Stavební sklo v interiéru: funkce a(nebo) design?

10.07.2022
Obklad za kuchyňskou linkou (Mirox Grey, Matelac Silver Grey) , skleněná deska stolu (Lacobel T)
Obklad za kuchyňskou linkou (Mirox Grey, Matelac Silver Grey) , skleněná deska stolu (Lacobel T)

...sklo poskytuje obojí! Pokud plánujete rekonstrukci svého bytu nebo zcela nový interiér, nezapomeňte, že díky novým technologiím získává sklo nové vlastnosti. Technologie při výrobě skla může ovlivnit řadu věcí, jako jsou: barva, průsvitnost, transparentnost, matnost a v neposlední řadě i bezpečnost. Použití skla má široké limity, které vytvoří jakýkoliv interiér. Z běžného bytu se dá díky použití a atraktivitě interiérových skel změnit celkový vzhled k nepoznání. Široká variabilita a množství specializovaných skel jsou ideálními společníky pro proměnu vaší domácnosti.

Začněme zrcadlem, které každodenně využívá každý z nás. Jejich potřeba je rozsáhlá v domácím i komerčním prostředí. Ekologická zrcadla pod značkou Mirox MNGE s kovovým povlakem neobsahujícím měď, nízkým obsahem olova v laku a vysokou odolností vůči korozi reagují na rostoucí poptávku po vyšší odolnosti, snadnějším zpracování a vylepšených vlastnostech. Tento typ zrcadel je vhodný i do vlhčích prostor například do koupelen, jelikož má zvýšenou odolnost proti korozi. Již dávno se použití zrcadel nelimituje funkcí, své využití nachází i jako designový prvek s použitím barevných variant (od extra čiré, s šedým i bronzovým nádechem, až k černé).

Zrcadlo jako obklad stěny opticky zvětší prostor (Mirox MNGE Bronze)
Zrcadlo jako obklad stěny opticky zvětší prostor (Mirox MNGE Bronze)

Nejběžněji využívaným produktem jsou lakovaná skla Lacobel. Jedná se o čiré sklo float pokryté na jedné straně vysoce kvalitním lakem. Je k dispozici v moderních barvách. Nová škála byla uvedena v minulém roce (najdete ji na agc-yourglass.com). Skla Lacobel jsou ideálním řešení pro obkládání stěn s minimalizací spár. Skla lze kombinovat s různými materiály jako jsou dřevo, keramika, kov a ocel. V případě obkladu za kuchyňskou linkou ve varné zóně, kde hrozí prasknutí skla z důvodu tepelného šoku, je vhodné použít lakovaná tepelně tvrzená skla Lacobel T. Tento typ skla je odolný vůči vysokým teplotám. Skla Lacobel a Lacobel T díky své vysoké reflexi opticky zvětší každý prostor a navíc se snadno udržují. Pokud dáváte raději přednost matným povrchům, ani v tomto případě nemusíte měnit materiál - můžete zvolit lakované sklo s matným povrchem Matelac, resp. Matelac T. Na údržbu je stejně nenáročné jako jeho lesklý protějšek.

Starší prvky v domácnosti mohou být nahrazeny celoskleněnými dveřmi, příčkami nebo, pokud to statika domu dovolí, i celoskleněným schodištěm. Pro tyto bytové prvky je vhodné použití bezpečnostního vrstveného skla Stratobel. Ochrana je zaručena plně transparentní, či průsvitnou PVB folií, která je vkládána mezi dvě tabule skla. Díky technologii vrstvení zůstává sklo pohromadě i v případě nečekaného rozbití.
Skleněná zábradlí z vrstveného bezpečnostního skla Stratobel jsou stylovým a bezpečným prvkem do moderních interiérů. Zajišťují bezpečí při pohybu na schodech a chrání proti pádu. Navíc propouští více světla než klasická zábradlí, mají vyšší odolnost proti poškození a snadno se udržují.

Běžným standardem pro oddělení dvou místností je použití sádrokartonové či zděné stěny. Velice žádanou a oblíbenou variantou je však oddělování místnosti pomocí skleněných příček z čirých nebo barevných skel Planibel, matovaných skel Matelux, dekorativních skel Imagin nebo skel s protisluneční ochranou Stopsol (s efektem polopropustného zrcadla). Taková celoskleněná stěna je designovým řešením, díky kterému se otevře a prosvětlí každý interiér. Při výrobě je kladen důraz na dílčí detaily tak, aby linie i plochy pevných a otvíravých částí na sebe navazovaly.

Posuvná dělicí stěna (Matelux)
Posuvná dělicí stěna (Matelux)

Posledním ze zmíněných prvků může být interiérový nábytek vyrobený taktéž ze skla. K tomu jsou převážně určeny druhy skel s dekorativním vzorem (Imagin, Oltreluce), sklo se saténovou povrchovou úpravou Matelux nebo základní sklo větších tlouštěk (8-15 mm).

Rekonstrukce a nový styl: sklo je univerzální materiál, který najde uplatnění v bezpočtu aplikacích a v mnoha stylech. Dá se použít v moderním i tradičním interiéru, dokáže nahradit jiné materiály, a tím změnit či vytvořit žádaný efekt. Ať plánujete vytvořit zcela nový interiér, nebo vaše úvahy směřují k částečné rekonstrukci, sklo jednoduše splní vaše očekávání.

V případě že vás tato skla zaujala, využijte našich služeb od výběru vhodného skla, zaměření až po instalaci. Kontaktujte náš instalační tým AGC nebo prověřené partnery v síti Glastetik.

www.agc-processing.cz www.glastetik.cz

Popisovací magnetická tabule (Matelac Red Terracotta)
Popisovací magnetická tabule (Matelac Red Terracotta)