Suchý vzduch v bytě ničí zdraví i spánek. Jak se bránit?

26.11.2021

Topná sezóna začala, a tak se vzduch v našich domovech přeměňuje na suchý, který může dráždit dýchací cesty, způsobovat kašel, pálení v očích, ale také narušovat kvalitu spánku. Jak se bránit, aniž byste doma museli přestat topit?

Aby vzduch nebyl suchý a nedráždil, je třeba mu dodat vlhkost. Odborníci doporučují, aby vlhkost vzduchu v domácím prostředí byla 45 až 60 procent. "Nejlepším řešením jsou zvlhčovače vzduchu, které ovzduší nejen zvlhčují, ale také čistí. Ocení je nejen alergici a astmatici," říká Radek Hubeňák, jeden ze zakladatelů společnosti VH Eco Group, která vyvíjí ekologicky i ekonomicky výhodné dezinfekční produkty.
Nezapomínejte ale také do těchto přístrojů použít také vhodnou dezinfekci. "Do zvhlčovačů vždy všem doporučuji použít dezinfekci vzduchu, která vytváří ještě účinnější ochranu proti virům a bakteriím. Tento přípravek je vhodný zejména do domácností se zvířaty nebo na pracovištích, kde se pracuje s potravinami a pitnou vodou," vysvětluje Radek Hubeňák.

Dnes už jsou totiž k dostání i přístroje vyvinuté tak, aby jednak chránily lidské zdraví, ale zároveň měly minimální dopad na přírodu a životní prostředí.

Jak si vybrat?

Nový zvlhčovač vzduchu vybírejte podle velikosti místnosti, kam ho potřebujete dát, ale i podle dalších funkcí, které nabízí. Tichý provoz zajišťuje, že jej můžete umístit i do ložnice nebo kanceláře, aniž by vás jakkoli rušil. Samozřejmostí je časovač a možnost přidat do nádobky s vodou esenciální olej pro aromaterapii.

V nabídce VH Eco Group najdete jak přístroje do domácnosti a menších kanceláří do 40 m2, tak i zařízení do mnohem větších prostor. Ideální volbou do vašeho domova je například zvlhčovač Airbi TWIN, který vypouští čistou a svěží páru do ovzduší. Pomocí vodního a antibakteriálního filtru zachycuje minerální látky obsažené ve vodě a zabraňuje dalšímu rozptylování těchto částic. Výhodou ultrazvukového zvlhčovače TWIN je vysoký výkon při velmi nízké spotřebě elektrické energie.

Dokonce pětilitrovou nádržku má ultrazvukový zvlhčovač vzduchu Airbi CUBIC s ionizátorem a možností aromaterapie. Ionizátor do ovzduší šíří záporně nabité ionty, které jsou zdraví prospěšné a pomáhají čistit vzduch od prachu nebo cigaretového kouře. Výsledkem je svěží vzduch jako na horách nebo u moře. Přidáním své oblíbené vůně si můžete klima ještě víc zpříjemnit a využít příznivých účinků aromaterapie.

Pokud hledáte zvlhčovač vzduchu, který na jedno naplnění vydrží pracovat klidně celý den a noc, potom Airbi STAR s obří 6litrovou nádobu na vodu jistě splní vaše očekávání. Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu s plasma systémem a možností aromaterapie je multifunkční přístroj. Kromě funkce zvlhčování vzduchu má ve výbavě také plasma systém a aroma box na esenciální oleje. Plasma systém do ovzduší šíří kladně a záporně nabité ionty, které útočí na viry šířené vzduchem, rozkládají je a brání tak jejich působení na lidský organismus. Přidáním své oblíbené vůně si můžete klima ještě víc zpříjemnit a využít příznivých účinků aromaterapie.

Extra tipy pro ještě čistější prostředí

"Pro maximální účinnost zvlhčovačů vzduchu doporučujeme využívat i šetrný přípravek na dezinfekci vzduchu s neutrálním pH. Výrazně snižuje přenos virových a bakteriálních infekcí a je vhodný do všech prostor, kde se sdružují lidé. Pro použití ve zvlhčovačích vzduchu nařeďte přípravek na dezinfekci vzduchu obyčejnou vodou z kohoutku v poměru 2 až 3 díly vody na 1 díl přípravku. Viditelná "suchá mlha" zajistí dezinfekci vzduchu, likvidaci zápachu a navodí dojem přímořského prostředí během několika málo minut," radí Radek Hubeňák.

Užitečným pomocníkem a bojovníkem za čistší a svěží vzduch bude i prostředek pro potlačení pachů s neutrálním pH. Vedle své základní funkce dokáže ochránit vzduch v místnosti před viry a bakteriemi. Aplikuje se třemi způsoby, a to při praní v pračce, dále pomocí rozprašovačů anebo pomocí zvlhčovačů vzduchu, kam se ředí v poměru 1 díl přípravku na 3 díly vody.