekcí, je tvořena laktobacily, které se můžou nešetrnou hygienou likvidovat. Proto je správné používat pouze teplou vodu či gely určené k péči o intimní partie. Zde se nabízí celá řada přípravků Chilly gel a Chilly intima, se kterými mají moje pacientky dobré zkušenosti.

Jaký nejčastější omyl, nebo mýtus ohledně intimní hygieny je mezi ženami rozšířený?

Častou chybou, které se ženy dopouští, je že se myjí i na místech, kde hygienu nepotřebují. Vnější okolí intimního ústrojí si důkladnou očistu vyžaduje, vnitřní prostředí už ne. Proto by se neměly provádět výplachy, kromě případů, kdy má žena zánět a výplach provádí z léčebných důvodů přípravkem, který nenarušuje přítomnost laktobacilů. Dalším chybou je zůstat ve vlhkém oblečení, např. v plavkách. Po koupeli, nebo sprše by se žena měla vždy osušit a převléct do suchého prádla. Vhodné je lehké a vzdušné oblečení. Kůže potřebuje dýchat - i tam dole. Další chybou je příliš časté mytí. Intimní partie mají být čisté, ale umývání 5x denně často přinese zhoršení potíží jako je svědění a pálení. Riziko představuje i zapaření při sportu, chlorovaná voda v bazénech, zvýšená konzumace cukru.

Všiml jste si v rámci své praxe, že se postoj k intimní hygieně mezi ženami mění, případně jak?

Správná osobní hygiena je znakem moderní doby. Zásadní změnou je holení v oblasti zevních rodidel a v podpaží. Odstraněním chloupků, které měly původně tyto oblasti chránit, se podmínky pro intimní hygienu zlepší. Pravidla, která často platí u osobní hygieny, nejsou však vždy vhodná pro intimní partie ženy. I když se zdá, že intimní hygiena není žádná věda a stačí se jen důkladně mýt mýdlem, není to pravda. Ženy také daleko častěji využívají gely na mytí pro intimní hygienu. Zde se nabízí např. Chilly Intima Antibacterial gel pro intimní hygienu, který podporuje přirozené pH pokožky a sliznic a poskytuje jim ochranu, především v období během těhotenství, menstruace a při zvýšeném riziku bakteriální infekce.