Tajemná zahrada

19.07.2021

V létě trávíme spoustu času na zahradě. Nejenom ve dne, ale i za prodloužených romantických večerů a teplých nocí si dopřejeme luxus venkovního posezení. Proto bychom se ale měli také zamyslet se nad optimálním osvětlením.

Stejně jako dům, i pozemek, na kterém stojí je naší vizitkou. A velmi mnoho vypovídá o svých majitelích. Diskrétní exteriérové osvětlení podtrhne architektonický ráz budovy i kouzlo zahrady. Svým obyvatelům zase dává pocit bezpečí a umožňuje volně se pohybovat okolo domu i po setmění. Světel by ale nemělo být příliš mnoho, aby svým svitem nerušila sousedy nebo kolemjdoucí.

Romantika na zahradě

O zahradu s láskou pečujeme a v noci, pokud zůstává zahalena tmou, usíná a přestává nám sloužit. Přitom posezení ve večerní zahradě má neopakovatelné kouzlo.

Realizaci zahradního osvětlení by měla předcházet zralá úvaha. Příliš mnoho náhodně rozmístěných světelných bodů může úplně zničit krásu a uspořádání zeleně. Naopak vhodně zvolená koncepce jim propůjčí tajemný nádech a magickou krásu. Klíčem pro oživení zahrady po soumraku je osvětlení hlavní aleje a vybraných dřevin, ať už jsou to stromy, nebo keře. Rostliny osvětlujeme zespodu. Pomocí stavitelných reflektorů můžeme optimálně nasvítit ty nejokázalejší rostliny v naší zahradě z nejvhodnějších míst a úhlů.
Pozoruhodných efektů lze dosáhnout vhodným nasvícením takových prvků, jako jsou například zahradní jezírko či altánek. Pokud je zahrada místem společenských setkání, stojí za to použít bodové reflektory a umístit je v místech, která vyžadují nejlepší osvětlení. Je také možné vybírat ze široké nabídky svítidel, jež jsou odvozena od lampionů, anebo ze sortimentu ozdobného osvětlení stolů.

Chytré osvětlení

Chytré osvětlení použít i ve venkovních prostorách. Například produkty značky Philips Hue outdoor jsou plně kompatibilní se stávajícím ekosystémem osvětlení Philips Hue. A samozřejmě disponují i stejnými vlastnostmi jako vnitřní systém inteligentního osvětlení. Ať už jste doma nebo na cestách, jednoduchým připojením venkovního osvětlení můžete ovládat vaše osvětlení prostřednictvím jediného tlačítka.

Zaměřte se na bezpečnost

Stejně jako například při volbě osvětlení v koupelně, i na zahradě je třeba zohlednit stupeň krytí IP a také materiál, ze kterého jsou svítidla vyrobena. Venku musí být stupeň krytí IP vysoký, osvětlovací tělesa jsou zde totiž vystavena působení prachu a vody. Co se týká odolností použitých materiálů, nejlépe se osvědčují výrobky z nerezu a hliníku.

Na zahradě použijeme tělesa pro osvětlení do exteriéru s vysokým stupněm krytí IP (minimálně 44) a ta, která budou pod vodou - IP 67 (do malých vodních nádrží) nebo IP 68 (do větších a hlubších nádrží).
Doporučuje se použít bodové osvětlení a nasměrovat ho na nejvíce používané prostory, tedy: vstupní dveře, schodiště a vjezd do garáže (funkčním řešením je zde osvětlení samotného vjezdu do garáže). Nejlépe se osvědčuje LED osvětlení v provedení do exteriéru, s pohybovým a soumrakovým čidlem. Světlo se tím pádem zapíná pouze tehdy, kdy je to potřeba, a kromě toho nás upozorňuje na nezvané hosty na našem pozemku nebo v jeho blízkosti.

Text: Zuzana Langová

Zdroj: Časopis SOFIE BYDLENÍ