Splněný dětský sen

01.07.2021

Chuť hrát si venku a prožívat bláznivá dobrodružství které dítě by o tom nesnilo. Možná by dětem lépe snilo v tajemné skrýši na stromě.

Na výrobu takového půvabného dětského domečku si můžeme sjednat odbornou firmu, nebo se o ni pokusit sami a zrecyklovat přitom staré harampádí, které jen zabírá místo. Není to tak těžké, jak se na první pohled může zdát. Starší dřevo, které bylo správně uskladněno, bývá dobře vyschlé, nebude praskat a hodí se mnohem víc, než nová prkna.

Zábava v zahradě

Pobyt venku je dobrý nejen pro fyzické zdraví, ale i to duševní. Je to též příležitost, jak se spojit s přírodou. Moderní technologie ale našim ratolestem skutečné dětství doslova kradou, děti se prostřednictvím zábavních aktivit můžou v přírodě mnoho naučit a probudit tak vlastní kreativitu. Jestliže máte zahradu a dostatečně velké a pevné stromy, není nic lepšího než postavit domek na stromě.

Vhodné stromy

Prvním krokem k výstavbě domku je výběr správných stromů. "Vybírejte stromy s tlustým kmenem a silnými větvemi. Když je strom příliš mladý, může být slabý a v budoucnu růst mimo kontrolu. Staré stromy zase mohou být napadené škůdci, kteří způsobí, že je kmen nestabilní a suchý," upozorňuje David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.

Pevný základ

Pro zajištění dobré stability se musí postavit pevná opora. Možností je několik - přišroubování opory ke stromu či vybudování nosných sloupů. Přišroubováním podpěr přímo ke stromu se rozumí připevnění nosných trámů plošiny ke kmeni stromu. Musíte být ale opatrní, protože volbou nevhodných materiálů a špatnou montáží můžete kmen stromu příliš poškodit a tím narušit jeho stabilitu. Výhodnější je výstavba nosných sloupů, které jsou zapuštěny do země v blízkosti stromu. Tento způsob strom vůbec nepoškodí.

Ochrana před počasím

Každý správný dům i domeček musí mít střechu, která chrání před nepříznivým počasím. Dostatečně velká střecha zabezpečí dobrý odtok vody, takže stěny a podlaha zůstanou suché i po silných deštích. Plochá střecha na skrýše v korunách stromu nepatří. Ideální jsou střechy se sklonem 30° až 45°. Pokud to strom neumožňuje, minimální sklon musí být alespoň 5°.

Ochraný nátěr

Jako stavební materiál se nejčastěji používá dřevo. Zapomínat by se tedy nemělo na pravidelné ochranné nátěry dřevěných trámů - správnou péčí se zajistí dlouhá životnost domku. Jestliže je dřevo starší, budete ho spíš natírat krycími barvami. Pokud je nové a chcete, aby vynikla jeho přirozená krása a kresba, zvolíte pro finální úpravu lazuru. V obou případech je ale dobré dřevo nejprve ošetřit napouštědlem proti hnilobě, houbám a dřevokaznému hmyzu.

Na starší degradované dřevo poté použijte krycí barvy Balakryl uni. Jde o vodou ředitelné, ekologické barvy, které nezapáchají.

Zapojte děti

Požádejte děti, aby vám pomohly s návrhem i realizací domku. Určitě se při plánování společně zabavíte i sblížíte. Při samotné výstavbě vám mohou děti pomoct s nošením některých materiálů, přibitím menších klínků, natíráním barvy nebo výzdobou interiéru. Dovolte jim vydovádět se do sytosti při zařizování.

To nejlepší na konec

Domek na stromě je dobré doplnit o řadu zábavních aktivit. Se staršími pneumatikami lze jednoduše vytvořit houpačky, s pomocí palet zase vybudovat lezeckou stěnu. Jestliže není domek postavený příliš vysoko, je možné dokoupit dětskou skluzavku, po které se mohou děti klouzat na zem přímo z domku.

Text: Zuzana Langová

Zdroj: Časopis Sofie Bydlení