Stylovost druhého domova

18.06.2021

Milujeme svá víkendová obydlí a rádi chaty i chalupy užíváme nejenom o sobotách a nedělích, ale také třeba během letní dovolené a v poslední době čím dál častěji jako trvalé bydliště. Aby byla pohoda na chatě či chalupě dokonalá, je třeba ji pohodlně a stylově zařídit.

Jaký styl zvolíte, záleží na tom, jaké víkendové obydlí vlastníte, co by ale mělo být pro krátkodobé bydlení společné, jsou přírodní materiály, tedy masivní dřevo, kůže, len, bavlna, případně kámen a jednoduchá přirozenost.

Nevytvářejte skladiště

Často máme tendenci zařídit víkendové bydlení z věcí, které jsme vyřadili ze svého domova ve stylu - to ještě poslouží. Jak ale myslíte, že se vám na staré, rozvrzané posteli bude spát? O nic lépe než doma. Proto nedovolte abyste si své království odpočinku zaneřádili nepotřebným harampádím - o víkendu přece chcete odpočívat v pohodlí. Není třeba nakupovat designové ikony, i v bazaru seženete zajímavé a stylové kousky. Vždy ale mějte na mysli estetickou.

Hlavně pohodlně

Jak jsme již psali, víkendové bydlení není o luxusu, ale komfortu. Také možnostech univerzálního bydlení. Protože pokud máte k dispozici jen malé prostory, měli byste se zaměřit na důkladnou organizaci a promyšlenou kompozici.

Vhodným pomocníkem vám bude multifunkční nábytek. Sedací soupravu snadno proměníte v postel na spaní, případně využijete vnitřní úložný prostor, židle ke stolu pořídíte stohovatelné, které stačí složit do sebe, a je uklizeno. Praktický je i rozkládací jídelní stůl, anebo si nechte od truhláře vyrobit stůl na míru s deskou, jejíž jedna strana je připevněná ke zdi. Vtip je v tom, že po jídle se stůl sklopí, a hned máte v kuchyni či obýváku větší prostor.

Malou chatu nezahlcujte velkými skříněmi. Do kuchyně se budou hodit otevřené police na nádobí a malé skříňky na potraviny.

Přírodní materiály

Pokud nejezdíte na chatu pravidelně, takže větráte jen příležitostně, musíte počítat s určitou vlhkostí. Jestliže se rozhodnete pro nábytek z masivního dřeva, sáhněte po exotických materiálech, jako jsou například meranti, akácie a další, kterým nevadí náročnější podmínky. Méně finančně nákladné je dřevotřískové lamino s vhodným dekorem. To samé platí i o textiliích, nejvhodnější jsou bavlna a len, případně viskóza.

S barvami opatrně

Chaty nejenomže nebývají příliš velké, ale také mají často malá okna, takže dovnitř neproniká dostatek přirozeného světla. Z jednoho i druhého důvodu proto uvažujte nad jemnými pastelovými barvami a světlými tóny, které interiér zesvětlí a tím i opticky zvětší.
Kromě barev umí své říci i dekory, například květinové vzory, proužky anebo kanafasové kostky.

Text: Zuzana Langová

Zdroj: Časopis SOFIE BYDLENÍ