Stop singl smutnění

31.12.2022

Být na sklonku roku sama není jednoduché, naopak je to pořádný nápor na emoce. Jenže ani vztahové "intermezzo" nemusí být od věci... Využijte ho ve svůj prospěch!

Jste-li nezadaná, ve věku kolem třiceti a víc, zákonitě spadáte do kategorie podezřelých osob. Alespoň tak to na mě občas působí... Okolí si vás měří zkoumavými pohledy a v duchu, nebo nedejbože i nahlas, se ptá, proč jste sama, v čem to sakra vězí. A nevím jak vy, ale okolo Vánoc a na Silvestra mívám pocit, že se tenhle můj podivný stihomam ještě znásobí. Připadám si podivnější než jindy, protože o adventu neřeším, co ode mě partner najde nebo nenajde pod stromečkem, a Štědrý večer trávím poklidně ve společnosti rodičů, kteří vypadají, že jsou relativně šťastni za to, že se jich pořád ještě držím. Ačkoli... Kdo ví, co se jim honí hlavou? Třeba si i oni v duchu říkají, proč je jejich dcera v jednatřiceti letech na Vánoce ještě s nimi. Sami sebe se ptají, v čem udělali chybu, že nemám žádný perspektivní vztah, natož vlastní rodinu, děti... Uf. Vánoce mě prostě psychicky vyčerpávají. Ale! Letos jsem se zařekla, že přestanu věšet hlavu a tajně bulet do polštáře a svátky si pořádně užiji. Nenechám se ničím a nikým rozhodit. Ze svého komplexu z "bezpartnerství" udělám přednost. Chytrá holka! Takže? Jste-li na tom podobně jako já a pro letošní svátky jste se rozhodla zvolit stejnou strategii, vřele vám doporučuji číst dál...

Rychlokurz sebevědomí

Milé dámy, zaprvé: Musíme si začít víc věřit! Bez dostatečné sebedůvěry totiž jen horko těžko nepodlehneme depresi, která se nejspíš úspěšně rozjede při obvyklém dotazu přicházejícím ze strany příbuzenstva: "Pořád sama? To mi řekni..." Neklopte hlavu, neuhýbejte pohledem a nesmutněte. Naopak v sobě zmobilizujte kuráž na asertivní odpověď, že partnera sice momentálně nemáte, ale sama si v žádném případě nepřipadáte. Tečka. Pak se usmějte a obraťte list na jiné, pro vás příjemnější téma. Práce, koníčky, sport, cestování, plány a sny... Toho je!

Sobectví povoleno

Když jsme u těch zájmů... Zkuste jim věnovat opravdu maximum svého volného času. A klidně i o svátcích. Nikdo přece netvrdí (maximálně vaše matka, ale na tu pro jednou nedejte), že musíte v době kolem Vánoc absolvovat rekordní počet návštěv vzdáleného příbuzenstva, s tetičkami a prastrýci prosedět celé odpoledne na gauči a tvářit se, že vás strašně zajímá, o čem je řeč. Jasně, o Vánocích byste si měla udělat čas na své blízké, o tom přece Vánoce jsou, ale na druhou stranu se nenuťte do všemožných setkání jen ze slušnosti a z povinnosti. Stejně by z toho asi nevyplynulo nic dobrého. Klidně se proto na něco vymluvte a raději si zajděte s kamarádkou na zimní procházku zakončenou svařákem nebo punčem, jděte si zaběhat, zabruslit, anebo si na internetu najděte fitko, které je otevřené i o svátcích, a vyrazte tam ze sebe vypotit spořádanou mísu cukroví i veškeré negativní myšlenky. I jako "single lady" si můžete svátky pořádně užít, to stoprocentně. Ale má to svou podmínku: Nesmíte mít výčitky z toho, že myslíte především na sebe.

Prázdniny na předpis

Na druhou stranu se raději vyhněte tomu, abyste svůj vánoční splín a pocit osamění zaháněla dobrovolnou směnou v práci. OK, pakliže vám nevadí jeden z vánočních svátků strávit v kanceláři nebo máte zaměstnání, kde za svátek dostanete dvojnásobnou finanční odměnu, dá se to pochopit. V opačném případě to však žádoucí není. Že nevíte, co o svátcích a mezi nimi dělat? Mít volno vám přijde jako promarněný čas, navíc se bojíte, že na vás při odpočinku spíš dolehne smutek ze statusu "nezadaná"? Tak vyrazte s partou kamarádů na hory! Přes den se vybijete na lyžích či na snowboardu, sáňkováním nebo třeba jen dlouhou procházkou na čerstvém vzduchu a večer bude v partě jistě o zábavu postaráno. Nebo vás děsí, že byste vyrazila do hor jediná nezadaná se samými zamilovanými párečky? Věřte, že je to pořád lepší než sedět doma. Kamarádi vás smutnit nenechají, ani když to na vás pekelně padne. Navíc není vyloučeno, že se mezi nimi neobjeví někdo, kdo na seznamu účastníků zájezdu napsaný nebyl... Třeba z toho bude láska! A i kdyby ne, rozhodně jsou hory lepší plán než sedět doma, cpát se cukrovím a po svátcích mít kromě single života depku ještě z několika kil navíc... Zimním radovánkám zdar!

Vstříc novým zážitkům

Na hory vás příliš neužije? Kupte si na poslední chvíli letenku a vydejte se s kamarádkou, která je také singl, anebo vyrazte úplně sama, na exotickou dovolenou! Pro jednou se bez vás rodina a příbuzenstvo o svátcích obejdou a vy si užijete netradiční dovolenou, na kterou stoprocentně nikdy nezapomenete. Vašim snem je Bali, láká vás Thajsko nebo s sebou chcete jen plácnout u bazénu v resortu luxusního hotelu, číst si knížku, opalovat se a nic neřešit? Hlavně že jste se rozhodla nesmutnit a místo toho něco podniknout! Koneckonců kdo ví, třeba už další Vánoce budete šťastně zadaná a podobné spontánní akce půjdou mimo vás... Užijte si proto dobu, kdy si můžete dělat, co chcete, protože jste sice dávno dospělá, ale zároveň pořád v podstatě bez závazků. I když na vás nyní asi tu a tam doléhá smutek, buďte si jistá, že právě teď prožíváte období, na které budete po zbytek života nejvíc vzpomínat. Tak na viděnou na zasněženém kopci nebo na pláži třeba s piña coladou v ruce... Aloha!

Text: Běla Gabrielová