Tip na dárek: fotografování očí

08.07.2024

Každý z nás někdy tápe, jaký dárek pořídit svým blízkým na Vánoce, narozeniny, výročí apod. Poukaz na originální focení duhovky může být řešením. Požádali jsme proto fotografa Jakuba Štěpána (www.jakubstepan.com), aby nám o takovém druhu focení řekl víc.

Pro koho je focení očí určené?

Focení očí je vhodné takřka pro kohokoli, koho zajímá jeho oko z detailu, nebo kdo chce mít originální fotografii se svými milovanými. Úplně nejčastěji fotím právě zamilované páry a rodiny, kdy do jednoho obrazu zakomponuji více očí a celé to na první pohled působí jako abstraktní malba. Rád svým klientům zařídím i vytvoření fyzického fotoobrazu, aby své oči mohli pověsit na zeď.

Jak takové focení probíhá?

S klienty se nejčastěji domluvíme na focení venku ve městě (není potřeba žádný ateliér, jak si mnozí myslí) a celé to zabere asi 15 minut. Více času pak samozřejmě věnuji zpracování výsledného obrazu, což podle mého vytížení může být od několika dní po 2 týdny. Fotím nejvíce v Praze, ale čas od času vyrážím i do jiných lokalit. Pokud se například sejde více zájemců v jiném městě, snažím se vyjít vstříc a dorazit za nimi.

Jakým způsobem se lze na focení objednat?

Úplně nejlepší způsob je napsat mi email nebo zprávu přes formulář na webu. Stejně tak v případě, když chcete zakoupit dárkový poukaz na focení očí. Pokud zrovna neběhám s foťákem na svatbě nebo jiné celodenní akci, jsem obvykle schopen poukaz vyřídit ještě tentýž den. Takže pokud řešíte dárek na poslední chvíli, je to skvělé řešení. V takovém případě je samozřejmě dobré ujistit se i telefonicky, zda se vše stíhá.

Jak dlouho už se focení očí věnujete a jak to celé začalo?

První pokusy s focením očí jsem provedl sám na sobě před více jak 10 lety (duben 2014). V návaznosti na to pak odstartoval můj umělecký projekt HUMAN EYE, při kterém jsem zájemcům nafotil v průběhu 2 let trvání projektu skoro 2 tisíce očí. A od té doby už se focení očí věnuji jen na komerční/zakázkové bázi. Zájem rok od roku roste, což mi dělá radost.

Jaké nejzajímavější oči jste během své kariéry měl šanci fotit?

Těžko vyzdvihnout nějaké jedny konkrétní, ale vždy mě zaujme, pokud má oko více barevných segmentů, výrazné pigmentové skvrny nebo třeba nepravidelný (nekulatý) tvar panenky. Takových případů je spousta a ne vždy si jich člověk bez bližšího pohledu všimne. A já při focení vidím veliké detaily. Zajímavá jsou též focení domácích mazlíčků. Fotil jsem už kočky, psy i koně. Takové oči vypadají úplně jinak než ty lidské. Bývá ale výrazně složitější je nafotit, už jen proto, že zvířátka tolik nespolupracují. Obdobné je to i u menších dětí.

Zmínil jste svatby. Věnujete se kromě očí i jinému focení?

Focení očí je sice důležitým prvkem mé práce, ale fotím i další věci. Zejména pak ty zmíněné svatby a jiné eventy, různá rodinná, portrétní a firemní focení. Zájemci mi mohou napsat v podstatě s čímkoli okolo fotky a pokud bych náhodou neměl možnosti se o takovou službu postarat, alespoň doporučím někoho z šikovných kolegů, kteří zrovna mohou.

Více informací k focení očí naleznete přímo na webu fotografa: www.jakubstepan.com